10 września obchodzony jest Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Instytucje państwowe, stowarzyszenia, ludzie których dotknęło to doświadczenie łączą swoje siły, żeby informować o możliwościach pomocy i zapobiegać każdemu kolejnemu przypadkowi. Jest to możliwe, choć na razie statystyki rosną.
- Niestety nasze statystyki biją na alarm. Liczba ofiar samobójstw jest większa niż liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych – informuje podkom. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Według opublikowanych przez policję statystyk, od początku roku w niewielkim województwie opolskim z własnej ręki zginęło 91 ludzi. To prawie trzy razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Rok temu samobójstwo popełniło 114 osób w ciągu 12 miesięcy. W 2022 roku śmierć poniosły 94 ofiary.
W całej Polsce w ubiegłym roku z własnej ręki zginęło 5,2 tysiąca ludzi, z czego 145 przypadków dotyczyło małoletnich, poniżej 18 lat.
Prób samobójczych było znacznie więcej, bo ponad 15 tysięcy. Liczba ofiar w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie, choć niestety znacznie przybywa tzw. zdarzeń związanych z samobójstwem. To najczęściej jest skutkiem kryzysu psychicznego, załamania nerwowego, poczucia braku wyjścia z trudnej sytuacji życiowej, braku wsparcia.
Rozmowa ratuje życie
- Nie tylko w Dniu Zapobiegania Samobójstwom, ale zawsze pamiętajmy jak ważna jest otwartość na rozmowę o problemach psychicznych i dostęp do specjalistycznej pomocy, takiej jak telefony zaufania czy poradnie zdrowia psychicznego – komentuje podkom. Dariusz Świątczak z opolskiej policji.
O tym, że rozmowa może kogoś uratować, także świadczą policyjne statystyki. W roku 2023 w całym kraju policja ponad 2 tysiące razy ustalała miejsce pobytu i docierała do osób podejmujących próby samobójcze. Tacy ludzie czasem wprost dzwonią do dyżurnego policji, żeby porozmawiać o swoich problemach, zwrócić na siebie uwagę. Zdarza się też, że na różnego rodzaju formach czy grupach internetowych zapowiadają chęć podjęcia takich działań, co też zwraca uwagę świadomych administratorów. Policji udało się skutecznie ustalić i dotrzeć do zdecydowanej większości takich osób, połowę z nich przekazano potem pod opiekę bliskich albo do lekarzy specjalistów. Czasem dosłownie w ostatniej chwili.
Gdzie szukać pomocy
- Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111.
- Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych – 116 123.
Całodobowo działa też Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Ze specjalistami można porozmawiać telefonicznie (tel. 800 70 22 22) lub na internetowym czasie albo za pośrednictwem maila. Dyżurują nie tylko psychologowie, ale także pracownicy socjalni czy prawnicy.