Odległości robią dużą różnicę

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Przed rozpoczęciem budowy musimy pamiętać także o zachowaniu minimalnych granic działki budowlanej.
Przed rozpoczęciem budowy musimy pamiętać także o zachowaniu minimalnych granic działki budowlanej. sxc.hu
Wybierając teren pod budowę, najlepiej dysponować już projektem naszego wymarzonego domu. Nie na każdej działce będziemy bowiem mogli postawić interesujący nas budynek.

- Zanim kupimy projekt domu, najlepiej zapoznać się z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu - wyjaśnia architekt Katarzyna Fijałkowska. - To z niej dowiemy się, jaki dom może stanąć na interesującym nas terenie.

Przy każdym projekcie domu podane są minimalne wymiary działki. Według powszechnie obowiązujących zasad zabudowa nie powinna zajmować więcej niż 40 proc. terenu. Optymalną powierzchnią pod dom jednorodzinny jest 700 m kw. i 16 m szerokości.

- Najlepiej rozglądać się za działkami w kształcie prostokąta, bo na nich najłatwiej jest rozplanować budowę - mówi Katarzyna Fijałkowska. - Unikajmy natomiast działek o kształcie trójkąta albo tych o dużym nachyleniu terenu, ponieważ przysparzają najwięcej trudności w efektywnym wykorzystaniu.

Przed rozpoczęciem budowy musimy pamiętać także o zachowaniu minimalnych granic działki budowlanej. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Generalnie jest tak, że przy budowie domu jednorodzinnego, w którym ściany z otworami drzwiowymi lub okiennymi są zwrócone w stronę granicy działki, odległość minimalna wynosi 4 metry. Jeśli mówimy o ścianie bez otworów oraz połaci dachu również bez otworu lub okna dachowego - granica wynosi 3 metry.

Uwaga! Są jednak wyjątki od tej zasady. Sytuowanie budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy z sąsiednią działką dopuszcza się wyjątkowo bezpośrednio przy niej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania i terenu.

W zabudowie jednorodzinnej dopuszcza się ponadto:

na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż 3 m, lecz nie mniejszej niż 1,5 m;
sytuowanie budynku na granicy działki, kiedy jego ściana w całości przylega do ściany budynku sąsiedniego, lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż opisany wcześniej budynek.

- Musimy też pamiętać, że co najmniej 1,5 m od granicy mogą być usytuowane takie elementy architektoniczne budynku jak okapy, gzymsy, balkony, daszki nad wejściem, tarasy czy schody zewnętrzne - tłumaczy Fijałkowska. - Pod uwagę musimy wziąć również linię zabudowy, czyli - najprościej mówiąc - odległość domu od drogi. Ta dla każdego miejsca jest wyznaczona przez gminę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska