Od stycznia w Opolu wyższe podatki

Artur  Janowski
Artur Janowski
Udostępnij:
Zapłacimy większy podatek od nieruchomości, a droższa będzie też woda i ścieki. Mogło być jednak znacznie gorzej, ale radni nie zgodzili się na wprowadzenie opłaty za posiadanie psa i na podatek od deszczu.

Podwyżkę podatku od nieruchomości, a także od środków transportu (płacą go właściciele ciężarówek i autobusów) zaproponował prezydent, a potem zaakceptowali ją radni. Średnio te podatki wzrosły od stycznia o 3 procent.

Urzędnicy tłumaczą decyzję z jednej strony inflacją, ale z drugiej coraz większymi wydatkami budżetu miasta.

Zdecydowanie mocniej po kieszeni uderzy opolan po kieszeni nowa taryfa spółki Wodociągi i Kanalizacja.

Zakłada, że cena odbioru metra sześciennego ścieków domowych wzrosła w Opolu o blisko 10 procent z 3,86 zł na 4,23 zł brutto. To dużo zważywszy, że inflacja jest dużo mniejsza, a w ubiegłym roku ścieki już zdrożały w mieście o 10 proc.

- Nie jest to mała podwyżka - przyznaje Piotr Kętrzyński, prezes WiK. - Ale wciąż w porównaniu do innych miast w Polsce będziemy na dole tabeli opłat pobieranych za odbiór ścieków. Nie ma jednak ucieczki przed podwyżką. Mogliśmy ją wprowadzać szokowo, mogliśmy rozłożyć na kilka lat. Uważam, że ten drugi wariant jest lepszy.

Niestety oprócz ceny ścieków podniesiona będzie także cena wody. Od stycznia za metr sześcienny płacimy 3,06 zł brutto zamiast 2.97 zł. To wzrost o 2,9 proc. Z danych spółki wynika, że średnie zużycie wody w czteroosobowej rodzinie wynosi 3 metry sześcienne na miesiąc. Stąd wniosek, że po podwyżce cen wody i ścieków koszty takiej rodziny wzrosną o niecałe 6 zł brutto miesięcznie.

- Każda podwyżka boli, ale mimo zwiększenia stawek nadal na liście spółek wodociągowych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców będziemy jednymi z najtańszych, jeśli chodzi o cenę wody - mówi Piotr Kętrzyński.

Nasze kieszenie mogły być jeszcze uboższe, gdyby jesienią radni nie zablokowali pomysłów powrotu do opłaty za posiadanie psa (60 zł rocznie), a także wprowadzenia tzw. podatku od deszczówki. Podatek - wyliczany m.in. od wielkości dachu - płacić mieli głównie mieszkańcy centrum oraz osiedli.

Przesądzone są natomiast wyższe czynsze w lokalach komunalnych, ale dokładna stawka będzie znana najpewniej dopiero pod koniec stycznia.

Tym, którzy na razie nie muszą się martwić o podwyżki, są pasażerowie miejskich autobusów. Od kilku lat ceny biletów są na stałym poziomie. M.in. w ten sposób władze miasta chcą zachęcić nas do korzystania z komunikacji zbiorowej i pozostawienie samochodów w garażach.

- W tym roku też na podwyżkę nie zanosi się - mówi Alina Pawlicka-Mamczura, rzecznik prezydenta.

Na tym samym poziomie ma się utrzymać cena ciepła dostarczanego do mieszkań przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny, która twierdzi, że to efekt inwestycji obniżających koszty wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Obniżka szykuje się natomiast na obiektach sportowych i kulturalnych.

Od marca - w ramach miejskiej polityki prorodzinnej - bilety dla dzieci będą za złotówkę na basenach: Błękitna Fala, Akwarium i Wodnej Nucie, a także na lodowisku Toropol, w Galerii Sztuki Współczesnej oraz w zoo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
malwina darczyk

Firmy jak uciekały, tak dalej z Polski będą uciekać - w tym kraju nie ma kompletnie warunków do rozwijania biznesu i raczej nie ma większych szans, aby te warunki się pojawiły. W chwili obecnej w Delaware nie płaci się vatu, dochodowego, ani zus, Polinvestor załatwia wszystkie formalności. Jak w takim wypadku oczekiwać, że firmy będą sobie dobrze radziły?

d
dominika

Podatki nie powinny wynosić więcej niż 10% naszych zarobków, inaczej jest to niesprawiedliwe.

g
granat

Opolanie płacić i nie marudzić, w końca władza ma swoje wydatki i potrzebuje na następne nagrody.

G
Gość

Ojejku wielkie halo, najwyżej zapłacimy 200 zł więcej. Co za różnica ...

G
Gość

Woda może i płynie, ale jest droższa. Podatki i opłaty rosną a nasze zarobki nie. Tak nie może być!

M
Max1

Tytul artykulu jest błędny, to oplaty wzrastaja,człowiek dostaje cos bezposrednio w zamian.

Ale tytuł  dobrze się sprzedaje i daje poczucie niesprawiedliwości a może i zbędności bo woda płynie przecież i tak z kranu....

a
anna

Albert Einstein pisał, że najbardziej niezrozumiałe jest, po co jest niesprawiedliwy system podatków?

p
piotr

Rząd i władze platformy obiecywali ludziom, że żadnych podwyżek podatków nie będzie !!! Sic !

A
Andrzej

Ma jakiej podstawie pan Prezes WiK porównuje nas do innych miast w Polsce, to jest tak samo jak porównywanie cen naszych towarów towarów do zachodnich ale nikt nie porównuje zarobków. Każde miasto ma swoje stawki i jeżeli ma niskie ceny to znaczy, że dobrze gospodaruje i nie marnuje przyznanych funduszy. Moim zdaniem tak duża podwyżka cen wody i scieków jest zwiazana z tym, że pan Prezes i pracownicy WiK chcą doatac duże podwyżki pensji. Mam nadzieję,że NTO będzie informować czytelników o podwyżkach pensji nie tylko WiK.

I
Iwona

Myślę,że  mamy prawo znać  rzetelne uzasadnienie takiej decyzji. Przecież w ubiegłym roku mieliśmy juz podwyżkę i cóż się zmienilo w tej branży? NIC!!!!! Tłumaczenie prezesa ,że  CZTEROOSOBOWA RODZINA  ZUŻYWA  3m3 WODY  jest  żenująco głupie i pozbawione sensu ,obnażyło też braki dotyczace znajomości problemu SZEFA  WiKu.

1.Co prezes i jego swita ma do zaoferowania  nam mieszkacom  Opola  w zamian? Wiadomo,  dla siebie i świty wyższe premie,DLA RESZTY  ZŁEJ JAKOŚCI WODA!

2.Dlaczego my mieszkańcy Opola mamy dopłacać  za ścieki i wodę mieszkańcom  z powiatu opolskiego?

Opolskie wodociągi  winny służyć spoleczeństwu  a nie samym sobie.

g
gosc
W dniu 03.01.2014 o 09:41, z centrum napisał:

No i dlaczedo znowu nie ma podatku od psa???!!! Dlaczego muszę oglądać i wąchac te tony gó*na których nie sprzątają własciciele? Niech płacą i niech ktoś to w końcu sprzata? A może radni sami mają pieski i w ten sposób chronią siebie?

Duzo starszych ludzi ma male pieski...a to najpewniejsi wyborcy, bez wzgledu na pogode w roku wyborczym.

z
z centrum

No i dlaczedo znowu nie ma podatku od psa???!!! Dlaczego muszę oglądać i wąchac te tony gó*na których nie sprzątają własciciele? Niech płacą i niech ktoś to w końcu sprzata? A może radni sami mają pieski i w ten sposób chronią siebie?

o
opolek

Dlaczego inflacja i kryzys dotyka TYLKO Urzędy i firmy typu WiK, Tauron, PGNiG-e ? Chyba źle zarządzacie państwo tymi instytucjami. Bo ja też żyję w tym kraju i od lat nie dostałem podwyżki, a jednak żyję, płacę podatki i abonament, kupuję coraz droższą żywność i  za coraz wyższe Wasze "usługi". Tylko, że ja oszczędzam, zaciskam pasa do maksimum i nie funduję sobie luksusów.

k
kotek

Podatek od psa to i owszem zrozumiałe. Za sprzątanie kupek trzeba płacić, bo chamstwo nie sprząta po swoich czworonogach. (Dobrze, że wieśniaki nie trzymają w blokach krów, świn, bo to by były kupy). Ale POdatek od deszczu ? Paranoja. A jak będzie susza, to Urzędasy będą płacić społeczeństwu ?

c
centy

Bo wzrastają wydatki miasta . Nie dajcie sobie 500 tysiecy nagród w ratuszu na koniec roku to i nie trzeba będzie robić podwyżek. A facet z WIK niech nie pieprzy że jesteśmy z cenami na samym końcu listy miast.Mnie obchodzi to miasto i moje opłaty. A te sa chyba brane z kosmosu.

Przejdź na stronę główną Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie