Odra w Opolu przekroczyła stan ostrzegawczy. Wojewoda wprowadził alarm przeciwpowodziowy dla miasta i kilku powiatów w regionie

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wysoki poziom Odry w Opolu. Wojewoda wprowadził alarm przeciwpowodziowy dla miasta i szeregu powiatów w regionie
Wysoki poziom Odry w Opolu. Wojewoda wprowadził alarm przeciwpowodziowy dla miasta i szeregu powiatów w regionie Piotr Guzik
Poziom Odry w Opolu rośnie. Jaz przy moście z Pasieki na Wyspę Bolko w większości jest pod wodą. Trudna sytuacja jest też w innych częściach województwa. Wojewoda o godz. 10 wprowadził alarm przeciwpowodziowy w Opolu oraz powiatach: brzeskim, głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim i nyskim oraz w gminach Gorzów Śląski i Praszka.

Intensywne opady deszczu powodują, że rośnie poziom wody w Odrze oraz w Kanale Ulgi. Woda wylewa się pod mosty oraz zalewa ścieżki na międzywalu. Woda zalała niewielką przystań na wylocie z Młynówki do Odry przy Hotelu Piast. Same bramy Młynówki pozostają zamknięte.

Niewiele brakuje, aby Odra zaczęła wylewać się też na przystań na Pasiece, gdzie zwykle cumuje statek wycieczkowy.

Po godz. 14:00 stan Odry na wodowskazie w Groszowicach przekroczył poziom 500 cm, stanowiący granicę stanu ostrzegawczego. O godz. 16:30 wynosił on 508 cm. Stan alarmowy wynosi tam 600 cm.

- Służby miejskie są w stałym kontakcie z jednostkami OSP, które rozpoczęły prewencyjne pompowania przy rowie RB w Czarnowąsach i przy przepuście Moderz-Olszynka. Zamknięta została ul. Bolkowska pod mostem kolejowym - wylicza Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza.

Pani rzecznik zaznacza, że sytuacja hydrologiczna jest dynamiczna a wszelkie dalsze działania zależeć będą od faktycznego poziomu Odry, wysokości zrzutu ze zbiornika w Turawie i cofki Odry do Małej Panwi. - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu jest w stałym kontakcie z Wodami Polskimi, monitoruje również stały wzrost poziomu wody - mówi.

Z kolei w Kędzierzynie-Koźlu już o godz. 8:00 we środę (14 października) Odra przekroczyła stan alarmowy o 20 cm. Poziom rzeki wynosił wtedy 420 cm. Jak informuje tamtejszy magistrat, Odra może tam przekroczyć poziom alarmowy (500 cm), ale wedle prognoz ma pozostać w korycie.

O godz. 10 wojewoda opolski Adrian Czubak poinformował o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego w Opolu, a także w szeregu powiatów województwa. Te powiaty to:

  • brzeski
  • głubczycki
  • kędzierzyńsko-kozielski
  • krapkowicki
  • nyski
  • oraz część pow. oleskiego (gminy Gorzów Śląski i Praszka)

- Miasto Opole realizuje zadania związane ze stanem alarmu, należą do nich: m.in. postawienie służb w stan gotowości, przegląd środków do przeciwdziałania powodzi i stały monitoring cieków wodnych na terenie Opola, wałów powodziowych i urządzeń hydrotechnicznych - wylicza Katarzyna Oborska-Marciniak.

Na drodze wojewódzkiej nr 417 na trasie Klisino - Racławice Śląskie sytuacja jest bardzo trudna. Rzeka wystąpiła tam z koryta i spowodowała, że droga jest nieprzejezdna. Policja zorganizowała objazdy.

- Intensywne opady deszczu, które towarzyszą nam od kilku dni, to nie tylko mokra nawierzchnia. W wielu miejscach na drodze leżą konary drzew, które w wyniku porywów wiatru spadły na drogę. Nie zapowiada się, żeby sytuacja miała ulec poprawie. Dlatego apelujemy do wszystkich zmotoryzowanych, by ściągnęli nogę z gazu i schowali brawurę. W takich sytuacjach pomoże nam tylko, zachowanie szczególnej ostrożności - mówi mł. asp. Łukasz Golinowski, oficer prasowy głubczyckiej policji.

Do godziny 8:00 strażacy na terenie województwa opolskiego odnotowali 98 zdarzeń związanych z długotrwałymi opadami deszczu.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie nyskim (46), prudnickim (25) oraz powiecie opolskim z miastem Opole (10). Łącznie w zdarzeniach uczestniczyło 171 zastępów PSP i OSP w sile 814 strażaków.

W 45 przypadkach strażacy interweniowali przy zalanych piwnicach, a w 37 przypadkach zdarzenia dotyczyły zalewanych posesji. Pozostałe interwencje dotyczyły zalanych dróg, zatorów na rzece, pompowania wody z cieku, uszkodzonych dachów (cieknąca woda) oraz monitoringu stanu rzek.

W miejscowości Racławice Śląskie (powiat prudnicki) doszło do wystąpienia wody z rzeki. Obecni na miejscu strażacy prowadzą działania ratownicze w celu obrony posesji przed zalaniem. Rozpoczęto też pompowanie rzeki Olszanka przy ulicy Krapkowickiej i Małej Panwi w Opolu.

Powódź tysiąclecia na Opolszczyźnie. Zniszczona Nysa, Kędzie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska