OHP Opole. Projekt 'Link do przyszłości'

archiwum ohp
Karol Olczak (pierwszy z prawej) podczas spotkania z gimnazjalistami w KW OHPw Opolu. Młodzi pytali go m.in. o podróże zawodowe i zarobki.
Karol Olczak (pierwszy z prawej) podczas spotkania z gimnazjalistami w KW OHPw Opolu. Młodzi pytali go m.in. o podróże zawodowe i zarobki. archiwum ohp
Karol Olczak dzielił się swoimi doświadczeniami zawodowymi z młodzieżą z opolskiego hufca pracy.

Dwudziestu jeden uczniów z gimnazjum dla dorosłych, działającego przy Opolskiej Komendzie Wojewódzkiej OHP wzięło udział w spotkaniu z młodym profesjonalistą w ramach projektu "Link do przyszłości".

Gościem spotkania w Opolu był Karol Olczak, dziś 26-latek, pracujący jako specjalista do spraw integracji i implementacji (wdrożenia) zaawansowanych systemów do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi w firmie Ericsson we Wrocławiu.

Karol Olczak opowiadał uczniom gimnazjum, że pierwsze pieniądze zarobił, gdy miał zaledwie 15 lat. Sprzedawał przez internet elektronikę sprowadzaną bezpośrednio z Chin.

Nie przeszkodziło mu w tym ani to, że mieszkał wówczas na wsi pod Lublinem (wystarczył dostęp do komputera i sieci internetowej), ani fakt, że nie znał języka chińskiego.

Pomysł na biznes zrodził się z zainteresowania elektroniką. Jako nastolatek Karol Olczak konstruował różne przedmioty, jeździł na giełdy, porównywał ceny. Tak zorientował się, że na urządzeniach z Chin można zarobić. I założył własny sklep internetowy.

Jako student wydziału elektroniki na Politechnice Wrocławskiej został finalistą Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, organizowanej przez Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego. To był kolejny krok w jego karierze zawodowej.

Dziś, będąc pracownikiem Ericssona, jeździ po całym świecie. Jak opowiadał na spotkaniu w Opolu, jego firma wysyła pracowników m. in. do Iraku i do odległej Australii.

- Ten wątek szczególnie zainteresował gimnazjalistów. Spodobała im się także informacja o zadaniowym czasie pracy gościa, czyli rozliczaniu z wykonanych zadań, a nie liczby godzin, w których je realizował - relacjonuje Sławomir Muszyński, wychowawca w KW OHP w Opolu. - Dopytywali oczywiście także o zarobki, ale konkretnej kwoty nie poznali. Dowiedzieli się za to, że Karol Olczak nie ma samochodu, ponieważ pracuje w dużych miastach (m.in. w Warszawie), w których poruszanie się własnym autem pochłania zbyt dużo czasu.

Celem projektu "Link do przyszłości" jest wspieranie młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej w ciekawy sposób. Szczególnie akcentowane są zawody związane z szeroko pojętą informatyką. Projekt jest realizowany przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z pieniędzy Microsoftu.

- Przedstawiona przez gościa ścieżka kariery była dla naszych uczniów wskazówką, jakie umiejętności i wiedza są poszukiwane na współczesnym rynku pracy - kontynuuje Sławomir Muszyński.

Podczas spotkania uczestnicy określali swoje możliwości zawodowe. Pytani, kim chcieliby być, koncentrowali się raczej na swoich słabych stronach i odpowiedziach, kim raczej nie będą. Rozwiązywali też testy osobowości i poznawali zawody przyszłości. Wśród tych zawodów Robert Mielcarek, także wychowawca w KW OHP w Opolu, wymienia wszelkie związane z opieką nad ludźmi starszymi oraz dające konkretne umiejętności, jak spawacz czy ślusarz.

Wybór właściwego zawodu, który da w przyszłości i satysfakcję, i pieniądze, to kluczowe zadanie stojące przed młodym człowiekiem. Ze statystyk wynika, że bezrobocie w Opolskiem w grupie wiekowej do 25 lat, wśród osób bez wykształcenia i kwalifikacji zawodowych jest wysokie (dane w ramce).

- Do naszego gimnazjum dla dorosłych trafiają uczniowie w wieku 16 - 18 lat, którzy z powodu różnych problemów, m.in. rodzinnych nie skończyli wcześniej nauki na tym poziomie - wyjaśnia Sławomir Muszyński. - Sądzę, że biorąc udział w tym projekcie, przekonali się, że pasja może przerodzić się w przyszłości w dającą satysfakcję pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska