Od dzisiaj diecezja opolska ma trzech nowych diakonów

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Diakoni (od lewej) Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa.
Diakoni (od lewej) Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa. Krzysztof Ogiolda
Święceń diakonatu – przeniesionych z powodu pandemii z 9 maja – udzielił im w kościele seminaryjnym w Opolu pomocniczy biskup opolski Rudolf Pierskała.

Nowo wyświęceni diakoni - Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa - są klerykami V roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.

Przystępujący do diakonatu zobowiązali się do pełnienia posługi w duchu pokornej miłości, zachowania wiary w czystym sumieniu i głoszenia jej zgodnie z nauką Kościoła, do zachowania celibatu, pogłębiania ducha modlitwy i postępowania na wzór Chrystusa. Przyrzekli też swojemu ordynariuszowi cześć i posłuszeństwo, wkładając swoje złożone dłonie w ręce ks. biskupa.

Święcenia diakonatu w sobotę w Opolu. Sylwetki nowych diakonów

- Będziecie blisko Jezusa i Jego zbawczej misji – podkreślił w kazaniu bp Rudolf Pierskała. Decydujecie się być sługami w Kościele. Będziecie solą ziemi i światłem świata, kiedy będziecie żyć według wiary, postępować bez zarzutu i bez winy. Kiedy ktoś w swojej służbie nie postępuje tak, jak trzeba, od razu rzuca się to w oczy. Kiedy nie zanosi nauki Chrystusa tam, gdzie toczy się życie. Diakon powinien być najpierw człowiekiem głęboko wierzącym. Poza głęboką wiarą w życiu diakona niezbędny jest przykład prawego życia, czystość postępowania, praktykowanie cnót ludzkich. Za bałwochwalstwo uważajcie wszelką nieczystość i chciwość. W obliczu zalewu materializmu i zmysłowości Bóg chce, aby z naszych dusz wypłynęła inna fala nieskalana i potężna. To jest wasze zadanie: prowadzić do Chrystusa wielu ludzi, którzy żyją wraz z nami, by Bóg nie był w społeczeństwie kimś obcym.

Po odśpiewaniu litanii do wszystkich świętych (w jej trakcie przystępujący do święceń leżą na posadzce kościoła na znak całkowitego oddania się Bogu) nastąpił akt święceń. Biskup nałożył w milczeniu ręce na głowę każdego z kandydatów (milczenie oznacza, że to sam Bóg dokonuje konsekracji), a następnie odmówił modlitwę święceń.

Już wyświęceni diakoni ubrali – z pomocą swoich proboszczów – stuły, które diakoni noszą przewieszone przez lewe ramię oraz dalmatyki, czyli liturgiczne stroje diakonów.

Każdemu z diakonów biskup przekazał księgę Ewangelii - przypominając, że są zobowiązani ją czytać, wierzyć w to, co czytają, nauczać tego, w co uwierzą i postępować zgodnie z tym, czego będą nauczali - oraz znak pokoju.

Diakon może m.in. czytać podczas mszy św. Ewangelię, rozdawać Komunię św., głosić kazania i błogosławić przyjmujących sakrament małżeństwa. Nie ma prawa spowiadać, ani odprawiać mszy św. Nowo wyświęceni diakoni będą przez rok kontynuować przygotowania do święceń kapłańskich.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie