„Od opola do Opola. Popularna historia miasta”. Profesor Anna Pobóg-Lenartowicz opisała przestrzeń, ludzi i idee [wideo]

Anna Konopka
Anna Konopka
Promocja książki "Od opola do Opola. Popularna historia miasta” prof. Anny Pobóg-Lenartowicz odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Promocja książki "Od opola do Opola. Popularna historia miasta” prof. Anny Pobóg-Lenartowicz odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Anna Konopka
„Od opola do Opola. Popularna historia miasta” to napisana przystępnym językiem książka wydana przy okazji 800-lecia Opola. Jej autorka, prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii UO, opowiadała o niej we wtorek wieczorem w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na spotkanie z autorką przyszły tłumy.

Najnowsza publikacja o Opolu zawiera 150 zdjęć, rysunków i planów dawnego i współczesnego Opola.

- Nie piszę o sporach i emocjach politycznych. Miasto to dla mnie przede wszystkim ludzie - mówiła prof. Anna Pobóg- Lenartowicz podczas spotkania w MBP.

- „Sprintem przez wieki”, to jeden krótki rozdział, który pokazuje sytuację polityczno-ustrojową Opola. W pozostałych nie podejmuję tej kwestii. Jestem przede wszystkim historykiem kultury, obyczajowości i religii. O tym chciałam napisać.

Profesor podkreśla, że „Od opola do Opola. Popularna historia miasta” to propozycja dla pasjonatów Opola, jak i osób, które o mieście nic nie wiedzą, nigdy tu nie byli.

- Opole to jedno z najstarszych miast w Polsce. Mamy bardzo ciekawą historię, stąd wywodzi się wiele wartościowych osób - mówiła profesor.

Poznaj znanych opolan z różnych epok

- Starałam się aby w książce znalazła się jakaś reprezentatywna postać z każdej epoki, nawet gdy miasto nie należało do państwa polskiego, np. gdy należało do Korony Czeskiej, czy Monarchii Habsburskiej... Przypominam więc najwybitniejszych władców, księżniczki, ale wspominam też m.in. Konrada Kromera, pierwszego mieszczanina, który ufundował szpital świętego Aleksego. Daty można znaleźć w kalendarium na końcu książki. Bardziej zależało mi na tym by pokazać rzeczy, które stanowią miasto, czyli przestrzeń, ludzie i idee - opowiadała.

Spotkanie poprowadził prof. dr hab. Bogusław Czechowicz z Instytutu Historii UO.

Urząd Miasta Opola wydał książkę w ilości 200 egzemplarzy. Można ją kupić w Wydawnictwie Nowik w Opolu (ul. Katowicka 39, p. 104).

KONIECZNIE ZOBACZ: Opole 18 lat temu. Zobacz unikalne zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska