Od 30 czerwca 2018 r. niemal cała Polska zostanie objęta ulgami podatkowymi dla inwestujących przedsiębiorców

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Podstrefa opolska Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Północnej.
Podstrefa opolska Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Północnej. wsse
Do tej pory specjalne strefy ekonomiczne funkcjonowały na zaledwie 0,08 proc. obszaru Polski. Na terenie Opolszczyzny działała dotychczas Wałbrzyska SSE i Katowicka SSE. Teraz podzielą się one wpływami.

30 czerwca 2018 r. wchodzi w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, która poszerza obszar na którym można uzyskać zachęty podatkowe do niemal 100 proc. terenów inwestycyjnych w Polsce.

– Prawo przestało nadążać za zmieniającą się sytuacją gospodarczą kraju i na świecie, co skutkowało m.in. podziałami regionalnymi. Ograniczenia terytorialne wymuszały na przedsiębiorcach i administracji wielomiesięczne procedury, co często prowadziło do rezygnacji z inwestowania. Czas korzystania z ulg podatkowych wyznaczała, już dwukrotnie zmieniana data kończąca funkcjonowanie stref. Obniżało to inwestycyjną konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Co się zmieni od 30 czerwca 2018 r. w funkcjonowaniu stref:

  • Ze zwolnienia podatkowego będą mogli skorzystać inwestorzy niemal w całym kraju, nie będą musieli przenosić się na tereny objęte strefami
  • Inwestowanie dla mikro- i średnich przedsiębiorstw ma być prostsze i bardziej dostępne, z elastycznymi wymaganiami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb.
  • Zwolnienia z podatku wydawane będą przez strefy na 10, 12 lub 15 lat.
  • Przedsięwzięcia, które wpływają na konkurencyjność i innowacyjność regionalnych gospodarek, a w konsekwencji na rozwój gospodarczy Polski, mogą liczyć na dodatkowe premie
  • Opracowano nowe kryteria do uzyskania ulg wspierające niedoinwestowane dotąd regiony kraju

.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński zaznacza, że dotychczasowi inwestorzy w strefach (jest ich 2 tys. i zatrudniają 300 tys. pracowników) mogą być spokojni. - Nie wprowadzamy zmian do nabytych przez nich praw, czyli przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na działalność gospodarczą na mocy ustawy o SSE, będą zwolnieni z podatku do 2026 roku. Opieramy się na dotychczasowej działalności stref. Dajemy im możliwość stania się głównym punktem kontaktu w danym regionie. Razem z nową ustawą, strefy dostają narzędzia do stworzenia własnego planu rozwoju inwestycji i obsługi inwestorów na każdym etapie transakcji – mówi.

W ocenie ministerstwa dzięki nowej ustawie zyskają:

  • Inwestorzy polscy – wymagane nakłady będą dostosowane do ich możliwości; nie będą oni zmuszeni, jak dotychczas do zmiany lokalizacji swojej działalności, ponieważ zachęty będą dostępne na terenie całej kraju.
  • Inwestorzy zagraniczni – nowe obszary i zagwarantowany czas inwestycji przywracają Polsce konkurencyjność na rynkach międzynarodowych.
  • Pracownicy – w ciągu najbliższych 10 lat ma powstać ponad 200 tys. nowych miejsc pracy na konkurencyjnych warunkach.
  • Gminy we wszystkich regionach – każda gmina będzie pod opieką poszczególnych stref.
  • Obecnie funkcjonujące strefy – mogą jeszcze skuteczniej likwidować bariery inwestycyjne oraz zyskują realny wpływ na rozwój gospodarczy swojego regionu.
  • Polska – wsparcie finansowe dla inwestycji, które wpływają na rozwój gospodarczy kraju ma działanie długofalowe i niesie ze sobą m.in.: transfer wiedzy, wsparcie dla działalności B+R, stabilne miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników, rozwój klastrów, likwidację bezrobocia na słabiej rozwiniętych terenach.

32 inwestorów, ponad 3,16 mld zł wydane na inwestycje, ponad 5 tys. miejsc pracy - to bilans wałbrzyskiej strefy na Opolszczyźnie.
WSSE ma w województwie jeszcze 520 wolnych ha w gminach Namysłów, Grodków, Otmuchów, Niemodlin, Lewin Brzeski, nowe Opole (Wrzoski) i Brzeg.

W katowickiej SSE mamy 21 inwestorów, którzy wydali 1,9 mld zł, utworzyli 1200 nowych miejsc pracy, a utrzymali 230. KSSE ma z kolei na Opolszczyźnie 324 wolnych ha, w tym: w Ujeździe (145 ha), Kędzierzynie-Koźlu (74 ha), Krapkowicach (63 ha), Oleśnie (31,5 ha) i Gogolinie (8 ha).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska