Odprawa emeryta

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Na pytanie czytelnika odpowiada adwokat Piotr Klim.

Czytelnik: :

- Pobieram emeryturę i pracuję. Zamierzam przestać pracować. Czy mogę się ponownie ubiegać o odprawę emerytalną, choć wcześniej już taką otrzymałem?
- W opisanej przez czytelnika sytuacji odprawa emerytalna nie będzie mu ponownie przysługiwać. O uprawnieniu do odprawy emerytalno-rentowej stanowi - zmieniony z dniem 29 listopada 2002 r. - przepis art. 921 Kodeksu pracy, wedle którego pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, a pracow-nik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
Rzeczywiście, Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wskazał, że z art. 921 § 1 K.p. wynika, że użyte w nim sformułowanie "przejście na emeryturę" oznacza zamianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta, w związku z czym przewidziana w tym przepisie odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę.
Innymi słowy, prawo do odprawy emerytalnej może nabyć także pracownik, który skorzystał z uprawnień emerytalnych lub rentowych, a następnie podjął zatrudnienie i ponownie przestał pracować, aby korzystać z uprawnień emerytalnych lub rentowych. Z przywołanego przepisu art. 921 § 1 K.p. wynika bowiem, że nie nabywa prawa do odprawy emerytalnej tylko taki pracownik, który już odprawę faktycznie otrzymał, obojętne jest zaś to, od jakiego otrzymał ją pracodawcy.
Jako zasadę należy zatem przyjąć, że każdy pracownik, który przestaje być pracownikiem w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, przynajmniej raz w życiu powinien otrzymać odprawę z tego tytułu (wyrok Sądu Najwyższego z 6 maja 2003 r., I PK 223/02, Prokuratura i Prawo 2004, nr 1 s. 41).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie