Olesno - Kluczbork. Nie ma pracy dla młodych

Mirosław Dragon [email protected] - 34 358 22 81
- Przeglądam wszystkie oferty pracy, wysyłam CV, chodzę na rozmowy kwalifikacyjne - i nic! - skarży się Martyna Wojaczyk z Kozłowic, która z wykształcenia jest technikiem handlowcem. (fot. Mirosław Dragon)
- Przeglądam wszystkie oferty pracy, wysyłam CV, chodzę na rozmowy kwalifikacyjne - i nic! - skarży się Martyna Wojaczyk z Kozłowic, która z wykształcenia jest technikiem handlowcem. (fot. Mirosław Dragon)
Co czwarty bezrobotny w naszych powiatach to osoba poniżej 25. roku życia. Pracodawcy żądają natomiast doświadczenia, którego młodzi ludzie nie mają gdzie zdobyć.

Dużo się mówi o bezrobociu osób wieku 50+, ale to dwa razy młodszych bezrobotnych jest najwięcej.

Zobacz: Kluczbork. Pół miliona na bezrobotnych

- Zgłaszam się na każdą ofertę pracy, wysyłam CV, idę na rozmowę kwalifikacyjną, a tam słyszę, że wymagane jest doświadczenie i tak za każdym razem - mówi Martyna Wojaczyk z Kozłowic w powiecie oleskim. - Pytam zatem, jak mam zdobyć doświadczenie, skoro nie mam szans pracować?!

W powiecie oleskim z 2649 bezrobotnych prawie 27 procent to osoby poniżej 25. roku życia. W powiecie kluczborskim jest podobnie: z 3575 osób bez pracy ponad 25 procent to bardzo młodzi ludzie.

Na dodatek w powiecie oleskim bezrobocie w ostatnim roku wzrosło do 10,9 procent, a w kluczborskim do 16,3 procent.

- Na wzrost bezrobocia duży wpływ ma też to, że z powodu braku pieniędzy mamy 150 mniej płatnych staży oraz 130 mniej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej - mówi Maciej Flank, dyrektor urzędu pracy w Oleśnie. - Nie widać też w perspektywie nowych zakładów pracy, a i już istniejące nie szukają ludzi.

Dla przykładu w Kluczborku w tym tygodniu otwarto kolejną fabrykę w strefie inwestycyjnej. Firma Inpol-Krak stworzyła 10 nowych miejsc pracy. Wcześniej fabryki zbudowali tutaj: włoska Marcegaglia (aktualnie zatrudnia 156 osób) i Ocynkowania Śląsk (86 osób). Obok kluczborskiej obwodnicy w Protei pracę aktualnie ma 160 osób.

To jednak wciąż za mało, a bezrobocie ciągle rośnie. Kiedy komenda policji w Kluczborku ogłosiła nabór na posadę sekretarki, zgłosiły się aż 233 osoby!

Zobacz: Gospodarka Opolszczyzny jest na minusie

- Marcegaglia zapowiada, że wkrótce przyjmie kolejne 20-25 osób, fabrykę rozbudowuje również Protea - zapowiada Elżbieta Gabryś, dyrektorka urzędu pracy w Kluczborku.

A tylko nowe miejsca pracy zatrzymają u nas młodzież.

- Była taka akcja „Opolskie, tu zostaję”. Ale jak mamy zostać, skoro nie mamy gdzie zarabiać? - pyta Jakub Płaziuk, młodzieżowy burmistrz Olesna. - Dopóki nie będzie u nas miejsc pracy, młodzi ludzie nadal będą wyjeżdżać, a nasze miasta będą się wyludniać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska