Odszedł prof. Piotr Baron, dziekan Wydziału Jazzu PWSZ w Nysie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W styczniu 2020 w bibliotece w Grodkowie Piotr Baron przybliżał czytelnikom "Szkołę śpiewu" Józefa Elsnera.
W styczniu 2020 w bibliotece w Grodkowie Piotr Baron przybliżał czytelnikom "Szkołę śpiewu" Józefa Elsnera. Archiwum prywatne
Prof. Piotr Baron zmarł dzisiaj rano po ciężkiej chorobie. Miał 54 lata.

Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem około 40 publikacji naukowych, coachem i trenerem, animatorem życia muzycznego.

Jako doktor habilitowany sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury oraz profesor nadzwyczajny PWSZ w Nysie, prowadził autorską klasę dyrygowania, wykładał przedmioty teoretyczne, dyrygował chórem akademickim oraz chórem Nysa Gospel Choir.
Był jednym z założycieli Instytutu Jazzu PWSZ w Nysie. W latach 2008 - 2016 pełnił funkcję jego wicedyrektora. Od 1 października 2017 roku był jego dyrektorem. Od 2017 był profesorem gościnnym w Universität der Musik w Wiedniu.

Ukończył Studium Nauczycielskie (wychowanie muzyczne) w Wieluniu, Akademię Muzyczną w Poznaniu, Podyplomowe Studium Emisji Głosu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Doktorat w zakresie dyrygentury obronił w Akademii Muzycznej w Warszawie, a habilitację z dyrygentury uzyskał na podstawie unikatowej płyty Józef Elsner Muzyka religijna (z nagraniem m. in. Solemnis Coronationis Missa op. 51 Elsnera) w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jego aktywność koncertowa objęła wykonanie ponad 1500 utworów chóralnych, wokalno-instrumentalnych i symfonicznych, w tym prawykonania dzieł wielu kompozytorów śląskich. Był twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Kompozytorów Śląskich.
Był założycielem i prezesem Towarzystwa Muzycznego im. J. Elsnera w Ozimku oraz od 1990 roku dyrektorem autorskiej Społecznej Szkoły Artystycznej i Społecznego Ogniska Muzycznego w Ozimku (wraz z 4 filiami).
Od 1982 roku organista i kantor w różnych kościołach.

Zajmował się także terapią dźwiękiem. We współpracy z Polskim Towarzystwem Psychiatrycznym oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej, przy współudziale arteterapeutów, lekarzy psychiatrów, psychologów prowadził badania nad wpływem dźwięku na psychikę człowieka i nad wykorzystaniem dźwięku jako działania wspomagającego w leczeniu nerwic, wypalenia zawodowego i szkolnego, depresji i in. Był członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Arteterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

W przeszłości aktywnie angażował się także w środowisku mniejszości niemieckiej. Był długoletnim referentem ds. kultury i oświaty Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz prezesem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego (1996-2011).
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 27 lipca o godzinie 11.00 w Opolu Półwsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska