Od kiedy będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i...

  Od kiedy będzie można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC? Zmiany od 1 października 2018

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Wróblewski

  Nowa Trybuna Opolska

  Od 1 października kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC. Nie będą też za to ukarani mandatem.
  Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu.

  Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez
  Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018 roku.

  Bez dowodu rejestracyjnego i OC. Od kiedy?  Minister cyfryzacji Marek Zagórski przed wakacjami podpisał komunikat, który zwalnia kierowców z konieczności posiadania przy sobie dokumentów auta.

  Został on opublikowany i po trzech miesiącach, czyli właśnie od 1 października, zmiana wchodzi w życie.

  - Obowiązek wożenia dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia zniknie z prawa. Wierzę, że ułatwi to życie kierowcom - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

  Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC. Twoje dokumenty w CEPiK  Kierowcy nie muszą wozić wspomnianych dokumentów, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

  Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) podczas kontroli sprawdzą dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

  Jak policjant będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny po 1 października 2018?  Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów.

  Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie.

  Od 1 października 2018 roku w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym.

  Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

  Zmiana w prawie. Czy muszę wozić ze sobą prawo jazdy?  Prowadzący pojazd nadal musi mieć przy sobie prawo jazdy (za jego brak będzie mandat 50 zł) i dowód osobisty. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu).

  Czy papierowy dowód rejestracyjny nie jest już potrzebny?  Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

  Jakie dane w bazie danych może sprawdzić policjant podczas kontroli?  Organ kontroli ruchu drogowego (np. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, straż miejska), może w Centralnej Ewidencji Pojazdów będącej częścią bazy CEPiK sprawdzić dane dotyczące pojazdu i wydanego dokumentu, w tym również polisy i badania technicznego.

  Czego z bazy CEPiK może dowiedzieć się obywatel?  W bazie CEPiK można sprawdzić:
  • ilość punktów karnych (na www.obywatel.gov.pl),
  • stan techniczny autobusu (np. przed wycieczką szkolną, również na www.obywatel.gov.pl)
  • wszystkie dane, jakie na temat naszych samochodów są w bazie CEPiK ("Mój pojazd").


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nto.pl

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY