Oleska róża zaklęta w drewnie - kościół świętej Anny. W niedzielę można będzie zwiedzić Pomnik Historii

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół świętej Anny w Oleśnie
Kościół świętej Anny w Oleśnie fot. Mirosław Dedyk
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w niedzielę o godz. 13.30 można będzie obejrzeć 500-letni kościół św. Anny. Oprowadzać będzie Ewa Cichoń, autorka książki o tym zabytku.

Oprócz zwiedzania całego kościoła będzie można wysłuchać prelekcji Ewy Cichoń pt. „Oleska róża zaklęta w drewno - Pomnik Historii”.

W ubiegłym roku kościół św. Anny w Oleśnie został wpisany na ogólnopolską listę Pomników Historii. Jest to prestiżowy zestaw 105 najważniejszych zabytków w Polsce.

Dekret prezydenta Polski o wpisaniu na tę listę oznacza także krótszą kolejkę do dotacji rządowych na renowację.

Oleska parafia dostała w tym roku 550 tysięcy zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wymianę drewnianych gontów na dachu. Prace wykonują górale, specjaliści od budowli krytych gontem.

Dach kościoła św. Anny zajmuje ogromną powierzchnię, ponieważ świątynia składa się z kilku części: najstarsza, czyli kościół główny z 1518 roku, połączona jest 11-metrowym łącznikiem z pięcioma kaplicami, zbudowanymi w latach 1669-1670.

Remont i rozbudowa oleskiego kościoła pątniczego uchroniły go przed zawaleniem. Po wojnie trzydziestoletniej (1618-48) świątynia była w fatalnym stanie.

W 1668 roku proboszcz Andrzej Pechenius w porozumieniu z przeorem zakonu kanoników regularnych Janem Pateciusem i radą miejską, po uzyskaniu zgody właściciela majątku w Oleśnie hrabiego Jerzego Adama Franciszka von Gaschina, podjął decyzję o rozbudowę kościoła.

Zgodnie z umową mistrz Marcin Snopek z Gliwic dobudował nowa część świątyni „w postaci róży pięciolistnej , pięć kaplic zawierającej”.

Z lotu ptaka zabytkowa świątynia w Oleśnie przypomina kwiat, gdzie łącznik jest łodygą, a kaplice płatkami.

Z tego powodu autorka książki o kościele Ewa Cichoń nazwała go „oleską różą zaklętą w drewnie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska