Obwodnica piastowska Opola oficjalnie otwarta. Nowa droga ma 4 kilometry i łączy obwodnicę północną z węzłem na ul. Niemodlińskiej w Opolu

Piotr Guzik
Otwarcie obwodnicy piastowskiej Opola. Droga ma być przejezdna od godz. 15 w piątek
Otwarcie obwodnicy piastowskiej Opola. Droga ma być przejezdna od godz. 15 w piątek Piotr Guzik
Blisko czterokilometrowa droga łącząca obwodnicę północną z węzłem na ul. Niemodlińskiej została oficjalnie otwarta. Kierowcy mają tam być wpuszczeni około godz. 15. Maksymalna prędkość, z którą można poruszać się po obwodnicy piastowskiej, wynosi 60 km/h.

Budowa obwodnicy piastowskiej pochłonęła ostatecznie około 135 mln zł.

Pierwsza część trasy - od węzła na obwodnicy północnej do zjazdu z estakady nad rondem na ul. Wrocławskiej jest dwupasmowa. Za estakadą trasa zwęża się do drogi jednojezdniowej i taka już pozostaje do ul. Niemodlińskiej.

- Jednakże na tym drugim odcinku wykonano już prace przygotowawcze pod realizację drugiego pasa jezdni w przyszłości - zaznacza Ireneusz Kłysz, inżynier kontraktu na budowie obwodnicy piastowskiej.

Obwodnica ta ma klasę drogi głównej przyspieszonej (w skrócie GP). Wyższe kategorie mają tylko drogi ekspresowe (trasy S) oraz autostrady (trasy A). Obwodnicę piastowską zaprojektowano do poruszania się z prędkością do 70 km/h, choć możliwa jest też jazda z prędkością 90 km/h. Skąd więc ustalenie maksymalnej prędkości na obwodnicy piastowskiej na 60 km/h?

- Wynika to z dużej ilości łuków pionowych, czyli przewyższeń w terenie zabudowanym - mówi Ireneusz Kłysz.

- Ta trasa wydatnie odciąży ruch na Zaodrzu. Ułatwi dojazd z centrum handlowego Karolinka, do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, strefy ekonomicznej, a w przyszłości do nowego stadionu. Ta droga ma ruch upłynnić. Ale to nie ma być tor wyścigowy - zaznacza Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Budowa obwodnicy piastowskiej rozpoczęła się wiosną 2018 roku. - Jej otwarcie tuż przed świętami to doskonały prezent dla mieszkańców miasta oraz dla osób, które dojeżdżają do Opola od zachodu - mówi Arkadiusz Wiśniewski.

Teraz miasto wystąpi do resortu infrastruktury o nadanie nowej trasie kategorii drogi krajowej nr 45. Taką kategorię ma też mieć odcinek ul. Niemodlińskiej od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do węzła.

Pierwszy odcinek obwodnicy piastowskiej Opola jest gotowy. Otwarcie planowane jest na 20 grudnia 2019 roku.

Budowa obwodnicy piastowskiej Opola. Otwarcie trasy planowan...

Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że drugi odcinek obwodnicy piastowskiej ma już zezwolenie na realizację. Miasto poszukuje pieniędzy na wykonanie około 3-kilomentrowej drogi, która połączyłaby ulice Niemodlińską z Krapkowicką.

- Szacunkowy koszt realizacji to 100 mln zł. Liczymy na to, że uda się pozyskać dofinansowanie centralne. Bądź co bądź byłaby to droga krajowa - wskazuje Piotr Rybczyński, wicedyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska