Oceniamy powiat opolski

fot. Mariusz Jarzombek
Wizytówką powiatu jest zespół szkół w Prószkowie, gdzie działa Wojewódzki Ośrodek Szkolenia w Piłce Nożnej. Uczniowie mają już jedno sztuczne boisko, wkrótce powstanie kolejne, tym razem pełnowymiarowe.
Wizytówką powiatu jest zespół szkół w Prószkowie, gdzie działa Wojewódzki Ośrodek Szkolenia w Piłce Nożnej. Uczniowie mają już jedno sztuczne boisko, wkrótce powstanie kolejne, tym razem pełnowymiarowe. fot. Mariusz Jarzombek
Udostępnij:
Jest największy w województwie, ale potężnie wygląda tylko na mapie. Nie ma pod opieką szpitali, prowadzi niewiele szkół. Mieszkańcy w większości pracują, uczą się i leczą w Opolu. Największą bolączką powiatu są fatalne drogi.

Największy powiat województwa tworzy aż 13 gmin:

Największy powiat województwa tworzy aż 13 gmin:

Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice i Turawa. Większość z nich zamieszkują Ślązacy i Niemcy.

Opolskie starostwo, mimo że administruje największym w województwie powiatem, nie jest silnym samorządem. W jego granicach leży 13 w większości małych gmin. Mieszka w nich około 135 tys. osób. To przekłada się na niewielki budżet. Na przykład powiat kędzierzyński miał w ubiegłym roku 75 mln zł dochodów. Opolski - tylko 58.

Duża część młodzieży uczy się w samym Opolu. Z tego powodu powiat prowadzi tylko kilka niewielkich szkół. Te, które są w jego zarządzaniu, radzą sobie nieźle. Zespół szkół w Tułowicach ma znakomitą bazę sportową i naukową, w Prószkowie budowany jest kompleks boisk.

Przed laty starostwo pozbyło się też szpitali. Skorzystał na tym budżet (dziś nie ma problemów z zadłużeniem i utrzymaniem tych placówek).

Bolączką, nie tylko starostwa, jest ogród w Prószkowie, pozostałość po królewskiej akademii rolniczej. Mimo trwających między władzami gminy, ekologami a uniwersytetem rozmów na temat możliwości jego odnowienia, sprawa nie może ruszyć z miejsca.

Piętą achillesową starostwa są drogi, których jakość, mimo ciągłych napraw jest zła (w ub. roku poszło na nie prawie 9 mln zł).

Zwiastunem poprawy jest rozpoczęta w ubiegłym roku budowa trasy Jaczowice - Komprachcice. Droga ta skróci dojazd z Opola do Tułowic o 10 kilometrów. Co ciekawe, pierwsze plany budowy tej trasy pochodzą jeszcze z XIX wieku!

Starostwo ma także problemy lokalowe. Jego biura znajdują się w kilku budynkach (w Opolu jest ich pięć, szósty znajduje się w Niemodlinie). Na razie, z uwagi na inne wydatki, plany budowy nowej siedziby zarzucono.

Czytaj e-wydanie NTO - > Kup online

Ocena sytuacji społecznej

12,6% - stopa bezrobocia

Na terenie opolskiego powiatu ziemskiego mieszka około 135 tys. osób, a bez pracy w styczniu br. było 5013 osób. To więcej niż rok wcześniej, kiedy bez pracy było 3616 osób (stopa bezrobocia wynosiła wtedy 9,6 procent). Największym pracodawcą w powiecie jest Elektrownia Opole.

Oświata. Powiat prowadzi sześć szkół. W niemodlińskim Zespole Szkół im. B. Chrobrego jest ponad 600 uczniów (w gimnazjum 324 uczniów, w liceum 167, a w zasadniczej szkole zawodowej 126). W tułowickim zespole działa liceum ogólnokształcące (17 osób) oraz technikum leśne (176 osób). W ubiegłym roku uruchomiono tu za unijne pieniądze klasę o profilu pielęgnacja drzew (jedna z dwóch w Polsce). Szkoła oprócz internatu ma nowoczesną salę gimnastyczną oraz basen. W ozimeckim zespole działa gimnazjum (164 osoby), szkoła zawodowa (126 osób), liceum (117 osób), technikum (19 osób), a także uzupełniające liceum dla dorosłych (29 osób). W Chróścinie w szkole policealnej uczy się 67 uczniów, w technikum dziennym 132 uczniów, a w technikum dla dorosłych 67 uczniów. W zespole szkół w Prószkowie oprócz gimnazjum (75 uczniów), liceum (78) oraz technikum (171) działa prowadzony przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej Wojewódzki Ośrodek Szkolenia w Piłce Nożnej. W Suchym Borze powiat prowadzi też zespół szkół specjalnych, w którym uczy się 44 uczniów podstawówki i 16 gimnazjalistów.

Służba zdrowia. Powiat nie prowadzi żadnego szpitala. Początkowo miał cztery tego typu placówki: szpital w Prószkowie jest teraz częścią tamtejszego Domu Pomocy Społecznej, szpital w Niemodlinie zlikwidowano (budynek w ubiegłym roku przejęła gmina, która prowadzi tam NZOZ), szpital w Ozimku przejęła prywatna spółka (budynek należy do starostwa). Szpital w Siołkowicach Starych starostwo przekazało siostrom zakonnym, dziś jest tam hospicjum Caritas.

Opieka społeczna. Starostwo prowadzi trzy domy pomocy społecznej (Dobrzeń Wielki, Prószków i Czarnowąsy), w których przebywa 400 osób, oraz trzy domy dziecka, w których mieszka 57 dzieci (placówka w Turawie ma być zlikwidowana w przyszłym roku). Starostwo dopłaca też do utrzymania 20 dzieci mieszkających w innych domach dziecka poza powiatem. 138 dzieci przebywa w 96 rodzinach zastępczych. Poradnie psychologiczno-rodzinne działają w Ozimku, Opolu i Niemodlinie.

Bezpieczeństwo. Teren powiatu ziemskiego obejmuje Komenda Miejska Policji w Opolu, w tym roku starostwo wyłoży 250 tys. zł na system GPS w radiowozach.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Dochody powiatu w 2009 roku wyniosły 58 mln 439 tys. zł.

Inwestycje pochłonęły w ubiegłym roku 5,6 mln zł, co stanowiło 9,6 proc. dochodów.

Zadłużenie powiatu wyniosło 3,2 mln zł (całość długu to spłata kredytu zaciągniętego na pokrycie zobowiązań po likwidacji szpitala z Ozimku)

W ciągu ostatnich trzech lat starostwo złożyło w sumie 9 wniosków o unijne pieniądze, osiem z nich otrzymało dofinansowanie. W latach 2007-2009 powiat otrzymał z Unii ponad 8,5 mln zł.

Powiat ma w sumie 560 km dróg (najwięcej po nyskim). Na ich utrzymanie w 2009 roku starostwo przeznaczyło niecałe 9 mln zł, z czego inwestycje pochłonęły ponad 4 mln zł. Większość z tej sumy poszła na budowę trasy Komprachcice - Jaczowice, spora część dróg znajdujących się pod opieką Zarządu Dróg Powiatowych (szczególnie po tegorocznej zimie) nadaje się do naprawy.

Starosta

Imię: Henryk
nazwisko: Lakwa
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 12 lat
Typ: kumpel

Ocena:

Starostwo ma zbyt mało pieniędzy i możliwości, aby się czymś spektakularnym wykazać. Pozbawione szpitali, dzieli pieniądze pomiędzy drogi, edukację i pomoc społeczną. W tych dziedzinach (może poza drogami) dzieje się dobrze.

Wraz ze współpracownikami Henryk Lakwa stawia na wymianę międzynarodową (głównie współpracę z Ukrainą). Korzystają na tym dzieci z Ukrainy, które co roku - dzięki pomocy sponsorów - przyjeżdżają tu na wycieczki. Starosta zorganizował też w ubiegłym roku zbiórkę darów dla ogarniętego powodzią ukraińskiego powiatu Dolina. Tamtejsi samorządowcy przyjechali też się uczyć od naszych zarządzania kryzysowego.

Ze zdominowaną przez mniejszość niemiecką radą powiatu współpraca starosty układa się dobrze. Nic dziwnego, on sam jest członkiem mniejszości.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tak
Realista ma rację
R
Realista
To nie Starosta, a rada zlikwidowała szpital.Gdyby Gmina przejęła szpital,to dziś nie byłoby Gminy Niemodlin chyba,że w rewanżu przejęłyby Was Tułowice.W Ozimku to inna sprawa,tam operatywny ordynatowa widząc patową sytuację przystał na prywatyzację ,dając gotowe rozwiązania.Wasi radni z prawicy tylko mącili,robili dużo szumu będąc przeciwni wszystkiemu.Wiem,że Starosta bardziej lubi Niemodlin niz Ozimek a Prószków jako rodzima miejscowość kocha,ale ten Opolski a nie lubi ten spod Warszawy tj Pruszków,bo nie przepada za mafijnymi układami.
Z
Zdziwiony
Dziwnym zbiegiem okoliczności Szpital W Niemodlinie Pan Starosta zlikwidował całkowicie , nie wykonał działań w ,kierunku przekazania szpitala Gminie lub osobie prywatnej , a zrobił to w Ozimku.Do dziś jestem zdziwiony ,że wokół tej sprawy nie było powaznej dyskusji,ale tu trzeba też winić społeczność Niemodlina która w sposób anemiczny broniła szpitala.Czy Pan Starosta bardziej lubi Ozimek i Pruszków niż Niemodlin?
Dodaj ogłoszenie