Od nadmiaru brzuszek boli

Fot. archiwum
Na szczęście popularna babka piaskowa raczej nam nie zaszkodzi.
Na szczęście popularna babka piaskowa raczej nam nie zaszkodzi. Fot. archiwum
Zbliżające się święta będą poważnym sprawdzianem dla naszego żołądka i wątroby. Lepiej więc nie "przedobrzyć" z jedzeniem.

Osoby, które tej przestrogi nie posłuchają, powinny pamiętać, że z powodu przejedzenia i wypicia nadmiernej ilości różnych płynów, w tym trunków, grożą im takie nieprzyjemne dolegliwości jak bóle brzucha i głowy, nudności, zgaga, a nawet - biegunka.

- Przy świątecznym stole szczególną rozwagę powinni zachować ci wszyscy, którzy już cierpią na pewne przewlekłe choroby, na przykład na cukrzycę, na nadciśnienie tętnicze lub na różne schorzenia przewodu pokarmowego - ostrzega dr Jacek Ciepluch, kierownik NZOZ "Ośrodek Zdrowia" w Graczach. - Może bowiem wtedy dojść do ich zaostrzenia. Z mojej praktyki lekarskiej wynika, że najgorzej jest z pacjentami cierpiącymi na cukrzycę, którzy na czas świąt robią sobie "wolne" od choroby, a przecież ona trwa bez przerwy. I nawet u osób zdyscyplinowanych, gdy robimy po świętach kontrolne badania, poziomy cukru są wyższe.
Z kolei ludzie ze stwierdzonym nadciśnieniem nie mogą przesadzać z nadmiernym spożywaniem różnych płynów oraz z soleniem potraw, bo wtedy już i tak wysokie ciśnienie jeszcze bardziej im podskoczy. Alkohol w przypadku tego schorzenia jest w ogóle niewskazany.
- Zauważyłem, że po Wielkanocy wiele osób ma szczególnie kłopoty z woreczkiem żółciowym - dodaje dr Jacek Ciepluch. - A to stąd, że podczas świąt jemy więcej jajek, majonezu, sałatek, a potrawy te powodują obkurczanie się pęcherzyka i atak woreczka gotowy.
Przesadnego biesiadowania powinni się też wystrzegać ludzie cierpiący na wrzody oraz na tzw. nadwrażliwość jelita grubego. Dla nich zakazane są przede wszystkim ciężkie, tłuste potrawy, alkohol i gazowane napoje. Organizm wówczas sam te potrawy odrzuca, ostro reaguje, co może wymagać nawet interwencji pogotowia.
Gdy niestrawność da znać o sobie, najpierw można próbować ratować się samemu. Służy do tego cała gama preparatów (w tym ziołowych), które ułatwiają trawienie, likwidują uczucie przepełnienia żołądka i regulują wydzielanie soków żołądkowych. Można je kupić bez recepty i najlepiej zaopatrzyć się w nie już teraz.
- Problem związany z przejedzeniem występuje zwłaszcza tuż po świętach - dodaje dr Ciepluch. - Dlatego przynajmniej przez jeden dzień, trzeba wtedy się przegłodzić dzięki czemu dojdzie do samooczyszczenia organizmu.

CO W TYM JAJKU
- jedno dostarcza ok. 70 kcal
- zawiera ok. 200 mg cholesterolu
- 2 jajka kurze mają taką samą wartość odżywczą co 320 g mleka
- dziennie można zjeść 1 jajko, a tygodniowo 4-5 (ale wliczając w to jajka w makaronach, ciastach oraz innych potrawach,
- białko jajek bywa częstym alergenem, lepiej nie podawać go dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia
- świeże jajko poznać po tym, że ma matową (a nie połyskującą) skorupę
- najzdrowsze są jajka ugotowane na miękko ze ściętym białkiem i prawie płynnym żółtkiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska