Atrakcje turystyczne i najcenniejsze zabytki Olesna. Oto najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć [INFORMATOR]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kościół świętego Michała, pochodzący z XIII wieku, stoi tuż przy oleskim rynku.
Kościół świętego Michała, pochodzący z XIII wieku, stoi tuż przy oleskim rynku. Mirosław Dragon
Olesno dla turysty. Sprawdź, gdzie wybrać się na spacer. Największe atrakcje i najcenniejsze zabytki w Oleśnie i okolicach. Radzimy, co można zobaczyć i co najlepiej zwiedzić.

Olesno - oto największe atrakcje turystyczne

Poznaj ciekawe miejsce w Oleśnie, największe atrakcje dla turystów i najcenniejsze zabytki w mieście.

Zabytki w Oleśnie - Oleskie Muzeum Regionalne

Adres: ul. Jaronia 7, 46-300 Olesno

Spacer po Oleśnie i zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Oleskiego Muzeum Regionalnego, w którym jest Punkt Informacji Turystycznej. Oleskie Muzeum Regionalne mieści się w zabytkowej kamienicy barokowej przy ul. Jaronia 7, tuż obok oleskiego rynku.

Zabytki w Oleśnie - Ratusz

Adres: Rynek 20, 46-300 Olesno

Na oleskim rynku stoi zabytkowy ratusz, zbudowany w latach 1820-21 na miejscu dawnego z 1640 roku, który spłonął w wielkim pożarze Olesna w 1722 roku. Oleski ratusz od 1880 roku ma fasadę z kolumnowym portykiem zwieńczonym tympanonem. W 1945 roku spłonęła ratuszowa wieża, w której było archiwum miejskie. Ratusz odbudowano po wojnie już bez wieży.

Zabytkowy ratusz jest usytuowany w narożniku przy wschodniej pierzei rynku w Oleśnie. Jest to budynek neoklasycystyczny z sześciokolumnowym portykiem, niegdyś zwieńczony wieżą z zegarem, obecnie zwieńczony trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem.

Zabytkowy ratusz na oleskim rynku po renowacji.
Zabytkowy ratusz na oleskim rynku po renowacji. Mirosław Dragon

Zabytki w Oleśnie - Kolumna Maryjna

Adres: Rynek, 46-300 Olesno
Kolumna Maryjna została wzniesiona w 1697 roku przez oleśnian nękanych przez wojny, żywioły, kataklizmy i choroby. Legenda mówi, że kiedy Matka Boska na kolumnie złączy dłonie, nastąpi koniec świata.

Zabytki w Oleśnie - Pomnik św. Jana Nepomucena

Adres: Rynek, 46-300 Olesno

Na oleskim rynku obok Kolumny Maryjnej stoi także posąg świętego Jana Nepomucena, ufundowany w 1753 roku przez Leopolda Ignacego Labora jako wotum wdzięczności za uzyskaną przez niego godność infułata dla oleskiego konwentu zakonników.

Zabytki w Oleśnie - Kolumna morowa

Adres: Wielkie Przedmieście 33, 46-300 Olesno
Tajemnicza kolumna morowa na Wielkim Przedmieściu to dawny słup drogowy usytuowany przy ówczesnej bramie miejskiej.
Jej zwieńczenie z XVII w., o renesansowych cechach architektonicznych, przypomina kapliczkę, przy której podróżni odprawiali modły. Nazywa się ją także kolumną morową. Ten unikatowy obiekt nie ma odpowiednika nie tylko w regionie, ale i w kraju , a może nawet i w Europie.

Zabytki w Oleśnie - Kościół świętego Michała

Adres: ul. Kościelna 2, 46-300 Olesno

Najstarszy kościół w Oleśnie, konsekrowany w 1226 roku. Stoi w w sercu miasta, tuż przy oleskim rynku. Pierwotnie był to drewniany kościół grodowy. W 1374 roku wzniesiono kościół murowany z fundacji opolskiego księcia Władysława II Opolczyka. Ponad 400 lat patronat nad świątynią i parafią sprawowali kanonicy regularni laterańscy reguły św. Augustyna, zwani potocznie augustianami. Kościół świętego Michała płonął wiele razy, w latach: 1578, 1624, 1642, 1722, 1745. Za każdym razem był odbudowywany. Wnętrze barokowe z XVII i XVIII wieku. W środku jest obraz Matki Bożej Szkaplerznej, zwanej Matką Boską Oleską. W podziemiach kościoła są krypty, w których złożono ciała augustianów i dobrodziejów świątyni. Ciekawostką jest, że w logo Olesna jest stylizowana wieża właśnie kościoła świętego Michała.

Kościół świętego Michała, pochodzący z XIII wieku, stoi tuż przy oleskim rynku.
Kościół świętego Michała, pochodzący z XIII wieku, stoi tuż przy oleskim rynku. Mirosław Dragon

Zabytki w Oleśnie - Kościół świętej Anny

Adres: ul. Gorzowska 72, 46-300 Olesno

Najsłynniejszy zabytek w Oleśnie, wpisany w 2019 r. na ogólnopolską listę Pomników Historii. Kościół odpustowy świętej Anny położony jest 1,5 km od miasta, przy drodze wojewódzkiej nr 487 (w kierunku Praszki). Świątynia składa się z dwóch części: prostokątnego kościoła z 1518 roku i części centralnej w kształcie gwiazdy, dobudowanej w latach 1668-70 przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka z Gliwic. Na kształt gwiazdy (lub kwiatu) składa się 5 kaplic i przejście łączące z kościołem wcześniejszym. Drewniana rzeźba świętej Anny Samotrzeciej z przełomu XV/XVI wieku otaczana jest kultem religijnym.

Kościół świętej Anny w Oleśnie
Kościół świętej Anny w Oleśnie Mirosław Dragon

Zabytki w Oleśnie - Kościół Bożego Ciała

Adres: ul. Pieloka 10, 46-300 Olesno

Kościół parafialny Bożego Ciała z 1913 r. został wzniesiony na miejscu drewnianego kościółka Ciała Chrystusowego, zbudowanego w połowie XV wieku z fundacji mieszczańskiej jako protest przeciwko niemoralnemu trybowi życia oleskich augustianów. Stary drewniany kościół przeniesiono do Gronowic, gdzie w 1995 roku spłonął w pożarze. W neobarokowym kościele Bożego Ciała na uwagę zasługują plafony sufitowe, ołtarz główny z obrazem Komunii Apostołów, ołtarze boczne oraz bogato zdobiona ambona.

Zabytki w Oleśnie
Zabytki w Oleśnie fot. Mirosław Dragon

Zabytki w Oleśnie - Kościół Ewangelicki

Adres: ul. Brodatego 2, 46-300 Olesno

Kościół Ewangelicki z 1853 roku stoi na skraju parku miejskiego. Nazywany jest Kościółem fenigowym lub groszowym, ponieważ został wybudowany za 3 miliony fenigów (groszy), zebranych przez pierwszego pastora oleskiej gminy ewangelickiej Leopolda Polko.

Zabytki w Oleśnie - Budynek urzędu miejskiego i starostwa powiatowego

Adres: ul. Pieloka 21, 46-300 Olesno

Duży budynek urzędu w Oleśnie wybudowano w 1909 roku na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Powstańców Śląskich jako Powiatowy Urząd Stanów. Budynek miał liczne biura, a na pierwszym piętrze mieszkanie dla starosty z balkonem (dzisiaj mieści się tam gabinet burmistrza). W czasach wybudowana budynku urząd starosty pełnił Carlo von Deins w latach 1902-1922). Warta obejrzenia jest sala obrad, ozdobiona oprawionymi w ołów witrażowymi oknami, które zachowały się do dzisiaj, z następującymi scenami: pracy żniwiarzy, drwali przed kościołem św. Anny, z motywem herbu powiatu, Olesna i Gorzowa Śląskiego.

Zabytki w Oleśnie - Mury obronne

Adres: ul. Lompy 11, 46-300 Olesno

Mury obronne, a właściwie pozostałości obwarowań miejskich z XV wieku, rozebrane w XVII wieku. Pozostałości murów obronnych można obejrzeć przy ul. Lompy, obok Solnego Rynku.

Zabytki w Oleśnie - Kirkut żydowski

Adres: ul. Młyńska, 46-300 Olesno

Kirkut, czyli cmentarz żydowski, założony na początku XIX wieku, ogrodzony murem z cegły (wcześniej z kamienia), położony jest przy ul. Młyńskiej. W granicach cmentarza wytyczonego na planie prostokąta znajduje się kaplica przedpogrzebowa. Nagrobki na cmentarzu wykonane są w większości z piaskowca, ale także z granitu i marmuru. Napisy na macewach są w języku hebrajskim i niemieckim.

Zabytki w Oleśnie
Zabytki w Oleśnie fot. Mirosław Dragon

Zabytki w Oleśnie - Pomnik Lotników Polskich

Adres: ul. Powstańców Śląskich 1, 46-300 Olesno

Pomnik Lotników Polskich stoi na cmentarzu komunalnym. Poświęcony jest poległym 3 polskim lotnikom z samolotu bombowego Karaś, zestrzelonego 3 września 1939 roku nad Wojciechowem oraz dwóm piechurom zmarłym od ran w oleskim szpitalu.

Zabytki w Oleśnie - Kościół świętego Rocha w Grodzisku

Adres: Grodzisko, 46-300 Olesno

Kościół wotywny z 1710 roku. Mały drewniany kościół odpustowy, wtopiony w krajobraz pól na wzgórzu w Grodzisku koło Olesna.

Kościół świętego Rocha w Grodzisku
Kościół świętego Rocha w Grodzisku fot. Mirosław Dragon

Zbudowany został na wzgórzu przez mieszkańców Olesna jako wotum wdzięczności za uratowanie od epidemii dżumy w 1708 roku, w wyniku której zginęło nawet 90 procent mieszkańców miasta! Kościół pw. św. Rocha, Rozalii i Sebastiana ma barokowy wystrój, w ołtarzu głównym z początków XVIII wieku jest obraz patrona świętego Rocha z najstarszą panoramą Olesna w tle. W podziemiach kościoła zostały pochowane ofiary dżumy. Wzgórze, na którym stoi kościół świętego Rocha, jest znakomitym punktem widokowym na panoramę Olesna.

Trwa głosowanie...

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Oleśnie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska