Olesno w czasach koronawirusa. Tak wyglądają opustoszałe ulice z lotu ptaka [WIDEO, ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wideo
od 16 lat
Większość mieszkańców poważnie potraktowała nakaz pozostania w domu w powodu pandemii koronawirusa. Na ulicach widać tylko pojedyncze osoby i przejeżdżające samochody. Opustoszałe miasto sfilmowali Robert Płaziuk oraz Paweł Kubik.

Robert Płaziuk sfilmował Olesno z drona w sobotę, 28 marca. Ulice miasta są niemal puste, widać tylko pojedyncze osoby i samochody.

Większość mieszańców słucha apelu o pozostanie w domach z powodu pandemii.

Puste ulice i place Olesna nagrał z drona także Paweł Kubik z firmy Allefoto. Na filmie widać m.in. opustoszałą promenadę oleską, która po modernizacji niedawno była ulubionym celem spacerów oleśnian.

Warto przypomnieć, że rząd wprowadził kolejne obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa.Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

 • Od 1 kwietnia do odwołania dzieci i młodzież, które nie mają 18 lat, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
 • Parki, lasy, bulwary, promenady oraz plaże są zamknięte.
 • Nieczynne są salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży.
 • Zawieszone jest wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
 • Do każdego sklepu czy lokalu usługowego może wejść maksymalnie trzy razy tyle osób, ile jest kas.
 • Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych.
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.
 • W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 lat. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • Ważne! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.

W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

 1. dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 2. wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 3. załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Obowiązuje nakaz utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.
Wyłączeni z tego obowiązku są tylko:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
 • osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska