Olej usuwa zły cholesterol z organizmu

sxc
sxc
Sprytnie przechwytują cholesterol z jedzenia. Dzięki temu chronią nas skutecznie przed miażdżycą.

Chodzi o tajemniczo brzmiące fitosterole nazywane zamiennie sterolami lub stanolami roślinnymi. Posiadają one tę cenną właściwość, że wraz z produktami spożywanymi przez człowieka dostają się do jelita i wypierają cholesterol z micelli, czyli nośników, za pomocą których dostaje się on do krwi. Dzięki temu mniej szkodliwej substancji, odpowiedzialnej za rozwój miażdżycy, a w konsekwencji chorób serca, przedostaje się do całego krwioobiegu.

- Sterole są bardzo pożyteczne, gdyż w sposób istotny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, a głównie dotyczy to jego złej frakcji, czyli LDL. Pierwszych takich obserwacji dokonano już w latach 50. poprzedniego stulecia. Same sterole jednak dla zdrowia nie wystarczą. Nie można bowiem zapomnieć o stosowaniu innych zasad racjonalnego odżywiania się i dbania o prawidłową masę ciała.

Sterole roślinne występują w takich produktach jak: oleje roślinne, orzechy, pieczywo z mąk gruboziarnistych, zarodki pszenicy, nasiona sezamu. Są obecne w warzywach i owocach.

Choć wydaje się, że są to produkty żywnościowe łatwo dostępne, to w zwyczajowej polskiej diecie zawartość steroli roślinnych jest niska. Średnie dzienne ich spożycie przez przeciętnego Polaka wynosi ok. 0,2-0,4 g. Natomiast diety zawierające duże ilości produktów bogatych w sterole roślinne, takie jak np. wegetariańska, zawierają ich też niewiele więcej - 0,6 gramów dzienne. Zatem ile ich powinniśmy sobie dostarczać, żeby było dobrze?

- Niezależne badania kliniczne wykazały, iż dopiero spożywanie 1,5-2,4 g steroli dziennie może obniżyć poziom cholesterolu we krwi w sposób znaczący, czyli od 7 do 10 procent. - Dodatkowe pięć procent można uzyskać, przechodząc na zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce oraz prowadząc zdrowy styl życia. Oznacza to aktywność fizyczną, systematyczne zażywanie ruchu - zwłaszcza na świeżym powietrzu. A także - jeśli ktoś pali - rzucenie tego nałogu.

Warto również włączyć do codziennej diety produkty, do których dodawane są sterole. Mają je pewne gatunki miękkich margaryn. Należy tylko uważnie przestudiować napisy na opakowaniach tych produktów.
Np. wystarczy zjeść 2-3 kromki pieczywa posmarowanego margaryną ze sterolami (jest to ok. 30 g), aby dostarczyć organizmowi 2,25 gramów wymiatacza złego cholesterolu.

Spożywanie produktów wzbogaconych w fitosterole poleca się szczególnie osobom z już podwyższonym stężeniem cholesterolu, z rodzinną hipercholesterolemią, cukrzycą typu II. Natomiast odradza się je kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 5. roku życia. U tej grupy osób obniżanie poziomu cholesterolu nie jest wskazane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska