Oczekiwanie na urlop

Redakcja
Roman Zemanek, specjalista ds. prawnych w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Opolu, odpowiada na pytanie czytelniczki "NTO".

Pracuję w sklepie na pół etatu. Po jakim czasie przysługuje mi urlop i w jakim wymiarze? Pracuję już 8 miesięcy.
Jeżeli jest to pierwsza praca w ramach stosunku pracy, to zgodnie z art. 153 par. 1 kp, to już po 6 miesiącach pracy czytelniczka nabyła prawo do połowy wymiaru urlopu. Wymiar ten ustala się na podstawie art. 155 kp tzn. uwzględnia się ukończone szkoły ponadpodstawowe. Będzie on wynosił 18 lub 20 dni, w zależności od tego, jaką szkołę (średnią czy też wyższą) skończyła czytelniczka.
Wymiaru urlopu nie dzieli się w zależności od etatu, dlatego należy przyjąć, że czytelniczka po pół roku pracy ma prawo do 9 lub 10 dni urlopu, a po dopracowaniu jeszcze czterech miesięcy, tj. łącznie 12 miesięcy, nabędzie uprawnień do pozostałej części urlopu. Urlopu udziela się w dniach roboczych. Jeżeli czytelniczka pracuje codziennie po cztery godziny, to każdy kolejny dzień roboczy przypadający w okresie urlopu jest jej dniem "urlopowym".
Odmiennie uprawnienia urlopowe przedstawiałyby się, gdyby osoba ta w momencie podejmowania zatrudnienia miała już jakiś staż pracy, np. przepracowane 2-3 lata. W takiej sytuacji, tj. w razie zmiany zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego, pracodawca, u którego podejmuje pracę, ustala uprawnienia urlopowe na podstawie okazanych świadectw pracy i świadectwa szkoły ponadpodstawowej. Jeżeli u poprzedniego pracodawcy urlop został wykorzystany w części proporcjonalnej, to pracownica zachowuje prawo do pozostałej części urlopu należnego w danym roku, poczynając od pierwszego dnia pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska