Oni potrafią

Lina SZEJNER
Srebrne Laury są także nominacją do nagród międzyregionalnych, które zostaną wręczone 19 stycznia w Katowicach.

Podczas sobotniej uroczystości zorganizowanej przez Opolską Izbę Gospodarczą spośród przedstawicieli samorządu terytorialnego laury otrzymali Piotr Miczka - wójt gminy Walce oraz Andrzej Spór - wójt gminy Wilków. Dzięki ich mądremu gospodarowaniu mieszkańcy należących do nich wiosek mają wodociągi, telefony, oświetlone ulice i jeżdżą po wyremontowanych drogach. Promocja gmin w kraju i za granicą oraz przygotowane grunty pod nowe inwestycje zaowocowały tym, że na ich terenach powstały nowe podmioty gospodarcze, które dają miejsca pracy.

W kategorii "instytucja i organizacja wspierająca rozwój gospodarki" Srebrne Laury otrzymali: Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Należący do największych w kraju instytucji finansowych BGŻ w ostatnich latach przekształcił się z banku przeznaczonego tylko dla sektora rolnego - w bank komercyjny. Wprowadzone przez niego konto osobiste INTEGRUM zostało nagrodzone Medalem Europejskim dla Usług przyznanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej i BCC, a za realizację zleceń zagranicznych klientów został czterokrotnie nagrodzony przez American Express Bank.
Drugim laureatem w tej samej kategorii został Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Miesięcznik "EKOfinanse" przeprowadził w ubiegłym roku ranking wszystkich krajowych instytucji tego typu i opolski uplasował się na pierwszej pozycji.

W kategorii "menedżer, lider społeczno-gospodarczy" Srebrne Laury przypadły w udziale Stanisławowi Leśniakowi, prezesowi Spółdzielni "Odnowa" z Opola oraz Zenonowi Maślonie - prezesowi kędzierzyńskiej firmy IXO Neuber.
Stanisław Leśniak w ciągu dziesięcioletniej prezesury zrestrukturyzował spółdzielnię i uczynił z niej prężną, nowoczesną firmę, która posiada międzynarodowe certyfikaty jakości. W ciągu minionych 10 lat zatrudnienie w spółdzielni wzrosło z 730 do 1560 osób.
Drugi laureat w tej kategorii, Zenon Maślona, dziesięć lat temu założył z trzema przyjaciółmi spółkę z kapitałem początkowym 5 tys. zł. Dziś jest to prężne, składające się z kilku spółek nowoczesne przedsiębiorstwo, które zatrudnia 450 osób. Jest największym w Polsce dystrybutorem artykułów chemicznych, które ma swoje filie w kilku miastach Polski, a także na Litwie, Łotwie, a niebawem w Moskwie.

W kategorii firm, które odniosły szczególne sukcesy w mijającym roku, laureatem zostało Przedsiębiorstwo Modernizacji Urządzeń Energetycznych "Remak".
Firma jest krajowym liderem w zakresie remontów i modernizacji energetyki i montuje obecnie więcej kotłów niż wszyscy krajowi konkurenci. W parze z jakością usług idą dobre wyniki ekonomiczne. Spółka posiada już teraz pełny portfel zleceń na dwa najbliższe lata.
Drugim laureatem w tej kategorii jest prywatna firma "SAK", której właściciel, Jerzy Sak, założył ją w 1964 r. Dziś jest to nowoczesne przedsiębiorstwo dystrybucji opon oraz produkcji akcesoriów dla motoryzacji z kilkoma filiami. Ostatnio firma poszerzyła swoją działalność handlową o import i sprzedaż nowoczesnych ekologicznych pieców dla małych firm.

W kategorii "twórca kultury, instytucja sprzyjająca integracji społeczności lokalnej" laury przypadły w udziale Krystianowi Kobyłce, dyrektorowi Teatru Lalek im. A. Smolki, oraz ks. Zygmuntowi Lubienieckiemu.
Pod rządami Krystiana Kobyłki Opolski Teatr Lalek zdobył liczne wyróżnienia i nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą, rozwinął współpracę międzynarodową i wpisał się trwale w artystyczny pejzaż Opola.
Ks. Zygmunt Lubieniecki to człowiek - instytucja. Po raz ósmy współorganizuje wigilię dla samotnych i bezdomnych, inicjuje liczne akcje dla osób niepełnosprawnych i dzieci specjalnej troski oraz różnego rodzaju pomoc charytatywną dla potrzebujących.
Podczas uroczystości wręczono także listy gratulacyjne od marszałka województwa Stanisława Jałowieckiego dla kilkunastu opolskich firm, które zdobyły tegoroczne Nagrody Fair Play w konkursie organizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą. Jest to bardzo szczególne wyróżnienie, premiujące etykę w biznesie.
Fair Play za rok 2001 otrzymały: Atmoterm z Opola, Chespa Farby Graficzne z Krapkowic, Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Górażdże Cement (po raz trzeci), "Filplast" z Komornik, Intersilesia ze Strzelec Op., Petrochemia-Blachownia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska