Ochroń się zielonym żywopłotem

Redakcja
Ostrokrzew odmiany Ileks świetnie przyjmuje się w miejscach cienistych - mówi Stefan Połonecki, ogrodnik z Zawady.
Ostrokrzew odmiany Ileks świetnie przyjmuje się w miejscach cienistych - mówi Stefan Połonecki, ogrodnik z Zawady. Sławomir Mielnik
Zamiast wydawać ciężkie pieniądze na drewniany lub kuty płot, po prostu go posadź. Naturalnie osłoni cię od spojrzeń sąsiadów i kurzu.

Rząd krzewów, który ma osłaniać dom, powinien mieć co najmniej 1,5 m wysokości. Jeśli jego zadaniem jest tylko zaznaczenie krańców posesji lub rabaty, może mieć ok. 50 cm wysokości. Od tego, jaką rolę ma spełniać żywopłot, zależy wybór roślin.

Jeśli chcemy, aby nasze ogrodzenie było przez cały rok zielone, wybierzmy na żywopłot iglaki.
- Najpopularniejsze są tuje, a wśród nich najpiękniejsze szma-ragdowe, które posadzone w odległości ok. 70 cm od siebie rosnąc utworzą zwarte ogrodzenie - mówi Stefan Połonecki, ogrodnik z Zawady. - Jeśli ktoś nie lubi żywopłotów jednorodnych może wybrać inne odmiany tui, które mają kolor niebieskawy lub złocisty i nadają się do formowania.

Do bardzo wdzięcznych roślin na przegrody należą cisy - piękne i bardzo odporne. Można je dowolnie formować, a nawet po mocnym przycięciu bardzo szybko się zazielenią.

Wiecznie zielonym żywopłotem będzie przegroda z ostrokrzewu. Ma on bardzo ładne liście, niektóre odmiany z wzorkami.
- Trzeba jednak pamiętać o tym, aby sadzić na przemian osobniki męskie i żeńskie - zastrzega Połonecki. - Taka mieszanka spra-wia, że zielona ściana będzie piękna, bo osobniki żeńskie rodzą małe dekoracyjne owoce.

Najczęściej obok polskich domów można spotkać żywopłoty z ligustra, rośliny, która traci jesienią listki, ale ma tę zaletę, że daje się formować "pod linijkę", jak żadna inna. Wyrośnięty żywopłot z ligustra można przycinać w przeróżne formy - fale, walce, kule i co ku podpowie fantazja.

Na żywopłoty nadają się także rośliny liściaste, a do tych najczęściej spotykanych należy grab i buk.
- Liście grabu przebarwiają się jesienią, ale pozostają na ga-łązkach, co ma swój urok - mówi Połonecki, a liście buka jesienią zabarwiają się na różne odcienie czerwieni.

Wśród liściastych odmian roślin na żywopłoty trzeba wymienić ogniki i głóg. Gałązki z kolcami dobrze strzegą obejścia, a przez całą zimę zdobią je kolorowymi owocami, które pozostają na gałązkach.

Tę samą zaletę (kolczaste gałązki) ma berberys, który dorasta do 1,5 m wysokości. Jego brazowo-wiśniowa barwa może znakomicie współgrać z elewacją domu. Aby dobrze wyglądał, trzeba go przycinać kilka razy w roku, a ze względu na kolce jest to zajęcie dość kłopotliwe.

Wśród niskich żywopłotów, najpiękniejszy jest bukszpan, ponieważ zimą nie traci urody, a jego błyszczące, skórzaste listki bardzo pięknie wyglądają na tle śniegu. Rośnie dość wolno, ale zdobi przez wszystkie pory roku.
Ładnie i kolorowo wyglądają niskie żywopłoty z trzmieliny, pięciornika czy tawuły, które szybko wypuszczają liście. Wiosną krzewinki należy uformować i czekać aż zakwitną.

sadzimy i dbamy

Rośliny rosnące w żywopłocie konkurują ze sobą o wodę i składnik pokarmowe, dlatego należy je podlewać i zasilać częściej niż inne. Przed zasadzeniem, po przekopaniu i wybraniu kamieni, grunt należy wymieszać z kompostem lub torfem, przez co poprawi się struktura gleb. Do ciężkich gleb gliniastych warto dodać piasku.

Jeśli kupujemy rośliny przeznaczone na żywopłot w doniczce, taką zieloną przegrodę można tworzyć przez cały sezon. Często jednak kupujemy tego typu sadzonki z gołymi korzonkami a te przyjmują się trudniej i dlatego należy je posadzić wiosną lub jesienią. Przed sadzeniem warto je na kilka godzin zanurzyć w wodzie.

Sposób sadzenia zależy od tego, jak szeroki ma być żywopłot.
- Najczęściej na jeden metr bieżący sadzi się 3 rośliny. Jeśli jest to niski żywopłot rabatowy - rośliny sadzimy gęściej - radzi Połonecki. - W jednym rzędzie sadzimy rośliny, które gęsto się krzewią, takie jak grab i wszystkie gatunki iglaste. Inne sadzi-my w tzw. trójkę w dwóch rządach. Rośliny zrzucające liście na zimę, przycinamy tuż po posadzeniu. Jeśli sadzimy jesienią, przycinanie zostawiamy na wiosnę, bo lepiej zniosą zimę. Roślin zimozielonych nie tniemy po posadzeniu, a dopiero po kilku latach.

Ważne

Jakie rośliny wybrać

Szybkorosnące:
świerk serbski, daglezja,
żywotnik olbrzymi.

Wolnorosnące (nie trzeba ich przycinać):
berberys Thunberga "Atropurpurea Nana", berberys Thunberga "Admiration", tawuła japońska "Walbuma".

Wytrzymałość na wiatr:

Odporne na silne wiatry:
rokitnik wąskolistny, świerk kłujący.

W zacisznym osłoniętym miejscu: cyprysik Lawsona, mahonia.

Szerokość żywopłotu:

Wąski: cis pospolity "Fastigiata", jałowiec skalny "Blue Arrow", berberys Thunberga "Helmond Pillar", jałowiec pospolity "Arnold", grab pospolity "Frans Fontaine".

Średnioszeroki:
0,7 m - żywotnik zachodni "Smaragd"
1 m - żywotnik zachodni "Brabant"
1,2 m - świerk serbski.

szeroki:
żywotnik olbrzymi, świerk kłujący, świerk pospolity.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska