Odchudzajmy tornistry. Opolskie podstawówki dostały...

  Odchudzajmy tornistry. Opolskie podstawówki dostały dynamometry

  Iwona Kłopocka

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Odchudzajmy tornistry. Opolskie podstawówki dostały dynamometry
  Służą do ważenia tornistrów. Te za ciężkie trzeba odchudzić. Wiele szkół już wie, jak to zrobić.
  Odchudzajmy tornistry. Opolskie podstawówki dostały dynamometry
  Plecak Oli Calickiej z PSP nr 2 w Opolu ważył wczoraj 4,5 kg. W inne dni bywa jeszcze cięższy. Dziewczynka z trudem go dźwiga.

  Za ciężki tornister (nie powinien ważyć więcej niż 10 procent wagi dziecka), nierównomiernie zapakowany i noszony na jedno ramię może być przyczyną skrzywienia kręgosłupa. Na wady postawy cierpi co najmniej 43 procent opolskich uczniów. Wady rozwijają się powoli, wychodzą, gdy dziecko ma 10-12 lat. Odchudzanie tornistrów to jeden ze sposobów przeciwdziałania groźnemu zjawisku.

  Wojewoda kupił opolskim szkołom 500 dynamometrów, by rodzice, nauczyciele i same dzieci wiedziały, jaką wagę ma ten problem. Wczoraj oficjalnie przekazał je dyrektorom, inaugurując akcję “Tornister na wagę zdrowia"
  - Dynamometr to hasło, symbol. Ma uwrażliwić na problem wad postawy, skłonić do szukania rozwiązań - podkreśla wojewoda Ryszard Wilczyński.

  W wielu szkołach już próbują sobie z tym radzić.
  - U nas każdy uczeń ma swoją półkę w klasie i tam trzyma książki potrzebne tylko na lekcjach, przybory rysunkowe i strój zmienny - mówi Romuald Kita, nauczyciel wf w PSP nr 4 w Strzelcach Opolskich.
  W szkole w Malni dzieci mają szafki. - Zachęcamy je też, by dzieliły się książkami na ławkę, nosiły tylko połowę podręczników na dany dzień - wyjaśnia dyrektorka Krystyna Tupko.

  W podstawówce w Starych Budkowicach maluchom wypożycza się książki, podarowane do biblioteki przez wydawcę.
  - Ale najważniejsze, by rodzice sprawdzali, co ich dzieci pakują do tornistrów - uważa dyrektorka Halina Badowska.
  - Na wsi rodzice często nie są świadomi problemu, bagatelizują pewne sprawy, np. wysokie obcasy, w których paradują ich córki, złą postawę podczas odrabiania lekcji czy nawet nieodpowiednią poduszkę do spania - dodaje Elżbieta Gosławska, wicedyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalnych w Pokoju, która została nagrodzona za scenariusz spotkania edukacyjnego z rodzicami.

  Akcja “Tornister na wagę zdrowia" to część realizowanego od ubiegłego roku Programu przewidziałania wadom postawy u dzieci i młodzieży Opolszczyzny. Jego celem jest m.in. edukacja prozdrowotna i zwiększenie aktywności ruchowej dzieci. Przystąpiło do niego 210 szkół z regionu, 30 gmin i 7 powiatów.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo