Renata Ruman-Dzido, prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, wyjaśnia, że powrót do całodobowego funkcjonowania chirurgii nie był łatwy.
- Mieliśmy poważne problemy z obsadą kadrową, co wymusiło na nas czasowe ograniczenie działalności pracy oddziału chirurgii. Dzięki dużemu zaangażowaniu i determinacji udało się jednak pozyskać nowych lekarzy i od 19 sierpnia oddział działa już 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu — mówi prezes szpitala.
Problemy kadrowe w opolskim szpitalu zaczęły się w maju, gdy sześciu lekarzy chirurgów złożyło wypowiedzenia w jednym czasie. Odejście specjalistów poważnie zakłóciło funkcjonowanie oddziału, który przez pewien czas świadczył jedynie ograniczone usługi.
- Największym wyzwaniem było znalezienie lekarzy gotowych pracować w takim wymiarze godzin, jakiego potrzebowaliśmy, aby zapewnić każdego dnia całodobową opiekę lekarską — dodaje Ruman-Dzido.
Pacjenci otrzymają pomoc przez całą dobę, od poniedziałku do niedzieli
Prezes szpitala podkreśliła, że w chwili obecnej udało się zbudować zespół lekarzy, którzy nie tylko dyżurują, ale także angażują się w pracę na oddziale.
- Nie chodzi o samą liczebność kadry, ale o determinację i gotowość lekarzy do zaangażowania się w dyżury i odpowiedzialność za pacjentów. Mamy teraz zespół, który jest w stanie zapewnić opiekę całodobową, zarówno na oddziale, jak i w poradni chirurgicznej oraz bloku operacyjnym – tłumaczy Renata Ruman-Dzido, prezes Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.
Na uwagę zasługuje również fakt, że w szpitalu zatrudniono lekarza, który ukończył studia i zdobywał doświadczenie zawodowe w Niemczech. Jego powrót do pracy w Polsce pokazuje, że warunki zatrudnienia i życia w kraju stają się coraz bardziej atrakcyjne dla specjalistów z zagranicy.
Całodobowa praca oddziału chirurgii obejmuje teraz również konsultacje dla pacjentów hospitalizowanych na innych oddziałach szpitala. Dzięki zorganizowanej pracy lekarzy, pacjenci mogą mieć pewność, że otrzymają odpowiednią opiekę przez całą dobę, od poniedziałku do niedzieli.