Opolanie będą pamiętali w weekend o Żołnierzach Wyklętych

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Uroczystość patriotyczna 1 marca - podobnie jak przed rokiem - odbędzie się pod pomnikiem na pl. Wolności.
Uroczystość patriotyczna 1 marca - podobnie jak przed rokiem - odbędzie się pod pomnikiem na pl. Wolności. Miłosz Bogdanowicz
Z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu będą miały miejsce: wykłady, koncerty, bieg, marsz oraz oficjalne uroczystości patriotyczne.

W piątek o 17:00 Spacer Pamięci po Opolu Śladami Martyrologii Narodu Polskiego w czasie terroru komunistycznego w Opolu. Początek przy ulicy Wojciecha Korfantego 2. Przy siedzibie Wojewódzkiej Komendy Policji. Prowadzący Łukasz Gruca. Po spacerze Projekcja filmu "Operacja Lawina".

W sobotę o 17.00 w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki odbędzie się I Opolski Festiwal Pamięci „Zawołać po mieniu”.
W programie przewidziano występy „Grupy Bartek” i zespołu „Semper Fidelis”. Wykład wygłosi Kajetan Rajski (Kwartalnik „Wyklęci”), a swoje działania zaprezentuje Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
W trakcie koncertu będzie prowadzona zbiórka na leczenie dwuletniego Nataniela. Organizatorem jest Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.

W niedzielę o 12:00 rozpocznie się Bieg Tropem Wilczym
na dystansach 1963 m oraz 10 km. Opolską część ogólnopolskiego wydarzenia sportowego organizuje Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole Jedna Odra.

Także w niedzielę o 12:00 w kościele oo. Franciszkanów w Opolu uroczysta msza święta w intencji żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.

Po mszy, ok. 13.15, przemarsz na plac przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, gdzie o 13.30 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. Zaprasza wojewoda opolski.

O godzinie 17:00 rozpocznie się na ul. Krakowskiej 53 w Opolu (w tym miejscu znajdował się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa) Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W poniedziałek o 18:00 w Studiu Radia Opole odbędzie się projekcja filmów o Danucie Siedzikównie „Ince” oraz Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce” zrealizowanych przez członków Związku Polaków na Ukrainie odział Odessa. Spotkanie z gośćmi z Ukrainy otwarte dla mieszkańców Opola.

W Brzegu 1 marca o 16.00
w kościele Krzyża Świętego msza św. w intencji Żołnierzy niezłomnych. Po niej złożenie kwiatów pod tablicą Niepodległości.

W Kędzierzynie-Koźlu w niedzielę o 11.30 msza święta w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi; o 12.45 – przemarsz pod tablicę pamiątkową na bursie szkolnej przy ul. Piastowskiej i uroczystość złożenia kwiatów.

W Nysie - także 1 marca - przy Bastionie św. Jadwigi o 13.15 start Biegu Tropem Wilczym, 14.30 dekoracja, o 15.00 wystąpi Nyskie Studio Piosenki, 15.30 emisja filmu pt. „Wyklęty”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska