Ofiary przestępstw wreszcie otrzymają wsparcie

Stock
U nas jest tak, że ofiara ma złożyć zeznania. A potem mało kto się interesuje, co się z nią dzieje, czy nie potrzebuje pomocy psychologa.
U nas jest tak, że ofiara ma złożyć zeznania. A potem mało kto się interesuje, co się z nią dzieje, czy nie potrzebuje pomocy psychologa. Stock
Ruszył pilotażowy program pomocy ofiarom przestępstw.

Ważne

Ważne

Od początku października na Opolszczyźnie już działają dwa lokalne ośrodki wsparcia.

LOW dla powiatów opolskiego (ziemski i grodzki), brzeskiego, kluczborskiego, nyskiego, namysłowskiego i oleskiego mieści się w Opolu przy ul. Ozimskiej 60a (budynek Sądu Rejonowego). Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18 i w soboty od 9 do 13. Tel. 077 541 58 70.

W Kędzierzynie-Koźlu po pomoc mogą się zgłaszać ofiary przestępstw z powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńskiego, krapkowickiego, prudnickiego i strzeleckiego. Siedziba LOW mieści się przy pl. Wolności 10/2, czynna w dni powszednie w godz. od 12 do 18 i w soboty od 10 do 12. Można też dzwonić pod nr tel. 077 483 42 17.

W Polsce co najmniej milion ludzi to ofiary przestępstw. Szacuje się, że na Opolszczyźnie to około 27 tys. osób. - Koordynacja systemu pomocy tym ludziom jest pozorna - twierdzi prof. Tadeusz Cielecki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, jeden z pomysłodawców pilotażowego programu Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw. - Wiele instytucji i organizacji ich wspiera, ale konkurują one ze sobą, zamiast współpracować. W ten sposób można "zgubić" kogoś, kto bardzo pomocy potrzebuje.

Program właśnie ruszył w województwach opolskim i śląskim oraz w Warszawie. Jego koordynatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości (daje na to także pieniądze). Patronat na Opolszczyźnie sprawuje Ryszard Janowski, prezes Sądu Okręgowego w Opolu.
Zdaniem prof. Cieleckiego, ofiary przestępstw zbyt często pozostawione są same sobie. Powinny otrzymywać pomoc państwa, jeśli tego chcą. Dlatego najpierw w pilotażowych regionach, a jeśli się to sprawdzi, już w całej Polsce, powstaną współpracujące z policją lokalne ośrodki wsparcia.

Ofiarami będą się tam opiekować psycholodzy, prawnicy, wolontariusze. Skontaktują je z najbliższą organizacją niosącą pomoc, poprowadzą przez trudną drogę sądową, zapewnią poczucie bezpieczeństwa. To pomoc bezpłatna, odpowiadająca potrzebom ofiary. Wsparcia może potrzebować i zgwałcona kobieta, i mężczyzna, który został okradziony - każdy, kto padł ofiarą przestępstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska