Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Izba Rzemieślnicza w Opolu

(edh)
Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. (fot. archiwum)
Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. (fot. archiwum)
Izba Rzemieślnicza w Opolu to kolejna organizacja okołobiznesowa województwa opolskiego.

Adres do korespondencji: ul. Katowicka 55, 45-061 Opole, tel. 077 454 31 73, fax.  077 454 31 73 w. 32, e-mail: info@izbarzem.opole.pl, www.izbarzem.opole.pl.

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Opolska Izba Gospodarcza

Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. Jest organizacją samorządową o charakterze społeczno-zawodowym zrzeszającą na zasadach dobrowolności cechy, spółdzielnie rzemieślnicze i inne organizacje.

Jest członkiem Związku Rzemiosła Polskiego i współpracuje z pozostałymi krajowymi Izbami Rzemieślniczymi. Współpraca między izbami umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowanie wspólnych działań w zakresie szkolenia zawodowego i promocji zakładów rzemieślniczych oraz wspólne występowanie w sprawach ważnych dla środowiska rzemieślniczego.

Izba w Opolu współpracuje także z lokalnymi organizacjami samorządu gospodarczego oraz jednostkami administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Reprezentuje interesy rzemiosła i zrzeszonych organizacji, uczestniczy w pracach nad przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Izba Gospodarcza Śląsk

Izba Rzemieślnicza posiada akredytację w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie usług szkoleniowych, informacyjnych i doradczych.

Aktualnie Izba zrzesza 15 cechów i 4 spółdzielnie rzemieślnicze, a za pośrednictwem cechów i spółdzielni 1600 przedsiębiorców. Każdy przedsiębiorca zainteresowany członkostwem w tej organizacji powinien zgłosić się do cechu lub spółdzielni rzemieślniczej w najbliższym mieście powiatowym.

Pełną listę teleadresową cechów i spółdzielni rzemieślniczych zrzeszonych w Izbie jest na stronie internetowej.

Do zadań statutowych izby należy:

 • rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej rzemiosła,
 • udzielanie wszechstronnej pomocy zrzeszonym organizacjom,
 • reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy i administracji państwowej i samorządowej,
 • wyrażanie opinii o sytuacji rzemiosła,
 • prowadzenie działalności szkoleniowej i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych,
 • tworzenie warunków sprzyjających działalności marketingowej i promocji,
 • działania na rzecz ochrony rzemiosła.

Izba realizuje swoje działania poprzez:

 • świadczenie usług w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, celnego, bhp,
 • świadczenie bezpłatnych usług informacyjnych dla osób prowadzących lub zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie administracyjno-prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości ubiegania się o pomoc publiczną, innych informacji niezbędnych z punktu prowadzenia działalności gospodarczej

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: BCC

 • organizację udziału zakładów rzemieślniczych w imprezach targowo-wystawienniczych w kraju i zagranicą,
 • pomoc w propagowaniu ofert handlowych i usługowych zakładów rzemieślniczych,
 • informacje o możliwościach produkcyjnych i usługowych zakładów rzemieślniczych z terenu województwa opolskiego,
 • organizowanie bezpośrednich kontaktów i współpracy konkretnych zakładów rzemieślniczych z przedsiębiorstwami krajowymi i zagranicznymi w formie spotkań kooperacyjnych,
 • organizowanie udziału rzemiosła w krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach,
 • organizowanie kursów: pedagogicznych, bhp, komputerowych, kwalifikacyjnych, doskonalących w zawodzie, szkoleń i seminariów,
 • przeprowadzanie egzaminów i potwierdzania kwalifikacji zawodowych na tytuł czeladnika i mistrza w 37 rzemiosłach. Dyplomy i świadectwa czeladnicze akceptowane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
 • realizację projektów doradczych, szkoleniowych, innowacyjnych, pilotażowych, mobilności finansowanych z funduszy europejskich

Opolska Izba ma certyfikat z zakresu system zarządzania jakością według normy pn-en ISO 9001.

Prowadzi aktywną współpracę na arenie międzynarodowej. Jest członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego, współpracuje z izbami rzemiosła, instytucjami otoczenia biznesu z Niemiec, Francji, Anglii, Węgier, Czech, Danii, Norwegii.

W ramach współpracy międzynarodowej realizowane są wspólne projekty m.in. w ramach programów Leonardo da Vinci, Interreg. Dala członków Izby Rzemieślniczej w Opolu organizowane są wyjazdy na imprezy targowo-wystawiennicze poza granicami kraju.

Przedstawiciele Izby Rzemieślniczej w Opolu uczestniczą w pracach Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Podkomitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Przyszłe plany to dalsza profesjonalizacja świadczonych usług oraz rozszerzenie zakresu działalności. W najbliższych latach planowane jest utworzenie rzemieślniczego centrum biznesu oferującego kompleksowe instrumenty wsparcia branż rzemieślniczych. Na tę inwestycję Izba zamierza zdobyć dofinansowanie z RPO WO 2007 - 2013. Chce też kształcić zawodowo osoby niepełnosprawne czerpiąc wzory z Zachodu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.