Opłatek środowiska akademickiego w Opolu

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Opłatek środowiska akademickiego w Opolu.
Opłatek środowiska akademickiego w Opolu. Paweł Stauffer
Rektorzy, nauczyciele akademiccy i pracownicy administracji uczelni wyższych złożyli sobie noworoczne życzenia w auli seminarium duchownego. W spotkaniu uczestniczyli trzej opolscy biskupi.

Zgodnie z wieloletnią tradycją spotkanie opłatkowe rozpoczęło się od fragmentu Ewangelii o odwiedzinach w Betlejem mędrców ze Wschodu (odczytała go dr nauk med. Lucyna Sochocka z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej), zaś studenci Instytutu Nauk Pedagogicznych UO przedstawili impresję teatralną "Wigilijny czas".

Zanim podzielono się opłatkiem i wymieniono noworoczne życzenia, a głos zabierali rektorzy.

Prof. Marek Masnyk, prorektor UO zastanawiał się nad funkcją uniwersytetu dzisiaj i napięciem między kształceniem elitarnym i egalitarnym. Przypomniał, że nadmierna specjalizacja obniża poziom, a zadaniem uniwersytetu jest przechowywanie i szerzenie kultury. Z bolesną szczerością zauważył, że rosnący poziom scholaryzacji nie zawsze oznacza wzrost poziomu wykształcenia.

- Część absolwentów nie chodzi do teatru, nie czyta książek, a nawet gazet - mówił. - Musimy kształcić fachowców, ale poza swoją dziedziną wiedzy nie powinni oni być barbarzyńcami.

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej zwrócił uwagę, że absolwenci uczelni mają dziś te same problemy co Święta Rodzina: konieczność migracji, problemy finansowe i dylematy moralne, z którymi muszą się mierzyć. Zaapelował, by środowisko akademickie było jedną rodziną łączącą mistrzów i uczniów.

Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, prof. Marian Duczmal przypomniał myśl ks. prof. Tischnera, iż Nowy Rok jest świętem naszych nadziei. Podkreślił, jak trudno o nią pokoleniu studentów, któremu nie sposób obiecać społeczną identyfikację w zamian za dyplom i zawód. Niech ich nadzieje spełniają się tu, gdzie mieszkają i gdzie studiują.

Dr Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej poświęcił refleksję różnym kulturowym i biblijnym definicjom mądrości i życzył wszystkim obcowania wyłącznie z mędrcami.

Życzenia środowisku akademickiemu złożyli także wojewoda opolski Ryszard Wilczyński oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Przed błogosławieństwem opłatków zabrał głos biskup opolski Andrzej Czaja.

Jako wzór pokazał pasterzy i mędrców, którzy dlatego w nowo narodzonym dziecku rozpoznali Boga, że byli gotowi słuchać głosu aniołów.

- Umiejmy - także w naszych poszukiwaniach naukowych - dowartościować Bożą prawdę. Tego życzę, byśmy umieli na nowo odkryć wartość Słowa Bożego. Jan Paweł II i kardynał Stefan Wyszyński (obchodzimy właśnie rok obu tych wielkich ludzi) pokazali, że możliwa jest synteza ludzkiej wiedzy i boskiej mądrości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska