Oceniamy opolskie porodówki. Ranking nto

Redakcja
Radosław Dimitrow
Sprawdziliśmy, jakie warunki oferują rodzącym opolskie szpitale. Maksymalną liczbę punktów zdobyły tylko dwa: Krapkowice i Nysa.

W naszym województwie jest 11 porodówek. Postanowiliśmy sprawdzić, co oferują rodzącym, ponieważ kobiety coraz częściej wybierają szpital świadomie, kierując się konkretnymi oczekiwaniami. Opracowując ranking, przyznawaliśmy punkty w 7 kategoriach.

Pod uwagę wzięliśmy następujące kryteria: czy jest możliwość porodu rodzinnego i czy jest bezpłatny, czy szpital prowadzi szkołę rodzenia i jaki jest koszt uczestnictwa, iluosobowe są sale po porodzie, czy dziecko leży z mamą w jednej sali i czy w razie potrzeby położne zajmą się maleństwem w nocy. Sprawdziliśmy także, czy rodząca może liczyć na znieczulenie na żądanie oraz - jakie inne formy łagodzenia bólu proponuje szpital.

Każda porodówka mogła maksymalnie uzyskać 28 punktów. Liderami naszego rankingu zostały ex aequo dwa szpitale: w Krapkowicach i Nysie. Oba otrzymały po 28 punktów.

- Bardzo nas cieszy tak wysoki wynik - mówi dr Czesław Milejski, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Krapkowickiego Centrum Zdrowia. - Solidnie na niego zapracowaliśmy. W ciągu 2 lat liczba porodów wzrosła u nas o 70 procent: z około 400 w 2012 r. do 653 - w ubiegłym. Styczeń i luty znów były rekordowe. Mamy m.in. pod opieką osiem ciąż bliźniaczych. Ale nie spowodował tego nagły przyrost naturalny, tylko fakt, że kobiety chcą rodzić u nas.

Wojewódzki Szpital Ginekologiczno-Położniczy w Opolu znalazł się dopiero na przedostatnim miejscu.

Pełny ranking opolskich porodówek - czytaj w poniedziałkowym wydaniu Nowej Trybuny Opolskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska