Oferta pogotowia pogrzebowego przyszła do klubu seniora w Opolu! "Dobrze, że mam mocniejsze nerwy niż koleżanki"

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Leokadia Świderska-Trebel z funeralną korespondencją, która trafiła do opolskiego klubu seniora.
Leokadia Świderska-Trebel z funeralną korespondencją, która trafiła do opolskiego klubu seniora. Edyta Hanszke
Dobrze, że akurat ja otworzyłam tę kopertę, bo mam mocne nerwy. Nie wiem, czy koleżanki by to przeżyły - opowiada Leokadia Świderska-Trebel z Klubu Seniora Chaberek w Opolu.

Biała koperta wielkości A4, na niej napisany odręcznie adres Klubu Seniora "Chaberek" z osiedla Chabry w Opolu. W środku z złota teczka, w niej list przewodni i dwa plakaty.

Na plakatach zdjęcie starszej kobiety idącej za rękę z małym dzieckiem, są obróceni tyłem, idą leśną ścieżką. Na nimi biały napis: "Doceniaj życie...", a jeszcze wyżej czarnymi literami Pogotowie pogrzebowe, na samym dole plakatu numer telefonu zaczynający się na 0 800.. (jak z infolinii) i adres strony internetowej.

W liście autorzy piszą, że pragną poinformować, że "istnieje infolinia Pogotowie Pogrzebowe, gdzie pod jednym numerem przyjmowane są usługi pogrzebu i transportu zwłok". "Moment utraty bliskiej osoby to bardzo trudna chwila, każdy z nas może się w niej znaleźć, dlatego zadbajmy wspólnie o świadomość społeczną" - czytamy dalej.

Na końcu prośba o udostępnienie załączonego plakatu do wiadomości publicznej. Podpisane: "Grupa Pogotowie Pogrzebowe". Pismo przygotowane w Puławach, 14 października. W teczce umieszczono też wizytówkę do koordynatora Pogotowia Pogrzebowego w południowej Polsce.

Leokadia Świderska - Trebel z Klubu Seniora "Chaberek" w Opolu mówi, że jak zobaczyła zawartość koperty, to nogi się pod nią ugięły.

- Rozumiem, gdyby taką informację przesłano do urzędu miasta, jakiejś instytucji, ale że do klubu seniora, to mi się w głowie nie mieści - analizuje. - Dobrze, że mam mocniejsze nerwy niż koleżanki i to ja otworzyłam tę korespondencję. Obawiam się, czy ktoś inny nie przypłaciłby tego życiem.

Świderska-Trebel dodaje, że właśnie w klubu przygotowują się do szykowania upominków świątecznych dla członków i ironicznie pyta, czy powinna skserować plakaty i dołączyć do podchoinkowych paczuszek.

Do osiedlowego klubu (działa przy spółdzielni mieszkaniowej) należy ok. 25 osób, większość kobiet, wdów, większość po 70., a nawet 80. roku życia.

- Epidemia daje się nam we znaki. Organizować imprez nie można, wyjść nie można, spotkać się nie można. Jeszcze do niedawana w Centrum Senior była możliwość spotkania dla maksymalnie 5 osób, teraz - do 2. Wiele z nas źle to znosi, boją się, popadają w stany depresyjne, a przecież chcemy jeszcze żyć - opowiada.

Wcześniej klubowiczki organizowały wspólne wyjazdy (ostatnio zwiedzały Opolszczyznę), czy lokalne imprezy (osiedlowe święto ziemniaka cieszyło się sporym powodzeniem). - Teraz koronawirus zamknął nas w czterech ścianach, a jakaś firma na dokładkę podaje nam numer telefonu na wypadek śmierci. Żyć, nie umierać - kwituje oburzona pani Leokadia.

Na podanej stronie internetowej Pogotowia Pogrzebowego w zakładce o województwie opolskim można przeczytać, że "jest najmniejsze w kraju", podana jest powierzchnia i liczba mieszkańców, wymienione walory przyrodnicze i zabytki. Znajduje się też informacja, z którym zakładem pogrzebowym w Opolu współpracuje pogotowie.

Na podstronie poświęconej Opolu jest informacja o atrakcjach Opola (m.in. amfiteatrze, w którym odbywa się Opolska Noc Kabaretowa), a następnie przekierowanie do wspomnianego zakładu pogrzebowego plus wskazanie, że największym cmentarzem w mieście jest komunalny przy ul. Cmentarnej, a przy Granicznej jest niszczejący kirkut; "funkcjonuje też jedna spopielarnia zwłok".

Skontaktowaliśmy się z koordynatorką Pogotowia Pogrzebowego na południową Polskę. Wyjaśniła, że firma zajmuje się oferowaniem usług organizacji pogrzebu we współpracy z lokalnymi zakładami pogrzebowymi. Taką usługę można zamówić przez telefon, a następnie ktoś z zakładu pogrzebowego kontaktuje się ze zgłaszającym. Na terenie województwa opolskiego współpracę z Pogotowiem Pogrzebowym podjęła dotychczas jedna firma, z Opola. Do wskazanych na stronie miejscowości z południa województwa (m.in. Otmuchów, Kamiennik) przypisana jest firma z woj. dolnośląskiego.

Koordynatorka nie potrafiła nam powiedzieć, gdzie kierowane były "reklamy" firmy, choć w korespondencji, która trafiła do opolskich seniorów znajdowała się jej wizytówka. Obiecała, że skontaktuje się z nami w tej sprawie prezes firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska