Treści promowana Targi nto

Od dzisiaj diecezja opolska ma trzech nowych diakonów

Krzysztof Ogiolda
Diakoni (od lewej) Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa.
Diakoni (od lewej) Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa. Krzysztof Ogiolda
Święceń diakonatu – przeniesionych z powodu pandemii z 9 maja – udzielił im w kościele seminaryjnym w Opolu pomocniczy biskup opolski Rudolf Pierskała.

Nowo wyświęceni diakoni - Michał Banaś z Łambinowic, Daniel Chudala z Rozmierzy i Przemysław Kaziszyn z Pszowa - są klerykami V roku w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu.

Przystępujący do diakonatu zobowiązali się do pełnienia posługi w duchu pokornej miłości, zachowania wiary w czystym sumieniu i głoszenia jej zgodnie z nauką Kościoła, do zachowania celibatu, pogłębiania ducha modlitwy i postępowania na wzór Chrystusa. Przyrzekli też swojemu ordynariuszowi cześć i posłuszeństwo, wkładając swoje złożone dłonie w ręce ks. biskupa.

Święcenia diakonatu w sobotę w Opolu. Sylwetki nowych diakonów

- Będziecie blisko Jezusa i Jego zbawczej misji – podkreślił w kazaniu bp Rudolf Pierskała. Decydujecie się być sługami w Kościele. Będziecie solą ziemi i światłem świata, kiedy będziecie żyć według wiary, postępować bez zarzutu i bez winy. Kiedy ktoś w swojej służbie nie postępuje tak, jak trzeba, od razu rzuca się to w oczy. Kiedy nie zanosi nauki Chrystusa tam, gdzie toczy się życie. Diakon powinien być najpierw człowiekiem głęboko wierzącym. Poza głęboką wiarą w życiu diakona niezbędny jest przykład prawego życia, czystość postępowania, praktykowanie cnót ludzkich. Za bałwochwalstwo uważajcie wszelką nieczystość i chciwość. W obliczu zalewu materializmu i zmysłowości Bóg chce, aby z naszych dusz wypłynęła inna fala nieskalana i potężna. To jest wasze zadanie: prowadzić do Chrystusa wielu ludzi, którzy żyją wraz z nami, by Bóg nie był w społeczeństwie kimś obcym.

Po odśpiewaniu litanii do wszystkich świętych (w jej trakcie przystępujący do święceń leżą na posadzce kościoła na znak całkowitego oddania się Bogu) nastąpił akt święceń. Biskup nałożył w milczeniu ręce na głowę każdego z kandydatów (milczenie oznacza, że to sam Bóg dokonuje konsekracji), a następnie odmówił modlitwę święceń.

Już wyświęceni diakoni ubrali – z pomocą swoich proboszczów – stuły, które diakoni noszą przewieszone przez lewe ramię oraz dalmatyki, czyli liturgiczne stroje diakonów.

Każdemu z diakonów biskup przekazał księgę Ewangelii - przypominając, że są zobowiązani ją czytać, wierzyć w to, co czytają, nauczać tego, w co uwierzą i postępować zgodnie z tym, czego będą nauczali - oraz znak pokoju.

Diakon może m.in. czytać podczas mszy św. Ewangelię, rozdawać Komunię św., głosić kazania i błogosławić przyjmujących sakrament małżeństwa. Nie ma prawa spowiadać, ani odprawiać mszy św. Nowo wyświęceni diakoni będą przez rok kontynuować przygotowania do święceń kapłańskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska