Opalanie w solarium od dziś dozwolone tylko z dowodem osobistym

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Badajcie znamiona. Asymetryczne, o poszarpanych brzegach i średnicy powyżej 5 mm mogą oznaczać czerniaka.
Badajcie znamiona. Asymetryczne, o poszarpanych brzegach i średnicy powyżej 5 mm mogą oznaczać czerniaka. Wojtek Wilczyński
Z solariów mogą korzystać już tylko osoby pełnoletnie. Właśnie weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Zabroniona jest reklama i promocja sztucznego opalania, a za złamanie przepisów grozi nawet 50 tys. złotych kary.

Salon „Atlantis” w Opolu był już w piątek przygotowany do działania na nowych zasadach. W widocznym miejscu ustawiono zgodne z ustawą informację o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 lat oraz ostrzeżenie ministra zdrowia, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy skóry.

- Zrobiliśmy, co należało, ale nasza klientela raczej się nie zmieni, bo małolaty nie korzystały z naszych usług - mówi pani Basia z „Atlantisa”. - Najmłodsze klientki to zwykle maturzystki, które przychodzą trochę opalić się przed studniówką, ale to są osoby już pełnoletnie.

Pracownicy solariów w przypadku wątpliwości co do wieku klientów mają prawo ich wylegitymować. - To trochę niezręczna sytuacja, ale przyzwyczaimy się - mówi pani Basia. - Może się zdarzyć, że przyjdą dziewczyny z jednej klasy, jedna już pełnoletnia, a druga na dwa miesiące przed osiemnastką i tej drugiej będziemy musieli odmówić. To trochę absurdalne, ale prawo jest prawem.

- Pewnego razu przyszła mama z 9-letnią córką. Chciała kupić trzy sesje w solarium, żeby mała złapała trochę brązu przed Pierwszą Komunią Św. Udało mi się ją odwieść od tego pomysłu i namówić na opalanie natryskowe, droższe, ale bezpieczne - mówi Dorota Bogacka, właścicielka salonu kosmetycznego.

Promieniowanie UV poprawia nasz wygląd, nastrój i produkcję witaminy D, ale ma także bardzo negatywne działanie - niszczy włókna kolagenowe, co oznacza przyspieszone starzenie się skóry i - co najgorsze - zwiększa ryzyko zmian prowadzących do powstania nowotworu.

O uchwalenie zakazu od lat zabiegały środowiska lekarskie. Promieniowanie UV w solarium, które jest 10-krotnie wyższe od naturalnego i prowadzi do nieodwracalnych zmian, także nowotworowych.

- To jest udowodnione. Nie ma bezpiecznych solariów - mówi dr Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii. - A najbardziej niebezpieczne są właśnie dla młodych osób, u których w procesie rozwoju komórki nieustannie się dzielą. To właśnie tam DNA najłatwiej ulega uszkodzeniom, na skutek czego powstaje nowotwór. Dobrze, że mamy nowe przepisy, bo liczba chorych na czerniaka podwaja się co dziesięć lat.

Polacy kochają brąz i umieralność z powodu czerniaka skóry jest u nas aż o 20 proc. wyższa niż w Unii Europejskiej. Już kilka wizyt
w solarium przed 30. rokiem życia może zwiększyć ryzyko zachorowania nawet o 75 proc. Statystyki wskazują, że problem ten dotyka przede wszystkim młode kobiety.

Czy opalanie w solarium zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska