Ofiara przemocy ojczyma. Matka zmanipulowana przez partnera nie widzi problemów w jego zachowaniu

Materiał informacyjny Inny Wymiar Agencja Interaktywna
Po studiach Karolina wyprowadziła się z domu rodzinnego, jednak koszmary z dzieciństwa nie dawały jej poprawnie funkcjonować w społeczeństwie.

1% Podatku przekazany Fundacji LEX NOSTRA pomoże Ewelinie stanąć na nogi.

Nękana, obrażana, maltretowana psychicznie i fizycznie – tak wygląda życie Karoliny od czasu zamieszkania z ojczymem. Po latach przemocy ze strony partnera matki podjęła ostateczny krok – chciała popełnić samobójstwo. Na szczęcie została odratowana.

Ojczym pokrzywdzonej zgrywał przed innymi idealnego partnera i ojca. Dużo zarabiał, postawił rodzinie dom i zapewnił bezpieczeństwo finansowe bezrobotnej wtedy matce ofiary, uciekającej z dwójką dzieci od męża alkoholika. W czasie zamieszkania z nową rodziną pozostawał w dalszym ciągu w związku małżeńskim. Szybko okazało się, że pod płaszczykiem dobrej osoby krył się bezwzględny sadysta. Zarówno wobec pokrzywdzonej jak i zwierząt.

Karolina wskazuje, że pieniądze stanowiły zawsze argument do bezwzględnego podporządkowania się oprawcy. Mimo kupowania drogich prezentów, opłacenia studiów pokrzywdzonej oraz opłacania wyjazdów zagranicznych, ojczym na każdym kroku wypominał ofierze, że wszystko zawdzięcza niemu, a nie swojemu wysiłkowi. Na każdym kroku Karolina musiała okazywać podporządkowanie.

Znikąd nie mogła otrzymać pomocy. Matka ofiary powtarzała wciąż, że to dobry człowiek, „bo się nami zajął”. Po dokonaniu próby samobójczej ojczym zaczął opowiadać wszystkim, że Karolina jest chora psychicznie i nie należy jej słuchać. Wbrew temu co mówi oprawca, pokrzywdzona nie posiada żadnej choroby psychicznej. Występują u niej klasyczne objawy dla osób doświadczających przemocy domowej.

Po studiach Karolina wyprowadziła się z domu rodzinnego, jednak koszmary z dzieciństwa nie dawały jej poprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Zmuszona sytuacją wróciła do domu rodzinnego i tam zaczęła się jej gehenna na nowo. Podczas jednej z kłótni ojczym wulgarnymi słowami kazał jej wynosić się z domu. Nie mając, gdzie się podziać, spakowała się i wyszła. Matka nie zareagowała na kłótnię, jedynie pojechała za córką samochodem i udostępniła jej pojazd, w którym to Karolina mieszkała wraz z kotem przez kilka kolejnych dni. Opuściła pojazd dopiero po interwencji ratowników medycznych. Matka Karoliny stwierdziła jedynie, że „ona już przywykła do przemocy partnera i nie zwraca na nią uwagi”. Pokrzywdzona zrozumiała wtedy, że nie może już liczyć na pomoc ze strony matki.

Ojczym oprócz przemocy stosowanej wobec członków rodziny, znęca się również nad zwierzętami domowymi. Za każde zachowanie nie po jego myśli, karze je kopaniem i wyzwiskami, pytając m.in. „czy chcą w łeb”. Psy przebywające w domu rodzinnym zaczęły również przejawiać cechy zwierząt nękanych.

Mimo, że w rodzinie Karoliny niejednokrotnie interweniowała policja, to ojczym nie poniósł żadnych konsekwencji prawnych. Pokrzywdzona usłyszawszy o wejściu w życie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, na jej podstawie złożyła wniosek o zobowiązanie sprawcy przemocy do opuszczenia mieszkania. W chwili obecnej w prokuraturze toczy się postępowanie w tej sprawie. Karolinie pomaga fundacja Lex Nostra. Zarówno od strony prawnej jak i psychologicznej. Pokrzywdzona pozostaje pod stałą opieką psychiatry i psychologa.

FUNDACJA LEX NOSTRA

*Imiona, daty i miejsca są przypadkowe - zostały zmienione na prośbę bohaterki artykułu.

Zachęcamy Państwa do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz Fundacji LEX NOSTRA, która skutecznie pomaga osobom poszkodowanym przez wymiar sprawiedliwości, urzędników i instytucje państwowe. Przekazując nawet niewielką sumę na działalność organizacji pożytku publicznego, udzielasz realnego wsparcia naszym podopiecznym. W ich imieniu jesteśmy Ci wdzięczni.

Skorzystaj z darmowego programu Fundacji LEX NOSTRA do rozliczania PIT, dzięki któremu błyskawicznie sporządzisz swoje zeznanie podatkowe za 2020 rok i wyślesz je bezpośrednio do systemu e-deklaracje.gov.pl: Kliknij

Przekaż swój 1% podatku na rzecz Fundacji LEX NOSTRA. Nasz KRS: 0000365293.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Fundacja LEX NOSTRA - Tu nas znajdziesz!
Tu przeczytasz więcej o interwencjach Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Pomoc dla Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Oficjalna strona internetowa Fundacji LEX NOSTRA: Kliknij
Strona Fundacji LEX NOSTRA na Facebooku: Kliknij

Dodaj ogłoszenie