Odra w Opolu. Stan pogotowia przeciwpowodziowego w mieście odwołany. Poziom wody opada

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Poziom wody w Odrze w Opolu zaczyna opadać, w mieście odwołano pogotowie przeciwpowodziowe
Poziom wody w Odrze w Opolu zaczyna opadać, w mieście odwołano pogotowie przeciwpowodziowe Piotr Guzik
Wodowskaz na Odrze w Groszowicach w środę o godz. 8 wskazywał 474 cm. Poziom rzeki był więc 26 centymetrów poniżej ostrzegawczego. W tej sytuacji w Opolu odwołano pogotowie przeciwpowodziowe.

Wezbranie wody w Odrze było skutkiem intensywnych opadów deszczu, które towarzyszyły nam przez cały weekend. Już w niedzielę spacerowicze nad Odrą obserwowali jej rosnący poziom.

W poniedziałek 22 czerwca informowano, że do miasta zmierza fala wezbrania. Wedle wstępnych informacji, poziom rzeki w Opolu mógł się zbliżyć do stanu alarmowego, wynoszącego 6 metrów.

W poniedziałek w godzinach popołudniowych Odra przekroczyła stan ostrzegawczy, czyli 5 metrów głębokości na wodowskazie w Groszowicach. W mieście obowiązywał już stan pogotowia przeciwpowodziowego. Na cyplu Pasieki u ujścia Młynówki zamontowane były dwie duże bramy szandorowe, a kilkadziesiąt mniejszych na terenie miasta było gotowych do założenia.

Fala kulminacyjna miała dotrzeć do miasta w środę 24 czerwca. Ostatecznie jednak uległa ona znacznemu wypłaszczeniu, a w szczytowym momencie we wtorek 23 czerwca poziom Odry wyniósł 513 centymetrów.

Mimo tego woda nie brakowało opolan, którzy przystawali i patrzyli z niepokojem na wezbrane wody Odry i Kanału Ulgi, wylewające się spoza ich koryt na międzywale. Na Pasiece woda zalewała przystań statku wycieczkowego, nie dało się też dotrzeć suchą nogą do Barki cumującej przy moście na ul. Wrocławskiej nad Kanałem Ulgi.

Urząd miasta informuje, że w środę o godz. 8 w Groszowicach poziom Odry wynosił 474 cm. W tej sytuacji w Opolu odwołano pogotowie przeciwpowodziowe.

- Pracownicy Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, wraz z OSP, nadal monitorują cały hydrowęzeł opolski - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza. - Ulica Bolkowska pozostaje zamknięta ze względu na utrzymujący się tam poziom wody. Strażacy z OSP nadal przepompowują wodę w Opolu Czarnowąsach i w okolicach ul. Krapkowickiej.

- Zapowiadane na środę ulewne deszcze nie będą miały znaczącego wpływu na poziom Odry w Opolu - zapewnia Katarzyna Oborska-Marciniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska