Obwodnica południowa Opola. Nie wiadomo, czy droga będzie...

  Obwodnica południowa Opola. Nie wiadomo, czy droga będzie dwupasmowa

  Piotr Guzik

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Przygotowanie dokumentacji odcinka, który połączy ulice Krapkowicką i Popiełuszki, potrwa co najmniej rok.

  Przygotowanie dokumentacji odcinka, który połączy ulice Krapkowicką i Popiełuszki, potrwa co najmniej rok. ©Sławomir Mielnik

  Ratusz zlecił opracowanie dokumentacji odcinka obwodnicy południowej pomiędzy ulicami Krapkowicką i Popiełuszki. Pochłonie ona 2,5 mln zł i ma umożliwić realne oszacowanie kosztów inwestycji.
  Przygotowanie dokumentacji odcinka, który połączy ulice Krapkowicką i Popiełuszki, potrwa co najmniej rok.

  Przygotowanie dokumentacji odcinka, który połączy ulice Krapkowicką i Popiełuszki, potrwa co najmniej rok. ©Sławomir Mielnik

  Obecnie w realizacji jest pierwszy odcinek obwodnicy piastowskiej, który ma połączyć obwodnicę południową z ul. Niemodlińską. Ta droga ma być gotowa do końca roku. W przypadku dalszego odcinka, do ul. Krapkowickiej, Miejski Zarząd Dróg przygotowuje wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

  Niedawno MZD rozpoczął poszukiwania wykonawcy kolejnego etapu obwodnicy południowej, który połączy ulice Krapkowicką z Popiełuszki.
  Jak wynika z dokumentów przetargowych, oprócz nowej drogi dokumentacja obejmować ma m.in. powstanie obiektu inżynieryjnego nad zbiornikiem wodnym, estakady nad Polderem Opole, mostu nad Odrą oraz węzła w rejonie ul. Popiełuszki.

  - Projektanci mają przygotować projekt drogi dwupasmowej, mającej łącznie cztery pasy ruchu. Jednocześnie ma on mieć możliwość realizacji w formie drogi jednopasmowej. Wszystko zależeć będzie od naszych możliwości finansowych – mówi Zbigniew Bahryj, dyrektor MZD.

  Przypomnijmy, że do tej pory prezentowano bardzo odmienne koszty realizacji tej drogi. W spocie z jesieni 2015 roku promującym konsultacje społeczne w sprawie nowej przeprawy przez Odrę miasto informowało, że wariant obwodnicy południowej pochłonie około 700 mln zł (mieszkańcy wskazali wtedy, że wolą powstanie trasy średnicowej). W tegoroczne wakacje natomiast najpierw prezydent Arkadiusz Wiśniewski mówił o tym, że droga ta będzie kosztować 200-250 mln zł, a potem wiceprezydent Małgorzata Stelnicka wskazywała, że będzie wydatek w wysokości co najmniej 300 mln zł.

  Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik urzędu miasta, informuje, że wykonanie dokumentacji drogi, która połączy ulice Krapkowicką i Popiełuszki, pozwoli dokładnie oszacować koszty jej realizacji i utnie wszelkie spekulacje na ten temat. - Samo opracowanie zajmie co najmniej rok - mówi.

  Katarzyna Oborska-Marciniak przyznaje, że miasto zamierza aplikować o dofinansowanie realizacji obwodnicy południowej.

  - Pracownicy urzędu pokazali już, że skutecznie pozyskują środki zewnętrzne. Niewykluczona jest m.in. powtórka scenariusza, wedle którego ruszymy z pracami, a pieniądze z zewnątrz będą zasilać inwestycję w trakcie realizacji - stwierdza.

  Autostrady, bramki, systemy płatności - jak ominąć korki?
  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nto.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY