Oleskie Uliczne Biegi Pokoju. Na początku to był bieg notabli, teraz jest to sportowa zabawa całych rodzin

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Pierwsze Oleskie Uliczne Biegi Pokoju w 1995 roku, od prawej: ówczesny burmistrz Jan Dzierżon, dyrektor domu kultury Ernest Hober, skarbnik gminy Jan Jaskulski. Z tyłu z transparentem biegną Jan Stanisławczyk (z prawej strony) i ksiądz Aleksander Kawa.
Pierwsze Oleskie Uliczne Biegi Pokoju w 1995 roku, od prawej: ówczesny burmistrz Jan Dzierżon, dyrektor domu kultury Ernest Hober, skarbnik gminy Jan Jaskulski. Z tyłu z transparentem biegną Jan Stanisławczyk (z prawej strony) i ksiądz Aleksander Kawa. Mirosław Dedyk
Oleskie Uliczne Biegi Pokoju zostały zorganizowane w tym roku już po raz 25. Oleskie biegi mają związek z rocznicą II wojny światowej oraz z planowanymi igrzyskami olimpijskimi w Polsce.

- Przeogromnie się cieszę, że Olesno doczekało się już jubileuszowego 25. biegu - mówi Jan Stanisławczyk, pomysłodawca i wieloletni organizator Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju.

W założeniu oleskie biegi uliczne miały promować polską olimpiadę. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku powstały plany, aby Polska była gospodarzem XXX Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

Słynny szermierz Ryszard Parulski, wicemistrz olimpijski z 1964 roku, był wówczas szefem Towarzystwa Olimpijczyków Polskich i rzucił pomysł tworzenia sieci Klubów 2012. Członkowie klubów mieli za zadanie krzewić ideę olimpijską i angażować się na rzecz organizacji Igrzysk Olimpijskich Nadwiślańskich 2012.

Jeden z takich klubów utworzył w szkole podstawowej w Wojciechowie ówczesny wuefista Jan Stanisławczyk.

- Igrzyska olimpijskie odbyły się ostatecznie nie nad Wisłą, tylko nad Tamizą, w Londynie - przypomina Jan Stanisławczyk. - Klub 2012 pomógł jednak nawiązać kontakt z polskimi olimpijczykami, których zapraszaliśmy do Olesna. Inspiracją dla mnie był też Bieg Świętego Dominika, organizowany w w Gdańsku.

Jak pierwszego do Olesna zaproszono w 1995 roku Jana Szczepańskiego, znanego polskiego pięściarza, mistrza olimpijskiego z olimpiady w Monachium 1972.

Jan Szczepański był gościem honorowym I Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju, zorganizowanych 8 maja 1995 roku. Ciekawostką jest, że do Olesna dojechał dopiero cztery dni po imprezie.

- W dniu imprezy odebraliśmy informację, że z bardzo ważnych przyczyn osobistych Jan Szczepański nie przybędzie do Olesna - wspomina Jan Stanisławczyk. - Przyjechał 12 maja, gościliśmy go w Miejskim Domu Kultury i na stadionie miejskim podczas zawodów lekkoatletycznych.

Pierwsze biegi w Oleśnie zorganizowano 8 maja, w 50. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

- Jako radny miejski zaproponowałem, aby przeprowadzić na oleskim rynku imprezę przeprowadzoną z pełnym ceremoniałem olimpijskim - mówi Jan Stanisławczyk.

Bieg główny w 1995 roku miał dystans 2,5 kilometra. Nieżyjący już dziennikarz „NTO" Juliusz Stecki nazwał go „biegiem notabli", ponieważ wystartowali m.in. ówczesny burmistrz Olesna Jan Dzierżon, skarbnik gminy Jan Jaskulski i dyrektor domu kultury Ernest Hober.

Bieg wygrał Grzegorz Radlak, który triumfował również w 1996 roku.

Dwie tradycje zachowały się w Oleśnie do dzisiaj:

  • ceremoniał olimpijski,
  • zapraszanie olimpijczyków.

- W tym roku gościem honorowym była biegaczka Lidia Chojecka, która była wzruszona, że na biegach w Oleśnie startuje tyle dzieci, a na otwarciu odgrywany jest hymn Polski - mówi Jan Stanisławczyk.

W Oleśnie na biegach było już w sumie ponad 30 olimpijczyków, na czele z Ireną Szewińską, Zdzisławem Krzyszkowiakiem, Bogusławem Mamińskim i Janem Wernerem (który mieszkał aż do śmierci w Brzezinach koło Praszki).
- Niemal co roku na biegach w Olesnie jest nasz opolski olimpijczyk Janusz Trzepizur - dodaje Jan Stanisławczyk.

Oleski Uliczne Biegi Pokoju zaczynały jako bieg notabli, ale z biegiem lat przekształciły się imprezę sportową całych rodzin.

- Mieliśmy bieg VIP-ów, ale nie sprawdzał się. W ostatnim takim biegu wystartowały 3 osoby!- mówi Jan Stanisławczyk. - Od XX Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju zamieniliśmy bieg VIP-ów na bieg rodzinny i z roku na rok na start zgłasza się więcej biegających rodzin!

Jest książka o biegach ulicznych w Oleśnie

Książkę „25 lat Oleskich Ulicznych Biegów Pokoju" wydał Urząd Miejski w Oleśnie. Autorami są Jan Stanisławczyk (tekst) i Mirosław Dedyk (zdjęcia).

Bieg o Różę Olesna 2012 - start do biegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie