Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Izba Rzemieślnicza w Opolu

(edh)
Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. (fot. archiwum)
Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. (fot. archiwum)
Izba Rzemieślnicza w Opolu to kolejna organizacja okołobiznesowa województwa opolskiego.

Adres do korespondencji: ul. Katowicka 55, 45-061 Opole, tel. 077 454 31 73, fax.  077 454 31 73 w. 32, e-mail: [email protected], www.izbarzem.opole.pl.

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Opolska Izba Gospodarcza

Izba Rzemieślnicza w Opolu powstała w lipcu 1951 roku. Jest organizacją samorządową o charakterze społeczno-zawodowym zrzeszającą na zasadach dobrowolności cechy, spółdzielnie rzemieślnicze i inne organizacje.

Jest członkiem Związku Rzemiosła Polskiego i współpracuje z pozostałymi krajowymi Izbami Rzemieślniczymi. Współpraca między izbami umożliwia wymianę doświadczeń, podejmowanie wspólnych działań w zakresie szkolenia zawodowego i promocji zakładów rzemieślniczych oraz wspólne występowanie w sprawach ważnych dla środowiska rzemieślniczego.

Izba w Opolu współpracuje także z lokalnymi organizacjami samorządu gospodarczego oraz jednostkami administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Reprezentuje interesy rzemiosła i zrzeszonych organizacji, uczestniczy w pracach nad przygotowaniem rozwiązań prawnych dotyczących sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: Izba Gospodarcza Śląsk

Izba Rzemieślnicza posiada akredytację w Krajowym Systemie Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w zakresie usług szkoleniowych, informacyjnych i doradczych.

Aktualnie Izba zrzesza 15 cechów i 4 spółdzielnie rzemieślnicze, a za pośrednictwem cechów i spółdzielni 1600 przedsiębiorców. Każdy przedsiębiorca zainteresowany członkostwem w tej organizacji powinien zgłosić się do cechu lub spółdzielni rzemieślniczej w najbliższym mieście powiatowym.

Pełną listę teleadresową cechów i spółdzielni rzemieślniczych zrzeszonych w Izbie jest na stronie internetowej.

Do zadań statutowych izby należy:

  • rozwijanie działalności społeczno-gospodarczej rzemiosła,
  • udzielanie wszechstronnej pomocy zrzeszonym organizacjom,
  • reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy i administracji państwowej i samorządowej,
  • wyrażanie opinii o sytuacji rzemiosła,
  • prowadzenie działalności szkoleniowej i przeprowadzanie egzaminów kwalifikacyjnych,
  • tworzenie warunków sprzyjających działalności marketingowej i promocji,
  • działania na rzecz ochrony rzemiosła.

Izba realizuje swoje działania poprzez:

  • świadczenie usług w zakresie doradztwa prawnego, podatkowego, celnego, bhp,
  • świadczenie bezpłatnych usług informacyjnych dla osób prowadzących lub zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie administracyjno-prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości ubiegania się o pomoc publiczną, innych informacji niezbędnych z punktu prowadzenia działalności gospodarczej

Zobacz: Oni wspierają biznes na Opolszczyźnie: BCC

  • organizację udziału zakładów rzemieślniczych w imprezach targowo-wystawienniczych w kraju i zagranicą,
  • pomoc w propagowaniu ofert handlowych i usługowych zakładów rzemieślniczych,
  • informacje o możliwościach produkcyjnych i usługowych zakładów rzemieślniczych z terenu województwa opolskiego,
  • organizowanie bezpośrednich kontaktów i współpracy konkretnych zakładów rzemieślniczych z przedsiębiorstwami krajowymi i zagranicznymi w formie spotkań kooperacyjnych,
  • organizowanie udziału rzemiosła w krajowych i zagranicznych konferencjach i sympozjach,
  • organizowanie kursów: pedagogicznych, bhp, komputerowych, kwalifikacyjnych, doskonalących w zawodzie, szkoleń i seminariów,
  • przeprowadzanie egzaminów i potwierdzania kwalifikacji zawodowych na tytuł czeladnika i mistrza w 37 rzemiosłach. Dyplomy i świadectwa czeladnicze akceptowane są we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
  • realizację projektów doradczych, szkoleniowych, innowacyjnych, pilotażowych, mobilności finansowanych z funduszy europejskich

Opolska Izba ma certyfikat z zakresu system zarządzania jakością według normy pn-en ISO 9001.

Prowadzi aktywną współpracę na arenie międzynarodowej. Jest członkiem Parlamentu Hanzeatyckiego, współpracuje z izbami rzemiosła, instytucjami otoczenia biznesu z Niemiec, Francji, Anglii, Węgier, Czech, Danii, Norwegii.

W ramach współpracy międzynarodowej realizowane są wspólne projekty m.in. w ramach programów Leonardo da Vinci, Interreg. Dala członków Izby Rzemieślniczej w Opolu organizowane są wyjazdy na imprezy targowo-wystawiennicze poza granicami kraju.

Przedstawiciele Izby Rzemieślniczej w Opolu uczestniczą w pracach Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia, Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Podkomitetu Monitorującego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Przyszłe plany to dalsza profesjonalizacja świadczonych usług oraz rozszerzenie zakresu działalności. W najbliższych latach planowane jest utworzenie rzemieślniczego centrum biznesu oferującego kompleksowe instrumenty wsparcia branż rzemieślniczych. Na tę inwestycję Izba zamierza zdobyć dofinansowanie z RPO WO 2007 - 2013. Chce też kształcić zawodowo osoby niepełnosprawne czerpiąc wzory z Zachodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska