Oni organizują bezpieczną pracę. Nagrody PIP za 2017 rok

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
OIP Arkadiusz Kapuścik, GIP Wiesław Łyszczek oraz nagrodzeni w konkursie dla pracodawców w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników.
OIP Arkadiusz Kapuścik, GIP Wiesław Łyszczek oraz nagrodzeni w konkursie dla pracodawców w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników. Edyta Hanszke
WiK z Opola, ZT Kruszwica z Brzegu i Gospodarstwo Rolne Frączków - to zwycięzcy tegorocznego konkursu inspekcji pracy dla pracodawców.

Konkurs „Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej” PIP organizowała po raz 24, przyznając miejsca w trzech grupach przedsiębiorstw w zależności od wielkości zatrudnienia.

Laureatami wśród fim liczących do 50 pracowników zostały: I - Gospodarstwo Rolne Frączków, II - Kisielewski z Ligoty Wołczyńskiej, III -Bamar-Rol z Jełowej; do 250 pracowników: I - Zakłady Tłuszczowe Kruszwica z Brzegu, II - Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej; powyżej 250 osób: I - Wodociągi i Kanalizacja Opole, II- Top Farms Głubczyce, III - Przewozy Regionalne o. Opole.

Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy w Opolu, mówił, że przyznane nagrody zobowiązują jak tytuły szlacheckie. Podczas gali podsumowującej rok inspekcja wręczyła także nagrody i dyplomy zwycięzcom innych konkursów, których celem jest podnoszenie bezpieczeństwa w pracy.

W konkursie "Buduj bezpiecznie" nagrodzono Mariusza Gleja (Dach-Bud) z Przeczy, Joannę i Rafała Kostków (Kostka) ze Steblowa, Bernarda Singera (firma remontowo-budowlana) z Bażan.

W konkursie na "bezpieczne gospodarstwo rolne" nagrody otrzymali: Małgorzata i Ewald Kamradowie i Magdalena Kamrad-Semma ze Starych Kotkowic, Stanisław Horwat ze Szklar oraz Lidia i Janusz Sarniccy z Domaszowic.

Tytuł najaktywniejszego społecznego inspektora pracy otrzymali: I - Dariusz Lewandowski (Alchemia Zawadzkie), II - Janusz Gużda (Top Farms Głubczyce), III - Sławomir Petrus (Elektrownia Opole), a wyróżnienia: Kazimierz Stankiewcz (AGIRI-PLUS Grodków) i Sebastian Zieliński (Grodkowskie Zakłady Wyrobów Metalowych).

34 osoby otrzymały dyplomy PIP za przestrzeganie prawa pracy w małych zakładach.

Gość opolskiej gali, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek podkreślał, że inspekcja nie tylko karze pracodawców, ale też doradza im i pomaga pracownikom. - Wprowadziliśmy zasadę, że podczas pierwszej kontroli, jeśli nie znajdujemy rażącego zaniedbania przepisów BHP czy dotyczących wynagrodzeń, nie nakładamy kar. Zależy nam na tym, żeby poprawić warunki pracy pracowników - mówił. - Na życzenie pracodawcy, możemy przeprowadzić kontrole audytowo-doradcze.

GIP zapowiedział, że w przyszłym roku wszystkie telefoniczne porady prawne zostaną przeniesione z okręgowych inspektoratów pracy do GIP w Warszawie, z tego powodu wzrośnie tam zatrudnienie. Natomiast listownie prośby o porady będzie można przesyłać do OIP.

Wiesław Łyszczek podał, że od stycznia do września do inspektoratów w kraju wpłynęły 38574 skargi, tj. o 15 proc. więcej niż od stycznia do września ubr. Najczęściej dotyczyły one niewypłacania wynagrodzenia za pracę, niewypłacania wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, czy nieotrzymywanie umowy na piśmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska