Od 1 lutego 2018 mandat będzie można zapłacić kartą już nie tylko w Opolu

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Od 1 lutego wystarczy wyciągnąć kartę płatniczą lub kredytową i zrobić przelew identycznie jak robimy w sklepie.
Od 1 lutego wystarczy wyciągnąć kartę płatniczą lub kredytową i zrobić przelew identycznie jak robimy w sklepie. Marcin Oliva Soto/Polska Presse Grupa
Komendy powiatowo policji na Opolszczyźnie są wyposażane w specjalne terminale płatnicze. Do tej pory testowane były one w Opolu, teraz mają być na wyposażeniu funkcjonariuszy z całego regionu.

Mobilny terminal płatniczy pozwala na zapłacenie mandatu tuż po ujawnieniu przez policję wykroczenia. Wystarczy wyciągnąć kartę płatniczą lub kredytową i zrobić przelew identycznie jak robimy to w sklepie. System taki był w styczniu testowany w komendzie miejskiej w Opolu.

- Testy wypadły dobrze. Kierowcy, którym zdarzyło się popełnić wykroczenie, dość chętnie korzystali z tego rozwiązania i chwalili je - przyznaje aspirant Karol Brandys z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Od 1 lutego w takie terminale mają być wyposażone wszystkie komendy powiatowe i miejskie w Polsce, trwa właśnie ich przekazywanie. Idea jest taka, żeby każdy patrol drogówki, który wyjeżdża na ulice, mógł nim dysponować.

Ale na dzień przed wejściem systemu w życie nie wiadomo, czy tak się stanie. Komenda Główna przygotowała bowiem 2 tysiące takich urządzeń, a to może okazać się zbyt mało. Wczoraj próbowaliśmy dopytać w komendzie wojewódzkiej, czy wystarczy urządzeń, ale nikt nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiadomo też, jak długo potrwa przekazywanie (KGP twierdzi, że powinno się zakończyć do 9 lutego) oraz do kiedy zostaną przeszkoleni wszyscy funkcjonariusze.

Za zakup urządzeń płaci Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wiceszef resortu poinformował, że dwa tysiące urządzeń powinno wystarczyć, a jeśli ich braknie, to MSWiA dokupi kolejne. Chociaż nie doprecyzował, kiedy.

Korzyści z korzystania z takich terminali mają wszyscy. Kierowcy - bo nie narażają się na dodatkowe koszty przelewu bankowego czy ewentualnych odsetek od zapłaconego z opóźnieniem mandatu, co zdarza się bardzo często. To wygoda także dla samych policjantów którzy mają mniej papierkowej roboty. Korzysta też państwo, bo na jego konto szybciej spływają należne za mandaty pieniądze.

- Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzeczy - mówi nam jeden z policjantów. - To wrażenie nieuchronności kary, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Ktoś, kto zapłacił właśnie 200 złotych za zbyt szybką jazdę, prawdopodobnie będzie się pilnował, a przynajmniej przez jakiś czas.

Płacenie mandatu przelewem u policjanta jest oczywiście obligatoryjne i funkcjonariusze będą jedynie do tego zachęcać. - To także ułatwienie w przypadku cudzoziemców, którzy muszą płacić mandat od razu. W wielu przypadkach trzeba było z nimi szukać bankomatów albo kantorów wymiany walut - tłumaczy aspirant Karol Brandys.

Zgodnie z prawem mandat gotówką u policjanta może zapłacić wyłącznie osoba czasowo przebywająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub niemająca stałego miejsca zamieszkania albo pobytu.

Od lutego za mandat będzie można zapłacić kartą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska