Od 30 maja zmiany dla wiernych w opolskich kościołach. Powrót na msze święte. Pierwsze komunie nawet przed wrześniem. Nowy dekret biskupa

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Możliwa będzie nawet organizacja uroczystości Bożego Ciała, a przy ograniczonej liczbie wiernych, którzy będą zasłaniali usta i nosy.
Możliwa będzie nawet organizacja uroczystości Bożego Ciała, a przy ograniczonej liczbie wiernych, którzy będą zasłaniali usta i nosy. Anna Grudzka
Od 30 maja biskup opolski Andrzej Czaja odwołał dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej dla wszystkich wiernych w niedziele i dni świąteczne. Ale, uwaga, są wyjątki. Co jeszcze się zmieni w diecezji.

Biskup odwołał dyspensę dla wiernych, ale nie obejmuje ona osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przez zakażeniem.

Co jeszcze się zmienia po 30 maja w obrządkach kościelnych:

  • Zniesiono ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic.
  • Zniesiono ograniczenia dotyczące pogrzebów, z zastrzeżeniem, że w procesji na cmentarz oraz w obrzędach na nim może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób.
  • Wydano zgodę na organizowanie procesji, w tym procesji w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w grupach nie przekraczających 150 osób.

Biskup opolski przypomina, że uczestnicy uroczystości muszą nadal zakrywać usta i nosy w obiektach kultu religijnego częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą, podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących.

Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa w obiektach kultur religijnego

  • Przystępujący do Komunii świętej winni mieć w każdym przypadku odsłonięte usta.
  • Wierni mają prawo przyjmować Komunię świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej
  • Przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansowania się, stojąc jeden od drugiego w odległości nie mniejszej niż 2 m.
  • Usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii, chyba że dystans między nimi jest większy niż 2 m.

Duszpasterzom bp. Andrzej Czaja nakazał zachęcenie wiernych do przystąpienia do Komunii wielkanocnej. - W związku z tym postanawiam wyznaczenie w parafiach dodatkowych terminów sprawowania Sakramentu Pokuty - napisano w dekrecie.

I dalej: Wierny, przystępując do spowiedzi, ma mieć zasłonięte usta i nos.

Zgodnie ze wskazaniami biskupa możliwa też będzie organizacja Pierwszych Komunii Świętych przed 31 sierpnia, czyli wcześniej wskazanym terminem. - Roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy w porozumieniu z rodzicami pozostawiam kwestię dopuszczenia odpowiednio przygotowanych dzieci do Pierwszej Komunii świętej przed 31 sierpnia br. - napisano.

Podtrzymano natomiast wcześniejsze zarządzenie dotyczące zawieszenia udzielania sakramentu bierzmowania, za wyjątkiem bierzmowania dorosłych w katedrze opolskiej, które odbędzie się 27 czerwca 2020 r. o godz. 16.00.

- Zachęcam do dalszego korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii” oraz do częstego śpiewu suplikacji - napisał biskup.

W dekrecie znalazły się też wskazania dotyczące mszy online: - Przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Mogą być one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym (live streaming). W czasie transmitowanych nabożeństw należy informować wiernych o zniesieniu dyspensy ogólnej i zachęcać ich do powrotu do kościołów.

Co jeszcze może zmienić się w kościołach opolskich po 30 maja:

  • Kwestię organizowania rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych, a także konwentów i konferencji dekanalnych oraz zjazdów kursowych, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, określonego przez prawo państwowe gospodarz opolskiej diecezji pozostawił "roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy"
  • Powrót do nauk przedmałżeńskich.
  • kwestia codziennego wystawiania Najświętszego Sakramentu i godzinnej adoracji zależy od decyzji proboszczów i rektorów kościołów
  • Zalecono odprawianie nabożeństw czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
  • Odwołano nieograniczone prawo do sprawowania kilku (dwóch, trzech lub nawet czterech) mszy św. przez jednego kapłana w tym samym dniu, ale zezwolono na odprawienie do 30 czerwca br. już przyjętych intencji, zgodnie z zasadami, które obowiązywały w czasie pandemii. Poza tym przypadkiem przywrócono w całości wcześniej obowiązujące przepisy.
  • Odwołano zawieszenie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w zakresie pomocy przy jej rozdzielaniu.
  • Jednak posługę wobec chorych mają nadal pełnić jedynie duchowni, udając się do nich na wyraźne życzenie samych chorych bądź ich najbliższej rodziny czy opiekunów. Duchowni, odwiedzający chorych, mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby.

Z dekretu wynika też, że duchowni, objęci kwarantanną, są zobowiązani zgłosić ten fakt do kurii, natychmiast po wydaniu decyzji przez kompetentne władze państwowe.

Kuria Diecezjalna w Opolu wraca do regularnych godzin urzędowania, co oznacza, że czynna będzie dla petentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 16.00.

Zarządzenia te obowiązują do odwołania, chyba że w poszczególnym przepisie wyraźnie określono termin. Pod dokumentem podpisali się bp opolski Andrzej Czaja i kanclerz kurii ks. Wojciech Lippa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska