Opolan skusi minimum 1600 zł na rękę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Jedynie 44 procent bezrobotnych Opolan faktycznie szuka zatrudnienia.
Jedynie 44 procent bezrobotnych Opolan faktycznie szuka zatrudnienia. Sławomir Mielnik
Jedynie 44 procent bezrobotnych Opolan faktycznie szuka zatrudnienia. Co dwudziesty otwarcie przyznaje, że pracować nie chce. Bo brakuje ofert, więcej zarobią na czarno albo muszą się opiekować kimś bliskim.

Problemy zdrowotne są najczęściej podawaną przyczyną, z powodu której opolscy bezrobotni nie szukają pracy.W następnej kolejności pojawiają się: zajmowanie się domem, niechęć do pracy, opieka nad dziećmi i osobami starszymi. Niektórzy nie szukali pracy także dlatego, że są utrzymywani, że to się... nie opłaca i dlatego, że... musieliby zrezygnować z aktualnej pracy.

Takie wyniki przyniosły badania, które przeprowadził opolski Wojewódzki Urząd Pracy wśród 800 bezrobotnych z regionu.

Roman Kus, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich, przyznaje, że badania oddają rzeczywistość. - Jest grupa osób, które za wszelką cenę unikają podjęcia pracy, mimo że rejestrując się u nas, deklarują taką chęć - mówi. - Kiedy dostają ofertę, tłumaczą się albo brakiem możliwości dojazdu, albo niezgodnością propozycji z ich umiejętnościami i wykształceniem, albo jak już wezmą ofertę, to tak źle się zaprezentują pracodawcy, że z miejsca tracą szanse na zatrudnienie.

Kus ocenia, że w rejestrach strzeleckiego urzędu może być nawet 15-20 proc. bezrobotnych niezainteresowanych pracą, ale potrzebujących ubezpieczenia zdrowotnego. WUP w Opolu szacuje, że w skali województwa ta grupa może stanowić nawet 40 proc. bezrobotnych.

To problem nierozwiązywalny w Polsce od lat, mimo postulatów zmiany prawa na takie, które zapewni powszechne ubezpieczenie zdrowotne, co wpłynie na spadek bezrobocia.

Zmiany ma przynieść wchodząca w życie od 1 maja ustawa, zgodnie z którą zarejestrowani bezrobotni będą dzieleni na grupy pod kątem zaangażowania w poszukiwaniu pracy. Najbardziej oddaleni od rynku pracy mają trafiać pod skrzydła ośrodków pomocy społecznej.

Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, mówi, że pomoc społeczna już teraz wspiera swoich podopiecznych w poszukiwaniu pracy i za przykład podaje projekt "Moja praca - moja przyszłość", który właśnie wczoraj MOPR podsumował na konferencji.

- 25 procent jego uczestników podjęło pracę, a 60 procent przestało korzystać z naszej pomocy - podaje wyniki.

Dyrektor Markiewicz broni też bezrobotnych, podopiecznych pomocy społecznej przed krzywdzącymi - jego zdaniem - opiniami, że nie chcą szukać pracy, bo potrafią umiejętnie korzystać ze wsparcia państwa (dodatki rodzinne, mieszkaniowe, wyprawki i obiady dla dzieci, dopłaty do przedszkoli).

- Z dodatków rzędu 400 czy 500 zł i śmietnikowo-złomiarskich zarobków nie można normalnie żyć - podkreśla Markiewicz i dodaje, że dla podopiecznych pomocy społecznej powinny powstawać chronione miejsca pracy, w których mogliby się zaadaptować.
Problemem opolskiego rynku pracy, a tym samym bezrobotnych, jest także mała liczba ofert, które trafiają z firm do PUP - około 8 proc.

- Przeciętnie w województwie 43 bezrobotnych przypada na jedną zgłoszoną propozycję pracy - mówi Maciej Filipowicz z Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy, które analizowało badania. - W tej sytuacji nawet osoba, która przez pewien okres aktywnie szukała pracy, przestaje kontaktować się z przedsiębiorstwami, a w efekcie w naszych badaniach została uznana za nieaktywną.

Z badań WUP wynika także, że za opłacalną granicę zatrudnienia bezrobotni wskazują ponad 1600 zł na rękę. Tymczasem obecnie najniższe pensje wynoszą 1680 zł brutto, czyli ponad 1200 zł. Ankietowani chcieliby też pracować na umowy na czas nieokreślony, tymczasem pracodawcy preferują uelastycznianie rynku pracy.

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fds
Ściemy teraz są na każdym kroku, ostatnią jaką słyszałem to działania rządu wspierające rodziny, nie wiem tylko czy mam się śmiać czy płakać ?!? Żeby ludzie chcieli mieć rodzinę i dzieci to muszą mieć stałość zatrudnienia i czas dla rodziny a tych dwóch podstawowych rzeczy najbardziej brakuję, bo jak ktoś ma pracę to chcą go pozbawić 
czasu dla rodziny, żeby harował dla żałosnej firemki a jak nie ma pracy to nie ma środków na jej utrzymanie a rząd powiedzmy sobie szczerze ma to głęboko gdzieś! Jest to najgorszy rząd jaki kiedykolwiek był. Komuniści, socjaliści to przy was wspaniali ludzie.
A
Astra
W dniu 09.04.2014 o 13:47, jagna napisał:

Konstytucja RP, Rozdział 2, Art. 68: „1. Każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. 4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. 5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.”Art. 68. Konstytucji RP zapewnia wszystkim obywatelom, zarówno ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym, prawo do ochrony zdrowia wynikające wprost z prawa do godności każdego człowieka i prawnej ochrony

 

Najśmieszniejsze w tym cyrku jest to że, Konstytucja tego kraju gwarantuje nam równość, która na co dzień mniej więcej wygląda tak: prokurator, sędzia i wiele tego typu zawodów nie odprowadza składek emerytalnych, a w momencie przejścia na emeryturę otrzymuje świadczenia w wysokości od 5 tys. zł do naście tys. zł. 
Za tych ludzi składki podobno płaci budżet państwa, czyli przeciętny Kowalski któremu państwo 
zagwarantowało minimalną stawkę 1680 zł brutto pod warunkiem, że znajdzie sobie pracę. 
Nie jest też tajemnicą że lokalne spółki komunalne są oazą bezpiecznego lądowania miejscowych polityków (politykierów), którzy w momencie utraty mandatu zaufania lądują tam na etatach rzeczników, dyrektorów d/s obsługi klientów, specjalistów d/s ISO itp. celowo tworzonych niekoniecznie uzasadnionych zawodów, co znacznie podnosi koszty funkcjonowania tych spółek i na ogół skutkuje corocznymi podwyżkami cen wody, ścieków, śmieci itp. usług. I tu ponownie władza powierza to odpowiedzialne zadanie Kowalskiemu motywując 
go do do większej efektywności w pracy, aby chłopisko utrzymało swój etat za całe 1680 zł, bo przecież ci wszyscy w/w dygnitarze mają w regulaminach płacowych zagwarantowane 13 - te i 14 - te pensje (o których Kowalski może pomarzyć), a regulaminów trzeba przestrzegać. 
Dzięki takim równościom (to tylko kropla w morzu) w niedługim czasie dojdziemy z pewnością do 
dobrobytu i aż się boję pomyśleć co ta banda jest jeszcze nam w stanie obiecać bo wybory tuż tuż, a w korycie ilość miejsc ograniczona. Ale to już problem Kowalskiego, bo z tej kwoty jest szansa jeszcze coś urwać pod warunkiem że, Kowalski nie pójdzie na bezrobocie. 
z
z Niemodlina
W dniu 09.04.2014 o 15:11, Kaziu napisał:

Przecież napisałem,że ciebie popieram i głosuje na PiS.


Wiedziałem,że moje pytanie będzie za trudne :)
K
Kaziu
W dniu 09.04.2014 o 15:07, z Niemodlina napisał:

ble,ble,ble,ble W takim razie POdaj mi choć jeden POwód dlaczego warto głosować na PO przy czym "żeby PiS nie rządził " się nie liczy.

Przecież napisałem,że ciebie popieram i głosuje na PiS.

z
z Niemodlina
W dniu 09.04.2014 o 14:58, Kaziu napisał:

Ja głosuję na Jarosława. Jak on przejmie władzę to każdy zarobi minimum 3 000 zł na rękę.Nie będzie kolejek w słuzbie zdrowia, a wszyscy emigranci zarobkowi natychmiast wrócą do kraju.Żywność będzie tania bardzo ,a mieszkania ubrania i samochody będą darmowe. Podatki będą jedynie symboliczne w wysokości około 1 % i będą dobrowolne na zasadzie kto chce ten płaci.Raz do roku każdy będzie mógł jechać za darmo na miesiąc na wczasy tam gdzie będzie chciał.Emerytura od 50 roku życia w wysokości dwóch pensji. Będzie super.  Popieram tego z Niemodlina.Głosujcie na PiS.ble,ble,ble,ble W takim razie POdaj mi choć jeden POwód dlaczego warto głosować na PO przy czym "żeby PiS nie rządził " się nie liczy.
K
Kaziu
W dniu 09.04.2014 o 13:58, z Niemodlina napisał:

Ale co w tym dziwnego ?? Dajcie Niemcowi, Francuzowi czy Holendrowi w przeliczeniu 400euro na miesiąc, to zobaczycie ilu będzie chętnych do pracy :) Przecież koszty utrzymania już się zrównały, baaaa niedawno gościli u mnie znajomi mieszkający w Anglii, tam wiele produktów spożywczych, odzież, zabawki dla dzieci etc. są tańsze niż w POlsce.By żyło się lepiej ??

Ja głosuję na Jarosława. Jak on przejmie władzę to każdy zarobi minimum 3 000 zł na rękę.Nie będzie kolejek w słuzbie zdrowia, a wszyscy emigranci zarobkowi natychmiast wrócą do kraju.Żywność będzie tania bardzo ,a mieszkania ubrania i samochody będą darmowe. Podatki będą jedynie symboliczne w wysokości około 1 % i będą dobrowolne na zasadzie kto chce ten płaci.Raz do roku każdy będzie mógł jechać za darmo na miesiąc na wczasy tam gdzie będzie chciał.Emerytura od 50 roku życia w wysokości dwóch pensji. Będzie super.  Popieram tego z Niemodlina.Głosujcie na PiS. 

z
z Niemodlina

Ale co w tym dziwnego ?? Dajcie Niemcowi, Francuzowi czy Holendrowi w przeliczeniu 400euro na miesiąc, to zobaczycie ilu będzie chętnych do pracy :) Przecież koszty utrzymania już się zrównały, baaaa niedawno gościli u mnie znajomi mieszkający w Anglii, tam wiele produktów spożywczych, odzież, zabawki dla dzieci etc. są tańsze niż w POlsce.

By żyło się lepiej ??

j
jagna

Konstytucja RP, Rozdział 2, Art. 68: „1. Każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. 2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa. 3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku. 4. Władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska. 5. Władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.”

Art. 68. Konstytucji RP zapewnia wszystkim obywatelom, zarówno ubezpieczonym, jak i nieubezpieczonym, prawo do ochrony zdrowia wynikające wprost z prawa do godności każdego człowieka i prawnej ochrony

Dodaj ogłoszenie