Obwodnica Olesna i Praszki. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowy na budowę obu obwodnic

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Obwodnice Olesna i Praszki mają powstać do 2022 roku.
Obwodnice Olesna i Praszki mają powstać do 2022 roku. GDDkiA Opole
W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano w poniedziałek umowy na budowę obwodnic Olesna i Praszki. Drogami mamy pojechać w 2022 roku.

Obwodnicę Olesna w ciągu drogi krajowej nr 11 zaprojektuje i wybuduje konsorcjum firm MIRBUD S.A. oraz Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. Koszt inwestycji o około 667,6 miliona złotych. Planowany termin oddania trasy do ruchu to listopad 2022 roku.

Dwujezdniowa droga o parametrach trasy ekspresowej będzie miała 24,8 kilometra długości. W ramach prac powstaną 24 obiekty mostowe, węzeł „Olesno” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami oraz kolejne dwa ronda w ciągu przebiegu obwodnicy.

- Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni dogodne połączenie dla kierowców jadących przez województwa wielkopolskie, opolskie i śląskie - informuje Agata Andruszewska z opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych nie tylko w sąsiedztwie drogi krajowej nr 11 ale w całym województwie opolskim.

Z kolei obwodnicę Praszki w ciągu dróg krajowych nr 42 i 45 zaprojektuje i wybuduje Mostostal Warszawa. Koszt wybudowania drogi o długości 12,8 kilometra to 171,5 miliona złotych.

Planowany termin oddania jej do ruchu to listopad 2022 roku - dodaje Agata Andruszewska.

Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany w śladzie istniejących dróg krajowych nr 42 i 45, a następnie ominie miasto Gorzów Śląski od strony zachodniej, natomiast miasto Praszkę od strony wschodniej i zakończy połączeniem z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale.

Projektowana obwodnica to droga jednojezdniowa z dwoma pasami ruchu. W ramach prac powstanie też 10 obiektów mostowych oraz cztery ronda, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowana będzie też infrastruktura techniczna (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska