Oczko wodne - podpowiadamy jak je założyć

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Oczko wodne, uzupełnione ciekawymi roślinami, będzie ozdobą każdego ogrodu.
Oczko wodne, uzupełnione ciekawymi roślinami, będzie ozdobą każdego ogrodu. fot. M. Morciniec
To najatrakcyjniejszy element ogrodu. Wymaga starannego przemyślenia i dużego wysiłku. Efekt jednak będzie cieszył przez lata.

- Wybór miejsca, w którym założymy swój mały prywatny staw, nie powinien być przypadkowy - mówi Marcin Morciniec, architekt krajobrazu z Opola.

Ponieważ dobrze utrzymane oczko wodne jest najpiękniejszą ozdobą ogrodu, powinno być widoczne zwłaszcza z tarasu lub też miejsca przeznaczonego na relaks. Nie może być jednak zbyt nasłonecznione, ponieważ w nagrzanej wodzie trudno będzie podczas upałów przeżyć rybom i roślinom.

Nie należy też sytuować go w pobliżu dużych drzew. Ich korzenie utrudnią wykopywanie ziemi, a opadające liście będą systematycznie zanieczyszczać wodę.

- Nieduże oczko wodne można wykonać samodzielnie - przekonuje Marcin Morciniec. - Do tego celu potrzebna będzie albo gotowa niecka z polietylenu, prosta do osadzenia i trwała. Jej wadą jest jednak niezbyt duża głębokość, co utrudnia zimowanie rybek. Komu to przeszkadza, może głębsze dno oczka wyłożyć folią z PCV, która jest trwała i odporna na mróz.
W gotowej niecce są już najczęściej uformowane półki dla roślin, które mogą żyć na ściśle określonej głębokości.
W niecce z folii PCV takie tarasowe półki musimy utworzyć samodzielnie ze żwirku.

Na dno oczka należy nasypać 10-centymetrową warstwę piasku. Dookoła brzegu folię warto wywinąć na szerokość około 50 cm. Tak przygotowane podłoże brzegowe przykrywamy kamieniami i przesypujemy je żwirkiem i piaskiem.
W miejscu, gdzie będziemy schodzić do wody, układamy kamienie płasko, a jeśli brzeg jest urwisty, można ułożyć kamienne stopnie. To jest już trudniejsze zadanie i lepiej powierzyć je fachowcowi, który kamienie odpowiednio połączy cementową zaprawą.

- Rośliny sadzimy (dla naszej wygody) tuż przed napuszczeniem wody do oczka - radzi Marcin Morciniec. - Najwygodniej sadzić je w pojemnikach, ponieważ łatwo usunąć egzemplarz, którego chcemy się pozbyć. Kosz utrudnia rozrastanie się tych gatunków, które są bardzo ekspansywne.

Kosze także łatwo przepuszczają wodę, ale nie dopuszczają do wymywania ziemi. Zanim przystąpimy do sadzenia, musimy zapoznać się z wymogami roślin. Niektóre można posadzić tylko przy brzegu, inne zaś potrzebują głębokości co najmniej 80 cm. Młode rośliny najpierw umieszczamy na najwyższej półce dla aklimatyzacji, a po dwóch tygodniach przesadzamy niżej.

Warto także kupić filtr i pompę do brudnej wody. Dzięki temu glony nie będą miały szans zawładnąć oczkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska