Opłaty za śmieci w Opolu. Będzie drożej?

  Opłaty za śmieci w Opolu. Będzie drożej?

  Artur Janowski Janowski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Opłaty za śmieci w Opolu. Będzie drożej?
  Opolski Ratusz skłania się ku temu, by nową opłatę za odbiór śmieci liczyć od powierzchni mieszkania czy domu. Przedstawiciele spółdzielni "Przyszłość" protestują. - Ten system uderzy w najuboższych - ostrzegają.
  Opłaty za śmieci w Opolu. Będzie drożej?
  Wprawdzie rewolucja śmieciowa (samorządy mają organizować odbiór śmieci i pobierać opłaty) czeka nas w lipcu 2013 roku, ale właśnie teraz trwa dyskusja, w jaki sposób miałaby ona wyglądać.

  Kluczowe wydaje się określenie zasady pobierania opłaty, która może być egzekwowana w zależności od liczby osób w mieszkaniu, od ilości zużytej wody, czy też od powierzchni lokalu czy nieruchomości.

  Ustawa śmieciowa. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci?

  Urząd miasta do tej pory nie poinformował opolan, który system chce zastosować. Informacji nie mają także radni.

  Tymczasem przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej Przyszłość usłyszeli w ratuszu, że "najlepszym i najsprawiedliwszym" sposobem jest naliczanie opłat od powierzchni lokalu.

  - Argumentem za takim system było również to, że jest on dla urzędu "najwygodniejszy", ale to nas w żaden sposób nie przekonuje - mówi Franciszek Dezor, prezes spółdzielni "Przyszłość".

  Przedstawiciele spółdzielni uważają z kolei, że będzie on najmniej sprawiedliwy. Przygotowali nawet symulację w oparciu o obecne stawki. Wynika z niej, że koszt wywozu śmieci w przypadku osoby zajmującej samotnie lokal 45 metrowy będzie o 180 procent wyższy niż w przypadku osoby zajmującej lokal o powierzchni 64 m kw, w Którym żyją na przykład trzy osoby.

  - Pobieranie opłaty od powierzchni mieszkania uderzy w osoby najstarsze, najuboższe, często mieszkające samotnie - twierdzi prezes Franciszek Dezor.

  Przedstawiciele "Przyszłości" uważają, że lepszym rozwiązaniem jest liczenie opłaty od osoby.

  - I taki też wniosek złożyliśmy do konsultowanego właśnie przez ratusz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Opola - zdradza prezes.
  W ratuszu natomiast niechętnie patrzą na to rozwiązanie, bo to dla niektórych właścicieli mieszkań może być pole do nadużyć i ukrywania rzeczywistej liczby lokatorów.

  Nie mówiąc już o tym, że opolskie mieszkania wynajmuje mnóstwo studentów, którzy też produkują śmieci, a nigdzie nie są zgłoszeni jako lokatorzy.

  - Nie ma decyzji co do sposobu ustalenia opłaty za odbiór śmieci. Na razie jesteśmy na etapie wewnętrznej dyskusji, a każdy ze znanych sposobów ma swoje plusy i minusy - podkreśla Agnieszka Maślak, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej w Urzędzie Miasta Opola.

  Na razie w Ratuszu nikt nie jest w stanie zadeklarować, kiedy zapadnie decyzja w sprawie zasad ustalania opłaty. Urzędnicy podkreślają także, że ostatnie zdanie będą mieć radni.

  Ci jednak na razie nie mają o czym dyskutować. Niektórzy wątpią nawet, że uda się sprawnie przeprowadzić rewolucję śmieciową.

  - Urząd miasta chce np. podzielić Opole na dwa rejony odbioru śmieci, a w naszej ocenie cztery lub pięć byłoby bardziej optymalne, bo do przetargu na wywóz odpadów mogłoby startować więcej firm - przekonuje prezes Franciszek Dezor. - Czasu na zorganizowanie systemu, który miał być przecież lepszy od obecnego, jest coraz mniej, a wiążących decyzji nie ma. Co gorsza wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy zapłacą więcej niż dotychczas. O tym też trzeba zacząć mówić.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (45)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (45) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej NTO za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Szukasz architekta? A może kosmetyczki? Sprawdź mapę handlu i usług (Materiał Partnera)

  Wideo