Uczniowie zebrali wiele pamiątek i relacji związanych z dawnym życiem mieszkańców. Przygotowali również mapki wsi oraz ekspozycje zdjęć pokazujących życie mieszkańców, zaprezentowali też scenki rodzajowe związane z historią dawną i najnowszą regionu.
Uczniowie klasy I a przenieśli się w przeszłość wsi Narok. Przebrani w stroje dawnych Słowian, przypominali o korzeniach wsi. Wśród nich wyróżniał się właściciel zamku Friedrich von Wichelhaus, którego postać odtworzył Mateusz Gwość.
- Nazwa Narok wzięła się stąd, że tu osiedlali się ludzie na rok życia - powiedział "NTO" Mateusz. - Źródła mówią też o innej historii nazwy Narok. Kiedyś chłopi musieli płacić podatki na rok.
W innej klasie, z napisem Skarbiszów, uczniowie postarali się o pokazanie przenikania się różnych narodowości. Tutaj odbyło się wesele wschodniaków i Ślązaków, z zachowaniem charakterystycznych dla nich strojów i mowy.
W ciągu kilku godzin można było zobaczyć życie i historię Sławic, Niewodnik, Skarbiszowa, Żelaznej i Naroka. Jak powiedziała Aurelia Wencel, dyrektorka szkoły, celem imprezy było uświadomienie wszystkim, jak ważna jest znajomość swoich korzeni.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?