Operatorzy komórkowi wyłączają sieć 3G w Polsce. Stare telefony mogą utracić ważne funkcje. Co dalej z siecią 2G?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Sieć 2G wykorzystywana jest przez bankomaty czy terminale płatnicze dlatego proces wycofania tej technologii może ruszyć dopiero pod koniec lat 20-tych XXI wieku
Sieć 2G wykorzystywana jest przez bankomaty czy terminale płatnicze dlatego proces wycofania tej technologii może ruszyć dopiero pod koniec lat 20-tych XXI wieku Freepik
T-mobile i Orange to operatorzy komórkowi, którzy ogłosili stopniowe wyłączanie sieci 3G w całej Polsce. To ważna zapowiedź, szczególnie dla użytkowników starszych telefonów, które w wielu przypadkach po przeprowadzeniu tego procesu przestaną działać prawidłowo. Kiedy sieć 3G zostanie wycofana z Polski i co to dla nas oznacza?

Spis treści

Nazwa 3G odnosi się do trzeciej generacji sieci mobilnych, czyli następcy 2G, a zarazem poprzednika 4G. Technologia ta była wdrażana w pierwszych latach XXI wieku, natomiast do Polski trafiła w 2005 roku. 3G to miała być rewolucja, która jednak szybko okazała się niewystarczająca oraz zbyt kosztowna w instalacji i utrzymaniu.

Sieć 3G w porównaniu do poprzedniczki (2G) oferowała lepszą jakość rozmów, a także dostęp do Internetu z prędkością 7,2 Mb/s. Wraz z biegiem czasu rozwijano nowe rodzaje łączności, dzięki którym klienci Internetu mobilnego mogli cieszyć się prędkością nawet 42 Mb/s. Obecnie standardem jest ponad dziesięciokrotnie szybsze 4G.

Sieć 3G zostanie wyłączona w Polsce

T-mobile oraz Orange poinformowały już o planach wyłączenia sieci 3G na terenie całego kraju. Pierwszy wymienionych operatorów w najbliższych miesiącach zakończy proces całkowitego wycofania się z tej technologii. Abonenci informowani są o tym w wiadomościach SMS.

- Zgodnie z oficjalnymi komunikatami T‑Mobile w 2022 r. rozpoczął stopniowe wyłączanie technologii 3G. Jest to element naszej strategii polegającej na sukcesywnym przeznaczaniu dostępny częstotliwości radiowych na coraz to nowsze technologie oferujące naszym klientom usługi o jeszcze lepszej jakości - poinformowało T-Mobile.

Jak podkreśla T-mobile, przed podjęciem decyzji o wyłączeniu 3G dany obszar jest analizowany pod względem dostępności pozostałych technologii, czyli 2G lub LTE. Ma to uchronić abonentów przed całkowitą utratą dostępu do sieci. Ostatnie nadajniki na terytorium województw: podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego zostaną wyłączone do kwietnia 2023 roku.

Ten sam proces zapowiedziało Orange Polska, które w latach 2023-2025 zamierza stopniowo wyłączyć te nadajniki. Jak informowała wcześniej spółka, tylko 3 proc. danych w sieci Orange dostarczana jest przez 3G.

- Ze względu na postępujące zmiany technologiczne Orange Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rusza w tym roku z wygaszaniem swojej sieci 3G. W zamian operator zapewni dostęp do 4G. Dla użytkowników komórek będzie to oznaczać zwiększony komfort korzystania z telefonu: lepszą jakość połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci. Tam, gdzie wyłączane będzie 3G, oprócz sieci 4G, która dzięki refarmingowi pasm pozyskanych z wygaszanej sieci będzie stopniowo ulepszane, dostępne będą również usługi 2G oraz 5G od Orange - informuje Orange.

Jak informuje Orange w oficjalnym komunikacie, proces wygaszania 3G ruszy we wrześniu i początkowo obejmie powiaty: wieluński, wieruszowski, złotowski, pajęczański oraz częściowo wałecki i pilski. W październiku sieć zostanie całkowicie wyłączona w powiatach: pilskim, wałeckim, zduńskowolskim, sieradzkim, poddębickim, łaskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, chodzieskim i wągrowieckim.

Terminu odejścia od 3G nie przedstawił jeszcze operator komórkowy Play. Firma zapewnia natomiast, że po podjęciu decyzji pojawią się stosowne komunikaty w tej sprawie, połączone z akcją edukacyjną.

- Jeśli chodzi o nasze plany związane z 3G, to Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach. O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną - przekazało Strefie Biznesu biuro prasowe Play.

Koniec 3G - czy trzeba wymienić telefon?

Odejście od 3G będzie miało największy wpływ na telefony wyprodukowane przez 2016 rokiem. Urządzenia te najczęściej nie obsługiwały nowszych technologii, dlatego nie wykrywają one sieci 4G czy 5G. Nie oznacza to natomiast, że staną się bezużyteczne.

Stare telefony nadal będą mogły być wykorzystywane do dzwonienia czy SMS-owania. Niestety, brak 3G będzie wiązał się z dużą gorszą jakością Internetu. Możliwe też, że sieć całkowicie przestanie działać.

- Zdajemy sobie sprawę, że część z Was dalej posiada urządzenia i korzysta z usług 3G. Dlatego będziemy zachęcać do przejścia na nowocześniejsze technologie. Przypomnę, żeby skorzystać z połączeń głosowych w sieci 4G/LTE konieczne jest: posiadanie telefonu lub smartfona umożliwiającego połączenia w technologii VoLTE oraz posiadanie karty SIM 4G/LTE - przekazał rzecznik prasowy Orange Polska.

Jak sprawdzić, czy smartfon obsługuje 4G? Najprościej zweryfikować to na pudełku po urządzeniu lub bezpośrednio w telefonie. Po połączeniu z Internetem (dane komórkowe, a nie Wi-FI) w górnym prawym rogu będzie widoczny symbol 2G/3G lub LTE (4G). Może to jednak tez świadczyć o tym, że w danym miejscu nie ma zasięgu szybszej sieci.

W przypadku Orange można to zrobić wysyłając darmowy SMS o treści KARTA na nr 80233. Oferowana usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych, a także małych i średnich firm. Wymiana starszej karty SIM w salonie również jest bezpłatna.

Sieć 3G wykorzystują telefony takie jak m.in.:

  • Apple Iphone 5,
  • Apple Iphone 3G S,
  • Huawei Ascend P6,
  • LG Swift 2X,
  • Samsung Galaxy S3,
  • Sony Xperia Z,
  • Sony Xperia U,
  • Motorola RAZR,
  • Nokia Lumia 1020,
  • Nokia Lumia 1520,
  • HTC Ine Max.

Kiedy sieć 2G zostanie wycofana z Polski?

Co ciekawe, sieć 2G, mimo że jest starsza od 3G i oferuje mniejsze możliwości, to operatorzy komórkowi zwlekają z jej wycofaniem. Spowodowane jest to, że technologia ta nadal jest podstawową metodą łączności w przypadku m.in. terminali płatniczych, bankomatów lub inteligentnych liczników energii elektrycznej. Całkowite jej wyłączenie wymaga zatem wymiany wielu urządzeń, co znacznie opóźnia cały proces.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się sieć 5G zapewniająca dostęp do Internetu z prędkością do 20 Gb/s. Technologia ta może być wykorzystana w rozwoju smartbudynków czy do zarządzania systemami sterowania ruchem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Operatorzy komórkowi wyłączają sieć 3G w Polsce. Stare telefony mogą utracić ważne funkcje. Co dalej z siecią 2G? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska