Obywatelskie nieposłuszeństwo hejtowanej sędzi z Olesna. Katarzyna Kałwak nie stawi się na przesłuchanie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 
- Nie stawię się na wezwanie rzeczników Schaba, Lasoty i Radzika - zapowiada sędzia Katarzyna Kałwak. fot. Mirosław Dragon
Katarzyna Kałwak z Sądu Rejonowego w Oleśnie zapowiada, że nie stawi się na przesłuchanie u rzecznika dyscyplinarnego w Warszawie, ponieważ może on mieć związek z tzw. aferą hejterską z Ministerstwie Sprawiedliwości.

Sędzia Katarzyna Kałwak dostała wezwanie na 20 września do Warszawy do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Ma zostać przesłuchana w charakterze świadka. Ale nie wiadomo, w sprawie którego sędziego i który rzecznik będzie ją przesłuchiwał.

W wezwaniu jest tylko informacja, że prowadzone są czynności wyjaśniające w sprawie „uchybienia godności urzędu poprzez organizowanie i zamieszczanie w komunikatorach i portalach wpisów naruszających zasady etyki zawodowej sędziów”.

Nie oznacza to, że nie chcę przestrzegać prawa. Stawię się na każde wezwanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym, ale nie wezwania rzeczników Lasoty, Schaba i Radzika - wyjaśnia Katarzyna Kałwak.

Piotr Schab to Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych, Przemysław Radzik i Michał Lasota to jego zastępcy.

- Z doniesień medialnych wynika, że mogą być oni zamieszani w aferę hejterską grupy KastaWatch, szkalującą sędziów, a ja jestem jedną z osób, których dotyka ten hejt - mówi Katarzyna Kałwak. - Rzecznicy Schab, Radzik i Lasota powinni być zatem wyłączeni od podejmowania czynności w sprawach wpisów szkalujących sędziów.

Katarzyna Kałwak orzeka w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Oleśnie. Do 2017 roku była prezesem oleskiego sądu.

Została odwołana e-mailem przez byłego już wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Tego samego, który w ubiegłym miesiącu złożył dymisję po tym, jak portal Onet ujawnił, że koordynował akcję propagandową mającą na celu skompromitowanie sędziów sprzeciwiających się zmianom w sądownictwie, wprowadzanym przez rząd PiS.

Jednym z narzędzi afery hejterskiej jest własnie konto KastaWatch na Twitterze.

Dlaczego Katarzyna Kałwak z małego sądu w Oleśnie jest na celowniku hejterów? Ponieważ jest szefową opolskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

W internecie czyta o sobie, że jest córką komunistycznej sędzi Zofii Kałwak, która skazywała opozycjonistów (sędzia z Olesna ma nazwisko po mężu, a jej matka nie była sędzią).

Wyśmiewano się z jej nazwiska, że „skoro ma gó...no w nazwisku, to pewnie też w głowie”. Szydzono też z tego, że kiedy zaczynała aplikację sędziowską, pracowała jako woźna sądowa.

KastaWatch napisała ostatnio na Twitterze, że Katarzyna Kałwak jest członkiem „farmy trolli w togach”.

- Teraz ja mam stawić się na przesłuchaniu u osób, które mogą być zamieszane w te hejty? To tak jakby pokrzywdzony obywatel miał zostać przesłuchany przez policjanta podejrzanego o to, że to on wyrządził mu krzywdę! - mówi Katarzyna Kałwak.

Oświadczenie Katarzyny Kałwak

Jestem sędzią Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje obowiązki wykonuję na terenie Opolszczyzny, w jednym z jej sądów nadal na liście sędziów widnieje nazwisko sędziego przestępcy - skazanego za molestowanie seksualne swojej asystentki (wyrok uprawomocnił się w czerwcu ubiegłego roku, a kasacja od niego została oddalona w Sądzie Najwyższym w kwietniu 2019 roku). Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych nie chciał aby toczyło się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu przestępcy. Popierał jego zażalenie przed Sądem Najwyższym, aby postępowanie dyscyplinarne było zawieszone (postanowienie z dnia 22 lutego 2019 r. sygn akt I DSK 7/18). Sędzia przestępca od ponad roku pobiera wynagrodzenie (obniżone) i nie wykonuje obowiązków sędziego, jest zawieszony w swoich czynnościach orzeczniczych na czas postępowania dyscyplinarnego.
Obecnie jestem wzywana do złożenia zeznań wobec organu, który to popiera wnioski sędziego przestępcy. Otrzymałam wezwanie z 9 września 2019 r. do stawienia się na dzień 20 września 2019 rok, w charakterze świadka. Ukrywa się przede mną okoliczność w sprawie jakiego sędziego jestem wzywana. Poinformowano mnie jedynie, że Rzecznik Dyscyplinarny prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie o czyn z art. 107 § 1 ustawy - Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz, że czyn ten polega na „uchybieniu godności urzędu poprzez organizowanie i zamieszczanie w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów naruszających § 23 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów i Asesorów.”
Dotyka mnie hejt ze strony osób dokonujących wpisów na komunikatorze Twitter, na koncie o nazwie KastaWatch. Na koncie tym między innymi szydzi się z początków mojej pracy zawodowej, kiedy to w początkach aplikacji sędziowskiej pozaetatowej pracowałam jako woźna sądowa w sądzie, w którym to teraz orzekam (dane dostępne w aktach osobowych). Z analizy po doniesieniach medialnych wynika powiązanie dotychczasowych administratorów konta KastaWatch z rzecznikami dyscyplinarnymi, których udział w grupie Kasta na WhatsApp nie został wyjaśniony. W dniu 8 września 2019 r. na koncie Kasta wach pojawił się wpis: „A my mamy dowody na istnienie farmy trolii w togach: Frąckowiak, Barańska, Strumiński, Starosta, Świst, Kałwak. To niektórzy sędziowie z farmy. ” https://twitter.com/kastawatch/status/1170808110275055617
Dowiedziałam się o skierowaniu również przez rzeczników dyscyplinarnych wezwań do innych sędziów wymienionych w tym wpisie.
Rzecznicy dyscyplinarni Schab, Radzik, Lasota powinni być zatem wyłączeni od podejmowania czynności w sprawach związanych „z organizowaniem i zamieszczaniem w komunikatorach i portalach społecznościowych wpisów szkalujących sędziów.”
Istotnym również jest, że w przedmiocie systemu dyscyplinarnego, w tym statusu rzeczników dyscyplinarnych, wypowiedzieć się ma w najbliższym czasie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
W pełni podzielam argumentację i wartości przywołane w oświadczeniu profesora Krystiana Markiewicza - Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” z dnia 12.09.2019 r., który zdecydował nie stawiać się na wezwania Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika.
Będąc świadoma doniosłości podjętej przez mnie decyzji oświadczam, że nie stawię się na dzień 20 września 2019 roku na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Lasoty i Radzika. Stawię się na każde wezwanie zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy sądzie okręgowym.
Olesno, dnia 16 września 2019 roku
SSR Katarzyna Kałwak

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJ
19 września, 18:58, Gość:

Ta Pani liczy na cud. Prawo obowiązuje Wszystkich równo.

Powinna wylecieć I to prędko z zawodu.

19 września, 21:26, Gość:

Jak prawo obowiazuje wszystkich to co w rzadzie robi piotowicz komunistyczny prokurator albo kaczynski zaczynal swoja przygodę z polityka za czasow komuny. Gdzie tu jest prawo ? i prawda.

19 września, 23:25, Gość:

Myślę sobie, że do końca roku zakończy pracę jako sędzia. Za brak przestrzegania prawa przez sędziego i demonstrowanie tego, werdykt musi być jeden.

Brawo Pani Sędzio , co wspólnego z prawem ma bezprawie PIS

G
Gość
19 września, 18:58, Gość:

Ta Pani liczy na cud. Prawo obowiązuje Wszystkich równo.

Powinna wylecieć I to prędko z zawodu.

19 września, 21:26, Gość:

Jak prawo obowiazuje wszystkich to co w rzadzie robi piotowicz komunistyczny prokurator albo kaczynski zaczynal swoja przygodę z polityka za czasow komuny. Gdzie tu jest prawo ? i prawda.

Myślę sobie, że do końca roku zakończy pracę jako sędzia. Za brak przestrzegania prawa przez sędziego i demonstrowanie tego, werdykt musi być jeden.

G
Gość
19 września, 18:58, Gość:

Ta Pani liczy na cud. Prawo obowiązuje Wszystkich równo.

Powinna wylecieć I to prędko z zawodu.

Jak prawo obowiazuje wszystkich to co w rzadzie robi piotowicz komunistyczny prokurator albo kaczynski zaczynal swoja przygodę z polityka za czasow komuny. Gdzie tu jest prawo ? i prawda.

G
Gość
19 września, 09:05, Antoni Adam:

W niemieckich mediach widać już ostatnią prostą i pełną mobilizację przed wyborami :) napiszcie jeszcze o złym PiS jak to woj. oPOlskie zlikwiduje :) przy okazji pytanie, miesiąc temu ruszyła oczekiwana przez co najmniej kilkanaście lat budowa obwodnicy Niemodlina, w NTO nie ukazała ŻADNA informacja na ten temat, co ciekawe 6-go sierpnia, a więc na DWA TYGODNIE zanim oficjalnie ruszyła budowa obwodnicy Niemodlina w NTO ukazał się artykuł "Opolska Platforma Obywatelska krytykuje Prawo i Sprawiedliwość w sprawie budowy dróg na Opolszczyźnie", w związku z POwyższym mam pytanie, czy jakakolwiek informacja na temat obwodnicy Niemodlina ukaże się w NTO dopiero po wyborach ?? :)

19 września, 11:20, yhym:

Koleszko ja jestem patriotą i bardzo nie przepadam za Niemcami za to co nam narobili przez wiele lat i robią teraz ;; ale umiem tez używać mózgu i wiesz nie przepadam też za FANATYZMEM.

Wiesz co to jest fanatyzm ślepe oddanie się jednej i słusznej ... dopisz sobie bo są różne rodzaje.

Znam taką jedną Panią tak katoliczka jest wierząca kocha Ojca Rydzyka, że wpadła w fanatyzm .. zabobony i egzorcyzmy , cierpi na tym jej najbliższa rodzina.

Czujesz anegnotę??

na chwile obecną Opole jest POLSKIE , siedziba NTO jest w POLSKIM OPOLU , jezyk druku jest POLSKI.

To że Śląsk ma wymieszanych obywateli i też są ludzie jakbyś nazwał polscy - niemcy to wina wiesz .. historii i wielu pokoleń wymieszanych wojnami (wojnami z winy i zachcianek władców)

teraz jest teraz i żyjemy w Polsce skup się na problemach a nie pierdziel o farmazonach.

Każda gazeta pisze propagandy pod siebie obojetnie czy to nto czy inne wyadnai z naszego Kraju.

Zwłaszcza że znaczna cześć mediów szuka sensacji.

Załóż swoją OK ? morze będzie lepsza z chęcią poczytamy ale wiesz żeby nie była stronnicza ok ???

19 września, 13:54, stasiek44:

kup sobie blaszkę i p... dalej podpowie ci pani Jachira

Haha odpowiedź nie ma co na poziomie kolejny kretyn na forum :}

G
Gość

Brawo tak trzymac! 3X NIE - PiSowskiej inkwizycji!

H
Henry

Pani Katarzyno tak trzymać. Popieram w 100 %. Nie można się poddawać tej PIS-iorskiej sekcie.

S
Siostrzeniecadwokata
19 września, 12:46, Siostrzeniecadwokata:

Czy za niedługo okaże się że nazwisko, profil Facebookowi, korespondencja z Inowrocławiem pokaże że pani sędzina prowadziła jawna walkę z rzadem, PiS, wprowadzała mowę nienawisci, i przekazywała dalej hejterskie fake newsy ? Zna się z posłem Brejzą ?

19 września, 12:54, Gość:

A ty rodzina Plebiaka, czy może Emi? Czy jakiś inny sPISkowiec?

19 września, 15:22, Gość:

jaką ty masz rodzinę.Pewno od Schetyny pochodzisz tylko że on Opola się zapiera.Wstyd mu że pochodzi z takiego miasta za to jest wielkim słoikiem wroclawskim

Uprzejmie zadaje pytanie a nie jestem żadną rodzina z kimś "na górze". Jako obywatel śledzący obrót rzeczywistości widzę zbieg okoliczności jak to biedna kasta jest poszkodowana przeZ chcących reform a sami kopią dół pod społeczeństwem bo tak te działania kasty można nazwać po prostu

G
Gość

Kiedy zareaguje prezes sądu okręgowego w Opolu kierując sprawę sędziego nie przestrzegajacego prawa do prokuratury , Art.231 kk oraz rzecznika dyscyplinarnego?.

G
Gość

W stu procentach popieram panią sędzię !!! Kim jest ten wypierdek Ziobro,że nie liczy się z nikim??? Dla niego nawet prof. Strzembosz,opozycjonista i bardzo zasłużony człowiek oraz wyśmienity prawnik jest nikim.Pan Miller właściwie nazwał tą pomyłkę natury,iż jest zerem bo jest i absolutnie niczym więcej!!! Jego jedyną "zasługą".jest wstrzymanie transplantacji narządów w poprzednich rządach tych pisowskich popaprańców!!!

G
Gość
19 września, 12:46, Siostrzeniecadwokata:

Czy za niedługo okaże się że nazwisko, profil Facebookowi, korespondencja z Inowrocławiem pokaże że pani sędzina prowadziła jawna walkę z rzadem, PiS, wprowadzała mowę nienawisci, i przekazywała dalej hejterskie fake newsy ? Zna się z posłem Brejzą ?

19 września, 12:54, Gość:

A ty rodzina Plebiaka, czy może Emi? Czy jakiś inny sPISkowiec?

jaką ty masz rodzinę.Pewno od Schetyny pochodzisz tylko że on Opola się zapiera.Wstyd mu że pochodzi z takiego miasta za to jest wielkim słoikiem wroclawskim

G
Gość
19 września, 14:54, Gość:

Postawa godna pochwały. Popieram Panią Sędzinę. Tak trzymać . Sądy nie mogą być sterowalne przez jakąkolwiek opcję.

Ciekawe co powiesz gdy ta pani będzie sądzić twój spór z przedstawicielem opozycji.Spór na pewno przegrasz i co wtedy?

G
Gość

Ja nie stawię się na rozprawie prowadzonej przez tą Panią bo ona należy pewnie do tej kasty

G
Gość

Jest raczej pewne, że to jej końcówka pracy w sądzie. Nie potrzeba polityków w sądach.

G
Gość
19 września, 14:16, Gość:

Ale wstretna gemba...

Widac odrazu ze to msciwe i wredne az po szpik kosci

No to się popisałeś. Typowy Janusz lub Grażyna. Ocena po wyglądzie. Ciekawe jak ty wyglądasz i jak Ciebie ocenią. Żenada

G
Gość
19 września, 09:05, Antoni Adam:

W niemieckich mediach widać już ostatnią prostą i pełną mobilizację przed wyborami :) napiszcie jeszcze o złym PiS jak to woj. oPOlskie zlikwiduje :) przy okazji pytanie, miesiąc temu ruszyła oczekiwana przez co najmniej kilkanaście lat budowa obwodnicy Niemodlina, w NTO nie ukazała ŻADNA informacja na ten temat, co ciekawe 6-go sierpnia, a więc na DWA TYGODNIE zanim oficjalnie ruszyła budowa obwodnicy Niemodlina w NTO ukazał się artykuł "Opolska Platforma Obywatelska krytykuje Prawo i Sprawiedliwość w sprawie budowy dróg na Opolszczyźnie", w związku z POwyższym mam pytanie, czy jakakolwiek informacja na temat obwodnicy Niemodlina ukaże się w NTO dopiero po wyborach ?? :)

19 września, 11:20, yhym:

Koleszko ja jestem patriotą i bardzo nie przepadam za Niemcami za to co nam narobili przez wiele lat i robią teraz ;; ale umiem tez używać mózgu i wiesz nie przepadam też za FANATYZMEM.

Wiesz co to jest fanatyzm ślepe oddanie się jednej i słusznej ... dopisz sobie bo są różne rodzaje.

Znam taką jedną Panią tak katoliczka jest wierząca kocha Ojca Rydzyka, że wpadła w fanatyzm .. zabobony i egzorcyzmy , cierpi na tym jej najbliższa rodzina.

Czujesz anegnotę??

na chwile obecną Opole jest POLSKIE , siedziba NTO jest w POLSKIM OPOLU , jezyk druku jest POLSKI.

To że Śląsk ma wymieszanych obywateli i też są ludzie jakbyś nazwał polscy - niemcy to wina wiesz .. historii i wielu pokoleń wymieszanych wojnami (wojnami z winy i zachcianek władców)

teraz jest teraz i żyjemy w Polsce skup się na problemach a nie pierdziel o farmazonach.

Każda gazeta pisze propagandy pod siebie obojetnie czy to nto czy inne wyadnai z naszego Kraju.

Zwłaszcza że znaczna cześć mediów szuka sensacji.

Załóż swoją OK ? morze będzie lepsza z chęcią poczytamy ale wiesz żeby nie była stronnicza ok ???

Mądrze napisane

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3