OCRG i PWSZ w Nysie podpisały porozumienie. Będą współpracować m.in. przy opracowaniu strategii rozwojowych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
na podst. mat. pras.
Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono, marszałek Andrzej Buła i prof. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie.
Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono, marszałek Andrzej Buła i prof. Przemysław Malinowski, rektor PWSZ w Nysie. archiwum OCRG
Wspieranie przedsiębiorczości i innowacji, współpraca przy określaniu strategicznych programów badań – to m.in. cele porozumienia podpisanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie.

– Bardzo liczymy na możliwość wykorzystania potencjału eksperckiego naszej nyskiej uczelni w takich obszarach, jak tworzenie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego na lata 2021-2027, w przypadku której prace właśnie się rozpoczynają, czy na promowanie najbardziej istotnych kierunków regionalnej polityki badawczej, szczególnie w obszarach wpisujących się w obszary inteligentnych specjalizacji – wyliczał obecny przy podpisaniu umowy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (PWSZ) w Nysie prof. Przemysław Malinowski dodał, że równie istotne będzie promowanie ważnych kierunków kształcenia kadr na potrzeby otoczenia gospodarczego. – Takie zapisy mają już swoje bardzo praktyczne zastosowanie w rzeczywistości. Dopracowujemy właśnie model kształcenia studentów kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji pod potrzeby ogromnego inwestora z branży elektromoblilności, belgijskiej firmy Umicore, która kilka miesięcy temu wybrała właśnie Nysę na miejsce swojej kolejnej fabryki – mówił prof. Malinowski. – Podobnie jest w przypadku innego inwestora w Nysie, potentata w branży informatycznej.

Pytany o to, jakie jeszcze korzyści może dać uczelni takie porozumienie rektor PWSZ wskazuje np. na możliwość współrealizowania projektów badawczo-rozwojowych z przedsiębiorstwami z Nysy i całego regionu z wykorzystaniem unijnego wsparcia. – Mamy nadzieję, że dzięki ściślejszej współpracy z OCRG będziemy skuteczniej docierać do firm, z którymi możemy podjąć taką współpracę, a potem dzięki pozyskiwanej u źródła wiedzy o unijnych funduszach i możliwościach jakie dają jeszcze lepiej realizować wspólne projekty – stwierdził prof. Przemysław Malinowski.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreśił, że porozumienie może też przynieść bardzo wymierne korzyści dla regionu w postaci kolejnych, pozyskanych dla Nysy inwestorów. – W ostatnim czasie widać bardzo duże zainteresowanie terenami w nyskiej podstrefie. Jeden ze stałych punktów rozmów z zainteresowanymi budową zakładów czy fabryk przedsiębiorcami to zawsze jest kwestia kadry, także specjalistycznie wykształconej oraz możliwości współpracy z uczelnią – podał Roland Wrzeciono.

Podkreślił też, że podpisany właśnie dokument to wynik już istniejącej kooperacji dotyczącej kwestii biznesowych. Dla przykładu w listopadzie ub. roku OCRG wspólnie z Indo-European Education Foundation (IEEF) oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie zorganizowały spotkanie informacyjne pn. „Indie – jako jeden z pięciu strategicznych kierunków dla polskiego biznesu”. Jeszcze wcześniej w PWSZ odbyły się m.in. współorganizowane lub organizowane w partnerstwie z OCRG konferencja poświęcona społecznej odpowiedzialności biznesu, międzynarodowa konferencja pt. „Ryzyko w biznesie w zmieniającej dynamice globalnej wioski” czy seminarium poświęcone rozwojowi przedsiębiorczości w regionie nyskim.

W podpisanym 12 kwietnia porozumieniu zapisano, że kooperacja nyskiej uczelni i OCRG skupiać się będzie także na takich obszarach, jak współpraca przy określaniu strategicznych programów prac rozwojowych, uznanych za priorytetowe dla rozwoju województwa opolskiego oraz wspieranie i koordynacja działań zmierzających do ułatwienia transferu wyników badań naukowych i prac rozwojowych do gospodarki.

W dokumencie wskazano, że chodzi też o wykorzystanie potencjału eksperckiego i wspólnego wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacji poprzez wzmacnianie regionalnych instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowo-badawczych oraz przedsiębiorców w rozwijaniu zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań.

- Liczymy też na współpracę w realizacji działań edukacyjnych i promocyjnych dotyczących promowania innowacyjności, transferu nowoczesnych technologii do gospodarki oraz podniesienia świadomości kadry B+R dotyczącej znaczenia ochrony własności intelektualnej dla komercjalizacji nowoczesnych rozwiązań czy możliwości uzyskiwania międzynarodowej ochrony patentowej przez jednostki naukowe – dodał Roland Wrzeciono.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie