Od teraz pracujemy "na siebie". 22 czerwca obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Na opłacenie wszystkich danin w tym roku pracujemy 172 dni, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku.
Na opłacenie wszystkich danin w tym roku pracujemy 172 dni, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
W tym roku Dzień Wolności Podatkowej wypada 22 czerwca. Polacy przez 173 dni w 2021 r. pracowali na opłacenie wszystkich wydatków państwa- podaje Centrum im. Adama Smitha. Na opłacenie wszystkich danin pracowaliśmy 12 dni dłużej niż 2020 roku. Dzień Wolności Podatkowej jest obliczany i obchodzony już po raz dwudziesty ósmy.

- W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada 22 czerwca w 173 dzień roku. Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków i opłat, które są przymusowe niezależnie od tego jak się nazywają, pracujemy 172 dni z 365, czyli o 12 dni dłużej niż w 2020 roku. Podobnie było w 2013 roku, kiedy DWP też przypadł 22 czerwca- informuje Centrum im. Adama Smitha.

Jak podaje Centrum Smitha, przesunięcie daty spowodowane jest wzrostem wydatków rządowych m.in. związanych z „tarczami” przy jednoczesnym dużym spadku przychodów. Zastrzeżono, że "nastąpił wzrost wpływu z PIT, jednak jest to efekt płacenie tego podatku przez rząd samemu sobie, gdyż znaczna część wypłat z „tarcz” obejmowała wynagrodzenia dla pracowników, czyli część pieniędzy wypłaconych firmom od razu wracała do rządu".

Z kolei wpływy z PIT nie były "skutkiem wzrostu aktywności gospodarczej obywateli tylko aktywności dotacyjnej rządu". Jak wyjaśniono, większe wpływy z PIT to efekt tarcz. - Natomiast spadek wpływów z CIT to bezpośredni skutek ograniczeń i zakazywania prowadzenia działalności gospodarczej- zauważono.

Jednocześnie mimo rosnącej konsumpcji o 3,6 proc. spadają wpływy z VAT i akcyzy, co zdaniem przedstawicieli Centrum Smitha może świadczyć o tym, że szara strefa zwiększa swój udział w gospodarce. Jednocześnie zwrócono uwagę, że "rząd zwiększa wydatki powyżej dochodów". - Problemem zatem są wydatki a nie dochody. Zwiększa się popyt konsumpcyjny rządu a nie ludności- wyjaśniono.

Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej jest symbolicznym momentem, gdy przestajemy pracować dla rządu, a zaczynamy pracować dla siebie i dla naszych rodzin. Do obliczenia Dnia Wolności Podatkowej służy relacja udziału wszystkich wydatków sektora publicznego (tj. budżet państwa, wydatki samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do Produktu Krajowego Brutto.

Idea Dnia Wolności Podatkowej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie ogłoszono go po raz pierwszy w 1900 r.- kiedy to wypadał 22 stycznia. W 1950 roku był to 31 marca, a w 1990 wypadał 21 kwietnia. W roku 2000 był to 3 maja, a w 2019 16 kwietnia.

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej wyliczany jest przez Centrum im. Adama Smitha od 1994 r., kiedy to wypadał 1 lipca. Najdłużej na DWP pracowaliśmy w 2011 roku- wtedy wypadał on 7 lipca, o jeden dzień krócej pracowaliśmy w 1995 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od teraz pracujemy "na siebie". 22 czerwca obchodzimy Dzień Wolności Podatkowej - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska