Olej Ruskich - kontrowersyjne plakaty w Opolu

Artur JanowskiZaktualizowano 
"Olej Ruskich" - takie plakaty rozwieszone zostały w Opolu.
"Olej Ruskich" - takie plakaty rozwieszone zostały w Opolu. Artur Janowski
Dziś w Opolu wystąpi Chór Armii Aleksandra Pustovalova. Artystów przywitają plakaty "Olej Ruskich".

Na pierwszy rzut oka plakaty przypominają te, które informują o koncercie. To, co je odróżnia, to mocne hasło "Olej Ruskich", a także słowa: Sybir, Katyń, Czeczenia, Gruzja, Smoleńsk oraz Ribbentrop-Mołotow.

Pod słupem ogłoszeniowym obok Teatru im. Jana Kochanowskiego - gdzie w czwartek wystąpi Chór Armii Aleksandra Pustalova - przyglądała mu się grupka młodych ludzi.

- Patrzcie, jeden żołnierz to ma nawet twarz Stalina - mówili między sobą.

Plakaty to "dzieło" Stowarzyszenia Pamięci Narodowej z Opola. Dziś być może będą pikietować także sam koncert. Członkom stowarzyszenia nie podoba się, że rosyjski chór kultywujący tradycje Armii Czerwonej występuje w Opolu.

- Ludzie mają krótką pamięć i zapominają, jakie zbrodnie ma na sumieniu Armia Czerwona - mówi Jerzy Łysiak, prezes OSPN. - Chyba lepiej byłoby dla nas, ale i dla Rosjan, gdyby jeszcze przez dłuższy czas krasnoarmiejcy szerzyli kulturę w innych miejscach. Może niech poczekają, aż poumieramy my, którzy pamiętamy. Z tego powodu rozklejamy w Opolu plakaty.

Jerzy Łysiak uważa, że plakaty są utrzymane w żartobliwej formie. Gdy pytamy o hasło "Olej Ruskich", przyznaje, że pierwotnie miało mieć nieco inną formę, ale nawet takie jest do przyjęcia.

- Celowo wpisaliśmy miejsca takie jak Sybir, Katyń czy Smoleńsk, aby przypomnieć, że te polskie tragedie wydarzyły się w Rosji - mówi prezes stowarzyszenia. - To jest pewnego rodzaju prowokacja, ale chcemy zmusić ludzi do myślenia, bo nie myślą i chodzą na takie głupie koncerty.

Jerzy Łysiak nie za bardzo potrafił nam jednak wytłumaczyć, co mają wspólnego śpiewacy ze Smoleńskiem, gdzie rozbił się samolot polskiej pary prezydenckiej.

Zapowiada natomiast, że plakatów stowarzyszenie ma sporo i chętni mogą je otrzymać, a następnie lepić w miastach, gdzie będzie występować chór Pustovalova.

W środę w teatrze, który tylko wynajmuje salę na występ chóru, nie znaleźliśmy nikogo, kto mógłby oficjalnie skomentować tę niecodzienną akcję protestacyjną.

Opolanie na pewno się nią nie przejęli. Na koncert - mimo że bilety kosztowały 130 zł - sprzedano już niemal wszystkie miejsca.

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 78

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

czuby,co wy od nich chcecie,oni tylko śpiewają.W DODATKU PIĘKNIE.WEŹCIE SIĘ ZA PORZĄDNĄ ROBOTĘ I POPATRZCIE NA SIEBIE co 2-gi by matkę ojca kolegę za 5PLN sprzedał.

z
zenon

Byłem na koncercie.Było miło pusłuchać piosenek w pięknym wykonaniu.Zresztą brawa zgromadzonej publicznosci,bisy,owacja na stojąco znaczą bardzo wiele.Ponoć kultura nie zna granic i łagodzi obyczaje.Jednak dla niektórych zajadłość i zaślepienie mają większe znaczenie niż pojednanie i głupota.

S
Swojak
Brawo, koledzy, wspaniała akcja! To jest repertuar barbarzyński, śpiewali to wszystko zabijając i gwałcąc nie tylko w Polsce - ale też później, w Czechosłowacji, Afganistanie, Czeczenii i Gruzji. I teraz mamy słuchać tych kacapów w Polsce. Niech jadą koncertować do Korei Północnej. Precz za URAL

Tam ich na pewno Kim nie zaprosi ... on z takimi grajkami nie będzie się zadawał i poniżał ... bo to tylko artystyczna trupa uznawana przez stęsknionymi żyjącymi przeszłością - nostalgicznymi komuszkami i to tymi mocno zsowietyzowanymi!!!
P
Piotr

Brawo, koledzy, wspaniała akcja! To jest repertuar barbarzyński, śpiewali to wszystko zabijając i gwałcąc nie tylko w Polsce - ale też później, w Czechosłowacji, Afganistanie, Czeczenii i Gruzji. I teraz mamy słuchać tych kacapów w Polsce. Niech jadą koncertować do Korei Północnej. Precz za URAL!

S
Swojak

Dla każdego coś miłego ... jeden lubi sowieckie suchary, drugi woli Tatu, trzeci "Upiora ... w operze" a kolejny Strasburgera i jego suchary ... mnie nie kręci ten repertuar (dotyczy tego chóru) natomiast fajne ukraińskie czy rosyjskie kapele muzyki rozrywkowej złożone z młodych i zaje...przepięknych laseczek jak najbardziej pozytyw (nawet w Polszy takich ze świecą szukać a Dorotka to mała liga przy nich wizerunkowo i muzycznie ) ... piszę co by mi nie zarzucono że nie lubię czy nie cenię naszych wschodnich sąsiadów

S
Swojak
Bo kiedyś to był zespół Armii Czerwonej-tradycja. ...
Tu się liczy KULTURA a nie jakies durne insynuacje. Wśród tych co śpiewaja, także nie ma tych co walczyli,wg was to na koncert muzyki powaznej lub ludowej w wykonaniu takiego zespołu to także nie wypada chodzić. ...

Niezupełnie KULTURA ... to jest manipulacja specyficzna dla sowieckich socjotechników ... to jest promocja czy próba wskrzeszania ducha sowieckiego imperium które opierało się zasadniczo na Armii Czerwonej.

Armia Czerwona wiecznie żywa tym sposobem pod płaszczykiem sztuki dla mas ... czy raczej frajerów co za sowieckie suchary są skłonni zapłacić 130 zeta (dobra premiera operowa kosztuje dużo więcej ale to inna liga)

Przecież mogą występować w uniformach innych formacji niż sowieckiej armii albo specjalnie zaprojektowanych bez konotacji czy skojarzeń.
S
Swojak

... otwartość i przyjazność mają swoje granice ... zarówno rdzenni mieszkańcy Opolszczyzny oraz napływowi mieli pewne wspólne przeżycia, doświadczenia, które należy uszanować i pamiętać - szczególnie o osiągnięciach ... destrukcji na tych ziemiach dokonanych przez żołdaków sowieckiej Armii Czerwonej tak eksponowanej przez tych grajków.

Nie odmawiajmy tym ludziom prawa do ich tragedii i braku sympatii bo adwersarz nie stał się pomimo czasu ot tak przyjacielem ... oni są jak wilk w owczej skórze, oporni na zmianę oporni na prawdę oporni na skruchę. A my jako potomkowie i spadkobiercy mieszkańców Opolszczyzny jesteśmy szczególnie zobowiązani pamiętać o tych wydarzeniach aby skutecznie uczyć się na błędach - wyciągać właściwe wnioski ... przyjąć gości okazać szacunek ale wypracowany, zasłużony, zbudowany na relacjach nie zaś przez narzucenie jak to by chcieli nasi wschodni sąsiedzi wzorem lat powojennych do początku lat 90. XX wieku.

Rostropność -- tak nazywa się to słowo ... niedźwiedzia nie należy drażnić ale okazanie strachu jest równie zgubne

S
Swojak
Otwarty i przyjazny - akurat, nie popadaj w samouwielbienie, bo Opolskie to najbardziej zaściankowy, nieprzyjazny i zakompleksiony "region", a tak megalomania i chociażby chęć utworzenia metropolii (chyba z Niemodlinem) to jest po prostu kabaret.

Opolszczyzna ucierpiała najbardziej w wyniku wyzwalania przez Sowietów ... ludzi w mundurach Armii Czerwonej , którymi tak się lubuje ta trupa artystyczna; nie jest ujmą tak żywa reakcja na epatowanie złem jakim jest i pozostanie symbolem ta armia sowiecka czy choćby sowiecki mundur nawet gdy jest ono pod postacią anioła i pięknego chóru wykonującego sowiecki repertuar (Ukraina była do 1991 roku częścią sowieckiego imperium i jak widać tęskno im za tym)
G
Gość

Panie łysiak, umrzyj Pan i bedzie po kłopocie. Po co oni mają czekać?
Ja tam wole ich słuchac niz czytac jakie głupstawa Pan wygaduje.

G
Gość
Ciemny jesteś i nie byłeś chyba nigdy na występach ludowych zespołów i nie odróżniasz munduru od stroju ludowego. Co Ci będę tłumaczył kawę na ławę jak Ty nie ponimajesz. Zastanowiłeś się czemu oni występują w mundurach Armii Czerwonej?

Bo kiedyś to był zespół Armii Czerwonej-tradycja. Tak samo jak kozacka, japońska itd...
Tu się liczy KULTURA a nie jakies durne insynuacje. Wśród tych co śpiewaja, także nie ma tych co walczyli,wg was to na koncert muzyki powaznej lub ludowej w wykonaniu takiego zespołu to także nie wypada chodzić. Paranoja,leczcie sie , bo na rozum za......
S
Swojak
Jeśli nie skończą się utarczki słowne w tym temacie, zostanie on zamknięty.

Chichot historii ... nadal się obawiamy duchów przeszłości. Niech to forum będzie ich ujściem i przestrogą bo inaczej ciągle będziemy wasalem Rosji czy Sowietów.

Pomysł i wykonanie fajne ... efekt zamierzony zrealizowany ... jak widać po postach.

Olej (do) Ruskich (pierogów) ... co w tym złego

Nie bójmy się faktycznego zła ... my mamy Europę, my jesteśmy częścią Europy ... oni niech się obawiają bo jak widać imperialny żywot nie jest wieczny ... /Rosja i Sowieci są jak jak Lenin ... dziś jest jutro go wypchają a pojutrze wyrzucają na śmietnisko historii bo nie pasuje do teraźniejszości i przyszłości/
g
gość
Wrzask, ponieważ plakaty wyraźnie nawiązują do wydarzenia artystycznego, a tych płaszczyzn nie powinno się mieszać. I tylko nas to kompromituje, choć uznawani jesteśmy za region otwarty i przyjazny.

Otwarty i przyjazny - akurat, nie popadaj w samouwielbienie, bo Opolskie to najbardziej zaściankowy, nieprzyjazny i zakompleksiony "region", a tak megalomania i chociażby chęć utworzenia metropolii (chyba z Niemodlinem) to jest po prostu kabaret.
S
Swojak
...Zastanowiłeś się czemu oni występują w mundurach Armii Czerwonej?

Tęsknota ... sentyment ... być może syndrom sztokholmski. Miejmy nadzieję że to już NIGDYse ne vrati jak mawiają Czesi równie uciskani przez sowietów.

Ale co niektórzy forumowicze mogą wiedzieć o tamtych latach z autopsji skoro nawet w odległych planach ich po prostu NIE BYŁO a ich rodzice byli w ich wieku
S
Swojak
Co maja wspólnego czarne skrzynki z meczem ? Chyba tyle samo co czarny kominiarz z prawdą !

Raczej co Armia Czerwona z wojskiem regularnym a nie sowiecką armią złożoną ze zbirów wszelkiej maści, którzy lubieli śpiewać równie jak zadawać cierpienie ... nie tylko w czasie wojny ale także i pokoju conajmniej do lat 90. XX wieku ... do czasu upadku sowieckiego zbrodniczego imperium.

Wątpliwa to przyjemność słuchać piosenek oprawców a mając w pamięci ich dzieło przy tym się bawić bez względu na wykonawców ... prawdziwi artyści potrafią dobrać stosowny repertuar, a tym postsowieckim grajkom marzy się dawna sława narzucona państwom blokowi Układu Warszawskiego.

Nawet dla Niemców epoki totalitaryzmu sowieci nie byli godnymi partnerami
M
M&M

Jeśli nie skończą się utarczki słowne w tym temacie, zostanie on zamknięty.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3