Ofiary tornada nie naprawią domów przed zimą

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Paweł Krawiec z Balcarzowic pogodził się z myślą, że świąt Bożego Narodzenia nie spędzi we własnym domu. - Ale do lata przyszłego roku chciałbym już mieć gdzie mieszkać - mówi.
Paweł Krawiec z Balcarzowic pogodził się z myślą, że świąt Bożego Narodzenia nie spędzi we własnym domu. - Ale do lata przyszłego roku chciałbym już mieć gdzie mieszkać - mówi. fot. Radosław Dimitrow
W powiecie strzeleckim na 150 zniszczonych przez tornado domów, poszkodowani odbudowali połowę.

W zniszczonych w sierpniu przez trąbę powietrzną wioskach prace budowlane idą pełną parą. Do części wyremontowanych domów powoli wraca życie. Jednak rodzinom, którym tornado zabrało cały dobytek, wiedzie się znacznie gorzej.

Henryk i Regina Leksy z dziećmi Dawidem i Violettą od trzech miesięcy żyli bez dachu nad głową. Zdecydowali się nie opuszczać swojej posesji, bo chcą pilnować budowy nowego domu. Cała czwórka mieszkała... w samochodach (pisaliśmy o nich w nto).

Wczoraj rodzina po raz pierwszy mogła położyć się do snu na kanapie. Państwo Leksy dostali bowiem od gminy mobilny domek "Arka", który ufundował biznesmen Karol Cebula.

- Teraz możemy żyć w normalnych warunkach - cieszy się Henryk Leksy. - Mamy do dyspozycji niecałe 30 metrów kwadratowych, ale w tej chwili to w zupełności wystarczy.
W "Arce" jest toaleta, prysznic, aneks kuchenny i jeden pokój. Domek podłączony jest do wody i prądu. Ma dwa okna, jedno wejście i jest ocieplony.
- Do domku wnieśliśmy dwie kanapy, na których śpimy, stolik, kilka krzeseł i telewizor - wylicza Regina Leksy. - Może to niewiele, ale to cały dobytek, jaki udało nam się uratować z kataklizmu.

Tak było

Tak było

Trąba powietrzna przeszła nad Zimną Wódką, Sieroniowicami, Balcarzowicami i Błotnicą Strzelecką 15 sierpnia br. Żywioł zniszczył 150 domów, z czego 21 nadawało się do całkowitej rozbiórki. Tornado objęło szlak ok. 11 kilometrów. Wichura porywała wszystko, co stanęło jej na drodze: samochody, drzewa, śmietniki, słupy, zwierzęta. Spustoszyła 340 hektarów lasu. Zniszczyła kilka kilometrów linii energetycznych i telekomunikacyjnych. W akcji ratunkowej i pomocy przy odgruzowywaniu wiosek uczestniczyli m.in.: strażacy, żandarmeria wojskowa, policjanci, harcerze, prywatne firmy, Caritas i zwykli ludzie. Straty po przejściu tornada oszacowano na 50 mln zł.

Dom, który buduje rodzina Leksych, będzie bardzo podobny do starego. Na razie stoją fundamenty i część parteru.
Wielu poszkodowanych przez tornado i takim postępem robót nie może się pochwalić. Mieszkają u rodzin albo koczują w kontenerach.

Maria Klyta z Sieroniowic modli się, żeby nadchodząca zima była łagodna.
- Chcemy odbudować jak najwięcej przed nadejściem mrozów - mówi. - Po tym, co przeszliśmy, wystarczy nam z mężem niewielki domek, żeby tylko nie padało na głowę. Nie będziemy na nowo stawiać ani stodoły, ani szopy.

Podobnie myśli Paweł Krawiec z Balcarzowic. Chciałby jak najszybciej wprowadzić się do nowego domu.

- Jak dotąd gotowe są tylko fundamenty - pokazuje Krawiec. - Już się z tym pogodziłem, że świąt nie spędzę we własnym domu. Ale do lata przyszłego roku chciałbym już mieć gdzie mieszkać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska