Opłata za śmieci w Opolu zależna od powierzchni mieszkania...

  Opłata za śmieci w Opolu zależna od powierzchni mieszkania (video)

  Archiwum

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Koszty składowania śmieci na wysypisku to 10 mln zł rocznie.

  Koszty składowania śmieci na wysypisku to 10 mln zł rocznie. ©Archiwum

  - Ten sposób nie jest idealny, ale i tak najlepszy - przekonuje urząd miasta. Już wiadomo, że zyskają na nim duże rodziny, a stracą osoby samotne, zajmujące duże mieszkania.
  Koszty składowania śmieci na wysypisku to 10 mln zł rocznie.

  Koszty składowania śmieci na wysypisku to 10 mln zł rocznie. ©Archiwum  Nowe zasady pobierania opłat za śmieci wejdą w życie od 1 lipca 2013 roku w całej Polsce. Teraz samorządy muszą wybrać metodę, według której będą dokonywane obliczenia.

  Urząd Miasta Opola potwierdził nasze wcześniejsze doniesienia i poinformował, że zaproponuje radnym, aby wprowadzono u nas wyliczanie opłaty od powierzchni mieszkania, domu, lokalu.

  - Są inne możliwości, ale to rozwiązanie jest najtańsze we wprowadzeniu i stosunkowo łatwe do zastosowania, w porównaniu z innymi metodami - przekonuje Arkadiusz Wiśniewski, zastępca prezydenta ds. gospodarki. - Długo analizowaliśmy argumenty za i przeciw.

  Urzędnicy twierdzą, że liczenie opłaty od liczby osób zajmujących mieszkanie akurat w Opolu się nie sprawdzi.

  - Mieszkańcy mają sami zadeklarować liczbę osób i obawiamy się, że wielu opolan nie poda faktycznych danych, a możliwości weryfikacji tych oświadczeń są niewielkie - twierdzi Arkadiusz Wiśniewski. - Poza tym Opole jest miastem studenckim, gdzie wielu młodych ludzi uczy się, pracuje i także mieszka bez zameldowania. Przyjmując tę metodę, sami musielibyśmy płacić za śmieci tych osób.

  Urzędnicy zastanawiali się nad liczeniem opłaty w zależności od zużycia wody. Tyle że, jak stwierdzili, miejskie wodociągi nie mogą zewidencjonować dokładnego zużycia wody przez wszystkich opolan.

  - Chodzi m.in. o to, że część budynków rozliczana jest na podstawie głównych liczników, a nie indywidualnych - stwierdził Arkadiusz Wiśniewski.

  Liczby

  Liczby


  55 groszy od metra kwadratowego mieszkania lub domu zapłacimy miesięcznie w przypadku segregowania odpadów.

  80 groszy od metra kwadratowego to stawka dla osób, które nie chcą segregować śmieci. Tacy mieszkańcy wciąż są w Opolu.

  21,3 miliona złotych miasto musi zarezerwować na pokrycie kosztów związanych z odbiorem śmieci. To m.in. koszty ich składowania na wysypisku (10 mln), koszty związane z transportem (6 mln), administrowanie systemem (2 mln), a także podatek VAT (1,6 mln).  Wiceprezydent zapowiedział, że w przypadku mieszkańców, którzy segregują śmieci, stawka miałaby wynieść 55 groszy za metr (wyłączone będą powierzchnie piwnic, garaży, korytarzy), a ci, którzy nie segregują, zapłacą 80 gr za metr.

  - Te stawki są żenująco niskie w porównaniu z propozycjami pojawiającymi się w innych miastach - mówi prezydent Ryszard Zembaczyński.

  Na proponowanej metodzie wyliczania opłaty zyskają rodziny, a stracą osoby samotne. Na przykład, dziś 5-osobowa rodzina pana Marcina w 70-metrowym mieszkaniu płaci za odbiór śmieci 54 zł (niecałe 11 zł od osoby). Jeśli nowe zasady wejdą w życie, to zapłaci mniej, bo 38 zł.

  - Piętro niżej identyczne mieszkanie zajmuje samotna sąsiadka i teraz ona zamiast 11 zł ma płacić 38 zł. To jest sprawiedliwe? - zastanawia się pan Marcin.

  - Nie ma systemu idealnego, ale ten jest najlepszy ze wszystkich - przekonuje wiceprezydent Wiśniewski i dodaje, że roczne koszty prowadzenie systemu odbioru śmieci w mieście wyniosą około 21 mln zł.

  Przypomnijmy jednak, że nie uważają tak opolskie spółdzielnie mieszkaniowe, które wolałyby system oparty na liczbie osób, zamieszkujących dany lokal.

  Ostateczna decyzja zależeć będzie od radnych i ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (94)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (94) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Wideo